BRATISLAVA. Mnoho rodičov bude mať počas štrajku učiteľov problém, kto zostane s ich dieťaťom doma. Zamestnávatelia nemajú zákonnú povinnosť umožniť rodičom, aby si deti priviedli do práce.
Čo môže robiť rodič, ak nemá deti komu zveriť?
1. Rodič zostane doma
Možnosťou, aj keď nie finančne veľmi výhodnou, je ošetrovné.
Ak riaditeľ školy v dňoch štrajku zatvorí školu, podľa školského zákona najviac na päť dní, má jeden z rodičov nárok zostať s dieťaťom doma. Musí však splniť niekoľko podmienok.
Dieťa nemôže mať viac ako 10 rokov a rodič s ním musí byť doma. Sociálna poisťovňa okrem toho vyžaduje aj potvrdenie od lekára o „dočasnej nemožnosti výkonu zárobkovej činnosti z dôvodu starostlivosti o dieťa“ a tiež aj potvrdenie riaditeľa školy, že poskytol žiakom voľno z dôvodu štrajku zamestnancov školy.
Treba sa pripraviť aj na to, že príjem počas štrajku bude mať rodič nižší. Zjednodušene – ošetrovné je len 55 percent z denného vlaňajšieho príjmu rodiča. Ak teda zarobil tisíc eur za mesiac v hrubom, za päť dní štrajku dostane približne 90 eur.

2. Dovolenka
Problémom môže byť, že zamestnávateľ nemusí rodičovi dovolenku schváliť – napríklad, ak nie je v súlade so schváleným dovolenkovým plánom alebo ak nie je v súlade s potrebami zamestnávateľa.
Dovolenkujúci rodič má nárok na priemer mzdy za predchádzajúci štvrťrok.
3. Dohoda so zamestnávateľom
Zákonník práce umožňuje, aby sa rodič dohodol so svojím zamestnávateľom, že bude pracovať doma alebo bude mať voľno s náhradou mzdy. V takom prípade môže firma žiadať, aby si zamestnanec odpracoval voľno inokedy.
Prípadne sa môžu dohodnúť na voľne bez náhrady mzdy. Vtedy nemá rodič právo na žiadne peniaze a ešte si musí zaplatiť odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne.
O zatvorení školy rozhodne riaditeľ
Rodičov bude o postupe informovať riaditeľ. Rozhodne počet štrajkujúcich učiteľov
Štrajkový výbor učiteľov zatiaľ nepozná presné číslo škôl, ktoré budú počas štrajku zatvorené. O režime počas štrajku budú informovať riaditelia škôl na základe počtu zapojených učiteľov. Predpokladá sa, že ten bude v priebehu víkendu ďalej narastať.
Mapa registrovaných škôl sa nachádza na webovej stránke Slovenskej iniciatívy učiteľov. Do štrajku sa učitelia môžu zapojiť aj ako jednotlivci, v takom prípade riaditeľ zabezpečí suplovanie a vyučovanie prebehne podľa platného rozvrhu.
Zapojenie vyššieho počtu učiteľov dokáže ochromiť bežný chod školy a riaditeľ musí zabezpečiť náhradný program, prípadne vyhlásiť riaditeľské voľno.
V školách, kde ostane iba malá časť učiteľov sa riaditelia budú snažiť zabezpečiť chod školy v núdzovom režime a postarať sa aspoň o najmenšie deti. „Nepôjde však o riadne vyučovanie,“ upozornil Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov.
Ak sa do štrajku zapojí väčšina učiteľov alebo sa budú postupne pridávať ďalší, môže nastať situácia, že nebude možné zabezpečiť vyučovanie ani v obmedzenom režime. V takom prípade riaditeľ rozhodne o zatvorení školy.

Beata
Balogová
