BRATISLAVA. Vražda ženy, ku ktorej došlo v bratislavskom Starom Meste v piatok 15. januára tohto roka, je dôkazom, že Slovensko akútne potrebuje reformovať a skvalitniť policajný zbor.
Tvrdia to predstavitelia opozičnej SaS, podľa ktorých nie je záujem riešiť domáce násilie, aj keď metodika existuje.
Liberáli tvrdia, že policajný zbor bol počas uplynulých rokov degradovaný na spolok vyberačov pokút. Preto ak bude SaS v reformnej vláde, sľubuje posilnenie poriadkových jednotiek na úkor dopravnej polície a administratívy.
Zrušiť chce aj plánované vyberanie pokút a avizuje zavedenie spravodlivých finančných aj morálnych ohodnotení vyšetrovateľov, ktorých prácu považuje za nedocenenú.

Migranti zatienili bité ženy
Podpredsedníčku parlamentného ľudskoprávneho výboru Luciu Nicholsonovú (SaS) hnevá, že neexistujúci migranti zatienili existujúce bité ženy. "V tomto konkrétnom prípade nemohli využiť lehotu vykázania, lebo nebývali spolu. Mohli však použiť vydieranie alebo vyhrážanie a zadržať ho, ale neurobili to," uviedla na tlačovej konferencii v Bratislave.
Podľa jej slov pre policajtov existujú metodiky, ako presne postupovať v prípadoch domáceho násilia.
"Nie je to o kvantite, ale o kvalite policajtov. V Českej republike to napríklad funguje. My sme to na ministerstve práce zanechali otvorené ako prioritu v rámci Národného projektu eliminácie násilia páchaného na ženách a deťoch. Vláda Roberta Fica (Smer) napísala akčný plán, ktorý neplní a minula veľa peňazí na nezmyselné štúdie," povedala.
Nebezpečný fenomén
Nicholsonovú hnevá aj fakt, že nevieme, čo robí odbor rodovej rovnosti. "Existuje národný akčný plán predchádzania eliminácie násilia na ženách, ktorý by mal rozhodovať, ako vyškoliť policajtov. Sú tam peniaze z Európskeho sociálneho fondu. Chceme vedieť, kam išli všetky tie financie," odkázala.
Podobné prípady, k akému došlo 15. januára, sú podľa poslankyne nebezpečný fenomén. "Ženy, ktoré práve teraz čelia domácemu násiliu, vyzývam, aby sa nebáli. Sú tu mimovládne organizácie, ktoré suplujú bezpečnostné zložky a vedia poskytnúť poradenstvo. Zároveň týrané ženy vyzývam, nech sa nevzdávajú," apeluje Nicholsonová.
Tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik pripomenul, že napriek vyjadreniam generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o predchádzaní domácemu násiliu ako o priorite, nie je vidieť konkrétne výsledky. "Pýtame sa, čo urobil pre záchranu životov žien, ktoré padli za obeť domáceho násilia," uzavrel Baránik.
Streľba v Bratislave
Po streľbe na bratislavskej Mozartovej ulici ostali na mieste telá 45-ročnej Dagmar a 37-ročného Štefana. Podľa medializovaných informácií Štefan najskôr ženu zastrelil a následne obrátil zbraň proti sebe. So Štefanom sa údajne Dagmar rozišla po ročnej známosti a on ju potom prenasledoval.
Žena sa podľa medializovaných informácií v tejto veci niekoľkokrát obrátila aj na policajtov. Prípad momentálne vyšetruje Národná kriminálna agentúra pre podozrenie zo spáchania trestného činu úkladnej vraždy.
Generálna prokuratúra vníma násilie citlivo
Generálna prokuratúra citlivo vníma problematiku domáceho násilia a prijíma konkrétne opatrenia. Uviedla to vo štvrtok hovorkyňa GP Andrea Predajňová v reakcii na kritiku predstaviteľov opozičnej strany SaS, podľa ktorých si aj vo svetle vraždy ženy v Bratislave 15. januára generálny prokurátor Jaromír Čižnár neplní svoje záväzky dostatočne.
"Jaromír Čižnár už pri svojom menovaní deklaroval, že problematika týraných osôb bude jednou z jeho priorít. Počas svojho 2,5-ročného pôsobenia prijal zo strany prokuratúry konkrétne opatrenia. Napríklad na všetkých zložkách prokuratúry pôsobia prokurátori - špecialisti na túto problematiku. Na Generálnej prokuratúre SR bola zriadená linka pre týrané osoby, ktorá priniesla aj svoje výsledky," uviedla Predajňová.
Podľa jej slov s cieľom väčšej operatívnosti a efektivity od novembra 2015 pôsobia linky pre týrané osoby na jednotlivých krajských prokuratúrach. "V pláne hlavných úloh Generálnej prokuratúry SR na tento rok je aj previerka spisov na úrovni krajských, okresných prokuratúrach a polície, ktoré sa týkajú problematiky domáceho násilia," avizovala hovorkyňa.
Tiež tvrdí, že je to práve generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý aktívne zasiahol a zasahuje tam, kde vidí, že zlyhávajú zložky, ktoré by mali týmto osobám pomáhať.
"Stalo sa tak v mnohých prípadoch, ktoré boli medializované, a práve aj vďaka zásahu generálneho prokuratúra sa podarilo zabrániť ľudským tragédiám. Z posledných tragických udalostí, ktoré skončili, bohužiaľ, smrťou, nebolo zistené pochybenie zo strany ktoréhokoľvek prokurátora," zdôraznila.