BRATISLAVA. Učitelia v štrajku šesť týždňov pred voľbami môžu odradiť časť voličov Smeru od účasti vo voľbách. Najmä učitelia, ale aj zdravotné sestry by mohli znížiť vládnej strane volebný zisk a pomôcť pravicovým stranám, ak im ponúknu konkrétne a reálne riešenia.
Štrajk učiteľov a ohlasované výpovede zdravotných sestier, sa dotknú aj voličov, ktoré majú školopovinné deti a využívajú zdravotnícke služby. Čím dlhšie by štrajk trval, tým viac bude v ľuďoch narastať napätie, ktoré môže ovplyvniť ich rozhodovanie vo voľbách.
„Čím dlhší štrajk, tým bližšie k voľbám a aj menej času na vysvetľovanie pre vládny Smer, ktorý zodpovedá aj za rezort školstva,“ pripomína sociológ Martin Slosiarik z Focusu. Vládnej strane to podľa neho môže uškodiť.
Časť voličov Smeru sa môže podľa sociológa rozhodnúť, že voliť nepôjde. Prispieť k tomu môže aj rétorika premiéra Roberta Fica, ktorý zodpovednosť za problémy v školstve či v zdravotníctve prenáša na svojich ministrov. „U voličov to môže vyvolať pocit, že tieto témy podceňuje, že sa nezaujíma o bežné problémy ľudí,“ vysvetľuje Slosiarik. Výraznejší úbytok hlasov pre Smer však neočakáva.
Prečítajte si tiež komentár Petra Schutza: Učiteľský štrajk ulamuje Ficove hroty
Viac hlasov pre pravicu?
Väčšina pravicových strán učiteľov v štrajku podporuje. „Nie sme za štrajkom učiteľov, no plne podporujeme ich požiadavky,“ reagoval líder hnutia OĽaNO-Nova Igor Matovič na tvrdenia Fica, že za iniciatívou učiteľov sú ľudia z jeho hnutia.
Počínanie učiteľov opozícia odôvodňuje politikou Smeru počas štyroch rokov. „Požiadavky učiteľov a situácia v rezorte bola celé štyri roky podceňovaná a vláda sa zmohla len na výmenu ministrov,“ odkázal hovorca strany Most-Híd Matej Kováč. Situáciu je podľa strany potrebné riešiť a školstvo by malo byť jednou z priorít budúcej vlády.
„Učitelia dnes chcú len to, aby Smer splnil svoje sľuby. Považujeme to za oprávnené a korektné zo strany učiteľov,“ povedala hovorkyňa KDH Nataša Žembová.
Učiteľský štrajk prirovnáva politológ Pavol Baboš z Katedry politológie na Univerzite Komenského ku kauze Gorila, ktorá sa prevalila pred parlamentnými voľbami v roku 2012.
Kým korupčná kauza pred štyrmi rokmi pravicových voličov, najmä sympatizantov SDKÚ, od volieb skôr odradila, štrajk učiteľov ich podľa neho môže naopak povzbudiť, aby išli voliť. „Záleží však na tom, ako budú strany s touto témou pracovať,“ hovorí Baboš.

Ľudia vedia o predvolebnom boji
Ľudia sú už zo sľubov unavení a chcú vidieť reálne riešenia, pripomína Slosiarik. Sociológ si nemyslí, že z aktuálneho diania v školstve by mohla vo voľbách výraznejšie profitovať jedna pravicová strana. „Ak niektorá príde so zaujímavým návrhom riešenia, môže jej to priniesť hlasy navyše, ale skôr od ľudí, ktorí už sú rozhodnutí voliť, ale nevedia koho,“ hovorí.
Vyššiu volebnú účasť si tak sociológ od štrajku nesľubuje. Odôvodňuje to aj tým, že ľudia si uvedomujú, že voľby sú už o niekoľko týždňov. „O školstve sa začalo hovoriť krátko pred voľbami a ľudia to vnímajú aj ako súčasť predvolebného súboja,“ hovorí.
Najväčší vplyv môže mať štrajk podľa neho na volebné rozhodovanie učiteľov či pracovníkov v zdravotníctve. A to tak pri výbere pravicovej strany podľa ponuky riešenia, ako aj pri rozhodnutí radšej nevoliť, ako voliť Smer.

Beata
Balogová
