BRATISLAVA. Pri vyhlásení štrajkovej pohotovosti vyzval štrajkový výbor učiteľov, aby hlásili pokusy o narušenie vstupu do štrajku. Dosiaľ eviduje desiatky prípadov, keď štrajk učiteľom zakazoval riaditeľ školy, prípadne jej zriaďovateľ. Učitelia však trvajú na anonymite, obávajú sa o svoje zamestnanie, tvrdí Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov. Niektorí riaditelia štrajkujúcim učiteľom zakázali vstup do školy, čo je podľa právnikov v rozpore so zákonom.
Iniciatíva zároveň dostáva e-maily, v ktorých riaditelia žiadajú o odstránenie školy z mapy zapojených škôl. „Žiadam vás o identifikačné údaje, pod ktorými bola táto registrácia urobená,“ vyzval iniciatívu riaditeľ jednej zo škôl v Starej Ľubovni, ktorého meno redakcia pozná. „Volalo mi asi päť riaditeľov celých ustráchaných, ale niektorí aj arogantní, že máme okamžite dať ich školu preč. Panuje tu veľký strach, ktorý sa musí prelomiť,“ povedal člen štrajkového výboru Viktor Križan.
Školy z mapy mažú iba v prípade, ak odhalia falošnú registráciu, aby neevidovali čierne duše. „Ak je tam aspoň jeden učiteľ odvážny, máme ho vymazať, aby sa riaditeľ nemusel hanbiť?“ pýta sa Križan.

Mali sa im vyhrážať
Riaditeľov škôl, ktoré sa chystajú od pondelka (25. januára) štrajkovať, si v piatok (22. januára) predvolávali starostovia aj župani. Niektorí z pedagógov pod zárukou anonymity povedali, že ich zastrašovali, hrozili výpoveďami či zhoršením pracovných podmienok. Niektorí starostovia sa podľa nich školám vyhrážali, že im škrtnú dotácie a riaditeľov obviňovali zo zlyhania.
Zriaďovatelia škôl zisťovali, koľko z nich sa zapojí do štrajku a ktoré budú musieť riaditelia zavrieť, po tom, ako sa vo štvrtok (21. januára) zástupcovia učiteľov nedohodli s ministrom školstva za Smer Jurajom Draxlerom.
Trenčiansky župan Jaroslav Baška zo Smeru zisťoval, ako bude šestica zatvorených škôl riešiť vzdelávanie, keďže sa blíži termín polročných vysvedčení. Zaujímal sa aj o predpokladanú dĺžku štrajku.
Košická župa, ktorú vedie Zdenko Trebuľa zo Smeru, žiadala riaditeľov všetkých škôl, aby prioritne zabezpečili vyučovanie v maturitných ročníkoch a žiaci tak nepocítili výpadok v príprave na záverečné skúšky. Školy podľa župy majú zabezpečiť vyučovanie, suplovanie alebo skrátené vyučovanie. „Veríme, že na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja učia pedagógovia, ktorí majú vlastný názor a nepodľahnú politickej manipulácii,“ povedal vedúci odboru školstva Štefan Kandráč.

Žiadali zoznam učiteľov
Vladimír Crmoman z iniciatívy učiteľov upozornil SME na hromadný e-mail, ktorý školám v pôsobnosti Okresného úradu Košice prišiel z jeho oddelenia odborných a metodických činností. „Školy, ktoré sa zapoja do štrajku, mali nielen potvrdiť svoju účasť, ale aj dodať zoznam pedagógov, ktorí budú odhlásení od pondelka zo zdravotnej poisťovne,“ hovorí Crmoman. Považuje to za zastrašovanie. Jedna zo škôl sa z obavy pred následkami rozhodla svoju účasť v štrajku odvolať.
Predstaviteľ štrajkujúcich učiteľov Branislav Kočan rozumie, že sa riaditelia ocitli v chúlostivej situácii, keďže majú zabezpečiť chod školy a tlačia na nich zriaďovatelia. „Väčšina však stojí za učiteľmi, keďže sami učia alebo sú bývalými učiteľmi. Stretávame sa aj s tým, že riaditelia sú pod silným tlakom zriaďovateľa, prenášajú to na učiteľov a snažia sa ich od štrajku odradiť,“ hovorí.
Najväčšie zastúpenie medzi štrajkujúcimi majú školy na západe Slovenska, východné výrazne zaostáva. Kočan hovorí, že to súvisí so zamestnanosťou v regióne. „Riaditeľ trochu zatlačí a oni sa boja o miesto. Je pochopiteľné, že sa rozhodujú inak.“

Škole pošlú vratky za plyn
Niektorí riaditelia sa jednoznačne postavili za štrajkujúcich pedagógov. Riaditeľ Základnej školy s materskou školou Hurbanova v Martine Pavol Chovaňák na znak solidarity so svojimi učiteľmi sľúbil, že pošle svoj mesačný plat na účet školy ako dar na podporu štrajkujúcich.
Školy dostávajú aj listy od rodičov, v ktorých učiteľov prosia, aby vytrvali. „My sme sa s manželom dohodli, že donesieme do školy našich detí vratku za plyn, ktorú dostaneme od štátu,“ hovorí Eva Uličná z Martina s tým, že štát takto rozpošle domácnostiam asi 47 miliónov eur, ktoré mohli ísť do školstva alebo do zdravotníctva.
„Ak tak urobí každý rodič, ktorému záleží na vzdelaní jeho detí, a na rozdiel od nášho pána premiéra je to jeho priorita, bude sa učiteľom za naše deti biť o niečo ľahšie,“ povedala.
Na podporu aktivít Iniciatívy slovenských učiteľov má v najbližších dňoch vzniknúť otvorený účet.
Akcia nemá precedens
Ministerstvo školstva upozorňuje zriaďovateľov aj riaditeľov škôl, že ak vyhlásia riaditeľské voľno bez príčiny, môžu porušiť zákon „Riaditeľské voľno nie je štrajk a inštitút riaditeľského voľna môže škola využiť len zo závažných organizačných a prevádzkových dôvodov,“ povedala hovorkyňa ministerstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Draxler hovorí, že treba brať na vedomie, že ak nie sú učitelia odhlásení zo zdravotného poistenia a rozhodnú sa vykonávať iba náhradnú pracovnú činnosť, môže sa voľno, ktoré vyhlási riaditeľ, školy javiť ako účelové zneužitie tohto inštitútu.
Ministerstvo zároveň upozornilo, že plánovaný štrajk podľa neho neorganizuje príslušná odborová organizácia v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní. „Keďže táto akcia nie je zastrešovaná žiadnou organizáciou s právnou subjektivitou, každý učiteľ je v nej sám za seba a sám aj nesie všetky právne riziká,“ upozorňuje Draxler.
Keďže ministerstvo učiteľov nezamestnáva, nebude vstupovať do pracovnoprávnych vzťahov. Draxler tiež tvrdí, že podobná akcia, ktorú by nikto formálne nezastrešoval, nemá v Európe precedens.
„Riaditeľom sme nikdy neodporúčali ani neodporúčame využívať pri štrajku inštitút riaditeľského voľna. Tlačovú správu ministerstva považujeme za pokus zastrašiť riaditeľov a zriaďovateľov,“ napísal v stanovisku za štrajkový výbor učiteľov Crmoman. Učiteľskú iniciatívu postup ministerstva prekvapil a vidí za ním pokus zabrániť učiteľom a riaditeľom vykonávať ústavou zaručené právo na štrajk.
Začínajú v pondelok
Učitelia začnú štrajk demonštráciou na Námestí SNP v Bratislave v pondelok o jedenástej. Na zhromaždenie plánujú aj hromadnú vlakovú a autobusovú prepravu, ktorou chcú posilniť účasť štrajkujúcich z mimobratislavských regiónov.
Aktuálne sa na webovej stránke iniciatívy zaregistrovalo do štrajku 11-tisíc učiteľov z približne 660 materských, základných a stredných škôl. Celkový počet učiteľov na Slovensku je približne 87-tisíc, učia na takmer siedmich tisícoch materských, základných a stredných škôl.
Štrajk podporujú viaceré organizácie, napríklad Nové školské odbory, Slovenská komora učiteľov, Univerzita Komenského v Bratislave, Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity, Študentská rada vysokých škôl či Asociácia súkromných škôl a školských zariadení. Podporu učiteľom v otvorenom liste vyjadrili aj slovenskí študenti prestížnej University of London a Aliancia stredoškolákov.

Beata
Balogová
