BRATISLAVA. Iniciatíva nemôže nič dosiahnuť, s nikým sa rokovať nebude, odkázal učiteľom minister školstva za Smer Juraj Draxler v nedeľňajšej diskusii v STV.
Odmietavú rétoriku počas víkendu zvolili aj najvyšší predstavitelia štátu zo Smeru, premiér Robert Fico a predseda parlamentu Peter Pellegrini.
„Pre všetkých by bolo najlepšie, keby sa po takmer trojtýždňových zimných prázdninách mohla rozbehnúť výuka. Legislatívny proces je uzavretý a do 5. marca pre učiteľov viac urobiť nemôžeme,“ povedal Fico.

Sťažovať sa u starostov
Pellegrini, ktorý bol krátky čas aj ministrom školstva, zas hovoril, že napriek predošlému zvyšovaniu platov učiteľov nevidieť výrazné zvyšovanie kvality, a že počet škôl treba prehodnotiť. Zo 130 škôl, ktoré plánoval zrušiť ešte minister Dušan Čaplovič, skončilo doteraz zhruba desať.
„Niečo viac ako 350 škôl bude zavretých a ministerstvo nerobí žiadne aktivity,“ povedal Branislav Kočan zo štrajkového výboru učiteľov s tým, že vláda zlyhala vo svojej základnej funkcii a to zabezpečiť chod štátu.
Zatiaľ sa plánuje zapojiť takmer 11 500 učiteľov z vyše 700 škôl, čo je asi desať percent z celkového počtu škôl a škôlok na Slovensku. Na stránke iniciatívy je zároveň takmer 200 organizácií a viac ako 2-tisíc jednotlivcov, ktorí učiteľov podporujú. Vláda podľa Kočana hrá o čas, aj Draxler priznal, že predpokladá, že štrajk pôjde do útlmu.

V minulosti sa vzdali
V roku 2012, keď školskí odborári požadovali zvýšenie základných platov učiteľov aspoň o 10 percent, zostalo v prvý deň učiteľského štrajku zatvorených 80 percent základných a 70 percent stredných škôl.
Štrajk trval tri dni, no počet zatvorených škôl postupne klesal a vedenie odborov ho po troch dňoch prerušilo, pretože začalo rokovať s vládou. Vláda učiteľom napokon napriek ich nesúhlasu zvýšila platy o päť percent.
„Štrajk išiel do útlmu, lebo ľudia sa obávali o zárobky. Nešlo o dohodu s politikmi,“ tvrdí predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavel Ondek s tým, že školstvo sa pre vládu nestalo prioritou.
Aj keď staré odbory aktuálny štrajk oficiálne nepodporili, požiadavky iniciatívy učiteľov považujú za legitímne. „Nie sú prehnané, ale zle načasované. Škoda, že iniciatíva neprišla skôr a nerokovali s nami v júni pred vyjednávaním,“ povedal Ondek.
Keďže v závere roka 2015 odbory podpísali kolektívnu zmluvu o zvyšovaní platov vo verejnej správe o štyri percentá, nebolo by podľa Ondeka primerané, keby podporovali ďalší štrajk.
Niektorým učiteľom či riaditeľom tiež prekáža načasovanie štrajku a preto sa nezapoja. „Už len preto, že nemáme uzavrený polrok. Kým nedokončíme klasifikáciu, štrajk nehrozí,“ hovorí stredoškolská učiteľka Eva Uličná.
Väčšina škôl, ktorá vstúpila do štrajku si klasifikačné porady preložila na skorší termín na záver uplynulého týždňa.
Komentár Máriusa Kopcsaya
Úspech závisí od tlaku
Úspech štrajku závisí od tlaku, ktorý učitelia dokážu vyvinúť.„Pred voľbami je vždy väčšia šanca, že vláda ustúpi. Každopádne riadiť štát pod tlakom ulice sa dlhodobo nedá, rozhodovať by mali argumenty a nie hrubý nátlak nespokojných skupín obyvateľstva,“ myslí si riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš.
Učitelia na Slovensku podľa neho zarábajú menej než vo vyspelých štátoch a zvýšenie ich platov je jednou z podmienok nielen zvyšovania, ale už aj udržania kvality vzdelávania. „V medzinárodnej súťaži, napríklad podľa výsledkov testov PISA, náš vzdelávací systém zaostáva. Ak si chceme udržať konkurencieschopnosť, musíme dávať deťom kvalitnejšie vzdelanie.“
Osobitne by podľa neho malo pomôcť zvýšenie platov mladých učiteľov, aby tí najlepší neodchádzali do iných profesií.
„Súčasne so zvyšovaním platov by vláda mala merať a zverejňovať výsledky vzdelávania na jednotlivých školách, aby sme vedeli, akú kvalitu za vynaložené peniaze dostávame,“ hovorí Goliaš s tým, že by sa zvýšila motivácia škôl dosahovať lepšie výsledky.
Útok proti ženám
Kočan tiež upozornil na zastrašovanie, ktorému čelia učitelia a riaditelia škôl. Situácia je podľa neho najvážnejšia na východe Slovenska, tlak na školy vyvíjajú najmä ich zriaďovatelia.
Formy sú rôzne, od neoprávnenej požiadavky na menný zoznam štrajkujúcich, cez zákaz komunikovať s médiami, až po zákaz pre učiteľov stretávať sa v kabinetoch.
„Zastrašovanie na školách je útok proti ženám,“ myslí si Kočan, keďže na školách učia väčšinou ženy. Upozornil, že rovnako ako v prípade protestujúcich sestier ide často o matky, ktorých deti sú závislé od ich príjmu a tlak škôl a štátu je o to horší.
Učitelia si ako symbol štrajku zvolili zvonček, ktorým chcú odzvoniť starému systému. Dnes v Bratislave tiež plánujú spievať neoficiálnu študentskú hymnu Gaudeamus Igitur.
Ako bude prebiehať štrajk
Štrajk učitelia vyhlásili ako časovo neobmedzený, začína sa v pondelok 25.januára zhromaždením učiteľov na bratislavskom námestí SNP o 11:00 a pri Dolnej bráne v Košiciach o 10:00.
V Bratislave prebehne pochod od 11:40 bude z Námestia SNP cez Hurbanovo námestie, Suché mýto, Palisády na Zámockú ulicu k hradnému múru. Dopravný podnik bude o obmedzeniach informovať na svojom webe.
Rodičom, ktorých deti zostali bez opatery, vyšli v ústrety niektoré centrá voľného času, špeciálny deň otvorených dverí bude napríklad v Žiline.
Časť centier učiteľov podporuje a program pre deti pripravia až po úvodných dňoch štrajku, program pre deti ponúkli aj spoločenské centrá mestských častí či knižnice pre mládež.
Trenčianska univerzita pre deti pripravuje od 27. do 29. januára špeciálnu Detskú univerzitu.
Časť škôl otvorí pre najmenších žiakov zberné triedy a školské kluby.

Beata
Balogová
