1. Budú štrajkovať, až kým vláda nesplní ich podmienky
Minister školstva za Smer Juraj Draxler po štvrtkovom stretnutí so zástupcami učiteľov vyhlásil, že s ich ultimatívnymi požiadavkami nedokáže pracovať. Kompromis nepredstavil.
Keďže minister chce pred voľbami pripraviť koncepciu školstva, ktorá by bola záväzná pre budúcu vládu, je možné, že obsiahne aj požiadavky štrajkujúcich učiteľov.
„Akýkoľvek prísľub zvýšenia platov učiteľov by mal byť sprevádzaný prijatím systematických opatrení na zefektívnenie a skvalitnenie školstva. Mali by zahŕňať dohodu naprieč politickým spektrom o postupnom zvyšovaní zdrojov,“ povedala Lucia Kleštincová z Inštitútu hospodárskej politiky. Dohodu by mohla priniesť nová vláda.
„Dúfajme, že toto rozhodnutie nebude musieť byť závislé od zintenzívnenia tlaku učiteľov, ako aj širokej verejnosti,“ hovorí.

2. Pristúpia na dohodu a štrajk odvolajú
Tri dni
trval posledný ostrý štrajk učiteľov v roku 2012, potom ho staré odbory prerušili bez výsledku.
„My vieme niečo urobiť pre učiteľov, ale očakávam, že aj oni niečo urobia pre štát,“ povedal premiér Robert Fico zo Smeru pred Draxlerovým rokovaním s učiteľmi. Čo mal na mysli, nespresnil, no hovoril tiež, že Smer je ochotný rokovať s „oficiálnymi predstaviteľmi učiteľov – odbormi“. Vláda tak môže rokovať s odborármi, ktorí štrajk nepodporili, ale sú organizáciou, ktorá reprezentuje učiteľský stav.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku ukončil štrajk v roku 2012 bez toho, aby vláda splnila ktorúkoľvek z požiadaviek. Predseda odborov Pavel Ondek môže opäť s vládou rokovať.
Výsledkom môže byť aj čiastočné splnenie požiadaviek učiteľov, ktoré by zrejme znížilo počet štrajkujúcich a pripravilo učiteľov o širšiu podporu verejnosti.

3. Štrajk učiteľov vyčerpá a začne postupne upadať
Keďže účasť je dobrovoľná, učitelia môžu štrajk individuálne ukončiť aj skôr, než ho ukončí štrajkový výbor. Dôvodov na štiepenie síl je viac, okrem ideologických vedú najmä finančné.
Štrajk významne zasiahne do rozpočtov domácností učiteľov, ktorí počas štrajku strácajú nárok na mzdu a stávajú sa samoplatiteľmi v zdravotnej poisťovni. Významnú úlohu môže zohrať aj zastrašovanie zo strany zriaďovateľov či riaditeľov škôl. Zo strachu o zamestnanie sa učitelia stiahnu.


Beata
Balogová
