BRATISLAVA. „Vláda plne rešpektuje právo na štrajk aj keď táto iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický a predvolebný kontext,“ povedal Robert Fico vo svojom sobotňajšom stanovisku. Adresoval ho učiteľom, ktorí chcú v pondelok vstúpiť do štrajku.
„Rozumiem každému kto chce na Slovensku vyšší plat a rozumiem tejto situácii aj preto že, doma mám manželku vysokoškolskú učiteľku,“ zároveň však zdôraznil, že žiadnej profesii vo verejnej správe počas jeho vlád nenarástli platy tak ako učiteľom. Podľa Fica malo ísť celkovo až o 50 percent.
Učiteľov zároveň nepriamo vyzval k nástupu do školy. „Pre všetkých by bolo najlepšie keby sa po takmer trojtýždňových zimných prázdninách mohla rozbehnúť výuka. Legislatívny proces je uzavretý a do 5. marca pre učiteľov viac urobiť nemôžeme,“ uzavrel Fico vyhlásenie.
Vláda zlyhala
Zástupca učiteľov Branislav Kočan v reakcii povedal, že nerozumie ako môže byť legislatívny proces uzavretý, keďže národná rada by mala zasadať nepretržite. „Vláda zlyhala vo svojej základnej funkcii - zabezpečiť chod štátu,“ povedal.
Vláda nedokáže zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelaniu všetkým žiakom a nedokáže zabezpečiť štandard, ktorý im prináleží vo vybavenosti škôl, povedal v reakcii na premiérove vyjadrenie člen štrajkového výboru učiteľov Vladimír Crmoman.
„Neustále je učiteľom vyčítané, že máme prázdniny. Teraz si ich dala vláda a parlament. Požiadavky sme zverejnili už v novembri, vláda môže a má počas krízy v školstve konať a riešiť túto situáciu,“ povedal.
Zároveň si myslí, že ak vláda dokáže zohnať miliardy na nesystémové balíčky, dokáže určite zohnať peniaze na to, čo je najdôležitejšie pre budúcnosť vzdelania žiakov. „Čo z toho, že žiaci prídu síce zadarmo do škôl, ak sú nekvalitne vybavené a ktorých úroveň klesá,“ povedal Crmoman.
Minister školstva Juraj Draxler tiež v sobotňajšej diskusii RTVS vyhlásil, že neverí že 11-tisíc registrovaných učiteľov v pondelok skutočne vstúpi do štrajku. Ak by sa tak stalo, napriek tomu nevidí dôvod na demisiu.

Nátlak a zastrašovanie
Vladimír Crmoman z iniciatívy učiteľov upozornil SME na hromadný e-mail, ktorý školám v pôsobnosti Okresného úradu Košice prišiel z jeho oddelenia odborných a metodických činností.
„Školy, ktoré sa zapoja do štrajku, mali nielen potvrdiť svoju účasť, ale aj dodať zoznam pedagógov, ktorí budú odhlásení od pondelka zo zdravotnej poisťovne,“ hovorí Crmoman. Považuje to za zastrašovanie. Jedna zo škôl sa z obavy pred následkami rozhodla svoju účasť v štrajku odvolať.
„Nátlak a zastrašovanie má rôzne formy. Od tvrdenia, že štrajk je údajne nezákonný, cez odôvodnenia, že štrajk môže ohroziť budúcu existenciu školy, zamestnanosť učiteľov, jej meno na verejnosti, možnosti získania financií pre školu, až po citové vydieranie, že štrajkom učitelia škodia deťom či svojim riaditeľom.
Riaditelia škôl sú zvolávaní na porady, kde sú zriaďovateľmi pokarhaní za nezvládnutú situáciu, ak učitelia na ich škole vstupujú do štrajku. Taktiež sú usmerňovaní, aby za každú cenu zabezpečili na škole vyučovanie,“ dodáva Ľudo Lántok z iniciatívy s tým, že učitelia z jednej považskobystrickej školy dostali na podpis tlačivo, že dobrovoľne odstupujú od štrajku.

Štrajk začína v pondelok
Učitelia začnú štrajk demonštráciou na Námestí SNP v Bratislave v pondelok o jedenástej. Na zhromaždenie plánujú aj hromadnú vlakovú a autobusovú prepravu, ktorou chcú posilniť účasť štrajkujúcich z mimobratislavských regiónov.
Aktuálne sa na webovej stránke iniciatívy zaregistrovalo do štrajku viac než 11-tisíc učiteľov zo 700 materských, základných a stredných škôl. Celkový počet učiteľov na Slovensku je približne 87-tisíc, učia na takmer siedmich tisícoch materských, základných a stredných škôl. Presný zoznam škôl iniciatíva zatiaľ zverejniť nechce, pretože chcú školy uchrániť od zastrašovania zriaďovateľom.
Štrajk podporujú viaceré organizácie, napríklad Nové školské odbory, Slovenská komora učiteľov, Univerzita Komenského v Bratislave, Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity, Študentská rada vysokých škôl či Asociácia súkromných škôl a školských zariadení. Podporu učiteľom v otvorenom liste vyjadrili aj slovenskí študenti prestížnej University of London a Aliancia stredoškolákov.
Na podporu učiteľov vznikla aj petičná kampaň rodičov.

Beata
Balogová
