Banská Bystrica 12. apríla (TASR) - O vymazanie osobných údajov z internetovej stránky Ústavu pamäti národa (ÚPN) sa prostredníctvom súdu domáha publicista Fedor Mikovič z Banskej Bystrice. Ústav ho totiž uvádza medzi spolupracovníkmi bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Napriek tomu, že už v júli 1993 Mestský súd v Prahe právoplatne rozhodol o tom, že Mikovič spolupracovníkom ŠtB nebol.
"V návrhu podanom na banskobystrický Okresný súd žiadam od ÚPN ospravedlnenie za neoprávnené uvedenie môjho mena v zozname spolupracovníkov ŠtB a za zverejnenie na internetovej stránke. Žalujem aj Slovenskú informačnú službu (SIS) za poskytnutie nepravdivých údajov. Podľa pražského súdu mali byť údaje o mne vymazané do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Ďalšie požiadavky voči obom odporcom predostriem súdu počas pojednávania," uviedol pre TASR Mikovič.
Podľa údajov na internetovej stránke ÚPN bol Mikovič v zozname spolupracovníkov ŠtB evidovaný ako agent. Mestský súd v Prahe v roku 1993 na základe záznamov v spise, ktorý o publicistovi viedli agenti bývalej ŠtB z úseku boja proti vnútornému nepriateľovi a na základe výpovedí svedkov rozhodol, že Mikoviča zaevidovali v zozname bez jeho súhlasu. So zámerom kompromitovať ho kvôli odmietnutiu spolupráce s ŠtB.
Údaje zo spisu, ktorý súdu predložila žalovaná strana Federálne ministerstvo vnútra na čele s vtedajším ministrom vnútra ČSFR Jánom Langošom naopak potvrdili, že publicistu za jeho občianske postoje i novinárske pôsobenie v auguste 1968 i po ňom evidovala a perzekvovala ŠtB ako osobu nepriateľskú vtedajšiemu režimu.
"Zverejnením môjho mena v zozname spolupracovníkov ŠtB došlo nielen k porušeniu mojich osobnostných práv, ale aj k naplneniu trestného činu ohovárania. Rozhodnutie súdu bude jedinou možnosťou, ako dokázať nepravdivosť, neoprávnenosť a protiprávnosť evidencie SIS ako nástupného subjektu ŠtB a ÚPN," konštatoval Mikovič.