BRATISLAVA. Na Slovensku premávajú vleky a lanovky vo viac ako 90 strediskách. Vďaka mrazivým teplotám, ktoré prevádzkovatelia využívajú na technické zasnežovanie, prevládajú dobré až veľmi dobré lyžiarske podmienky.
Agentúru SITA o tom informovala Ľubica Styková zo spoločnosti SITOUR.
Výška snehu dosahuje na väčšine svahov v priemere 35 až 60 centimetrov. Snehová vrstva je zmiešaná z technického a asi z 20 percent prírodného snehu. Iba na Podbanskom a Látkach sa lyžuje len na 10 až 15 centimetroch prírodného snehu, podmienky sú tu dobré.
Akcia v strediskách
V sobotu otvárajú sezónu v Malej Lučivnej, kde je v dolnej časti strediska v prevádzke 500-metrový a detský vlek. Okolie Donovál, Kubínskej hole, Štrbského Plesa aj Oravskej Lesnej ponúka aj upravené bežkárske trasy.
Počas víkendu budú vo viacerých strediskách aj rôzne akcie. V Snowparadise Veľká Rača budú dnes Večerné skialpinistické preteky na vrchol Veľkej Rače. V Jasenskej doline bude podujatie Turčianske zimné radovánky, ktoré prinesie lyžiarske a snowboardove preteky pre verejnosť.
V stredisku Ski Bachledova bude prvý ročník lyžiarskych pretekov v obrovskom slalome s názvom Memoriál Vladimíra Krajňáka. Stredisko Lopušná dolina v Svite pripravilo na nedeľu 24. januára prvé kolo východoslovenskej lyžiarskej ligy s názvom Veľká cena Lopušnej doliny.
Nebezpečenstvo lavín
Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách stále trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice.
Týka sa to najmä strmých svahov vo vyšších polohách nad 1 500 metrov nad morom. Obzvlášť nebezpečné sú severné návetria v Západných a Vysokých Tatrách.
Výrazne nízke teploty a celodenné mrazy neumožňujú dostatočnú stabilizáciu snehovej pokrývky. Sneh z poslednej periódy sneženia je v týchto lokalitách sformovaný do tvrdých dosiek, ktoré nie sú dostatočne previazané s podkladovou vrstvou tvrdého, zľadovatelého snehu.
Obzvlášť nebezpečné môžu byť najmä strmé nástupy pod skalné steny. Uvoľnenie doskových lavín na takýchto strmých miestach je možné už aj pri malom dodatočnom zaťažení.
Nebezpečenstvo pod prachovým snehom
Nový voľný prachový sneh z posledného sneženia navyše na mnohých miestach poprikrýval vizuálne znaky nestability snehovej pokrývky. Podstatne viac snehu sa nachádza na záveterných - južných, juhovýchodných a východných svahoch a v žľaboch.
Voľný prachový sneh v týchto miestach sa však tiež strieda s tvrdšou, vetrom ubitou kôrou. Lavínové nebezpečenstvo tak nadobúda výrazne lokálny charakter. Pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje dôkladné zhodnotenie a otestovanie stability snehovej pokrývky.
V Malej a Veľkej Fatre má lavínové nebezpečenstvo tiež výrazne lokálny charakter. Mierne lavínové nebezpečenstvo sa týka strmých svahov s východnou až južnou orientáciou, kde sa sneh z poslednej periódy sneženia uložil vo forme snehových vankúšov a dosiek. Nebezpečné sú najmä strmé lokality bezprostredne pod prevejmi na hrebeňoch. Lavíny väčších rozmerov sa však nepredpokladajú.