SME

Učitelia chcú len riadne žiť. Opozícia ich štrajk podporuje

Za protestujúcich učiteľov sa postavili politici z Mosta-Híd, KDH, OĽaNO, SDKÚ, SaS, Siete či Skoku.

Štrajk učiteľov v Bratislave.Štrajk učiteľov v Bratislave. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Predstavitelia opozičných strán štrajk asi 11,5-tisíc učiteľov podporujú. Za protestujúcich sa v pondelok (25.1.) postavili politici z Mosta-Híd, KDH, OĽaNO, SDKÚ, SaS či mimoparlamentných strán Sieť a Skok.

Dôvodom vyhlásenia ostrého štrajku je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania.

Podľa Mosta-Híd učitelia majú právo štrajkovať bez ohľadu na to, či sa blížia voľby, alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu

"Musíme dať nášmu školstvu takú víziu, ktorá vzíde zo širokej celospoločenskej zhody naprieč celým politickým spektrom. A jediným ukazovateľom úspešnosti vlády a ministrov musí byť fakt, ako túto víziu napĺňajú. Takáto vízia by mala byť trvalým kurzom pozitívnych zmien v školstve v záujme skvalitnenia celého systému a jeho jednotlivých súčastí - vrátane odmeňovania učiteľov," uviedol predseda strany Béla Bugár.

Zmysluplná reakcia

Most-Híd je presvedčený o nutnosti rýchlej, ale zmysluplnej reakcie na dlhotrvajúce problémy školstva, ktoré sú zapríčinené absenciou systémových zmien a krokov.

"Preto sme iniciovali zvolanie školského výboru parlamentu. Jedným z ďalších možných riešení je záväzok politických strán presadiť ako jednu z priorít budúcej vlády komplexný Zákon o financovaní a rozvoji vedy a školstva na Slovensku do roku 2030," dodal Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Strana Sieť podľa svojej hovorkyne Karolíny Duckej požiadavkám učiteľov rozumie a považuje ich za oprávnené. "Už pred rokom sme sa preto zaviazali k zvýšeniu investície do vzdelávania o 30 percent. Politici podľa nás nemajú morálne právo hodnotiť spôsob, akým sa učiteľské odbory rozhodli presadiť svoje nároky. Naopak, majú povinnosť urobiť všetko pre to, aby za tieto nároky učitelia už nikdy nemuseli štrajkovať," uviedla Ducká.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Nespokojní učitelia demonštrujú za lepšie školstvo Čítajte 

Neudržateľný stav školstva

Opozičná SaS zase považuje štrajk učiteľov za legitímny prostriedok, ako poukázať na neudržateľný stav školstva.

"Štrajk nie je len o tom, aby učitelia mali viac peňazí, ale najmä o snahe zastaviť desaťročie trvajúce prešľapovanie slovenského školstva na mieste. Ak chceme v kvalite vzdelávania, ale aj ekonomického rozvoja držať krok so západnými krajinami, musíme začať adekvátne platiť učiteľov. Je kľúčovou výzvou pre Slovensko nastaviť vzdelávací systém tak, aby sa kvalitou vedomostí a zručností naše deti neprepadali v globálnom meradle, čo sa, žiaľ, aktuálne deje," upozornil poslanec za SaS Martin Poliačik.

SkryťVypnúť reklamu

Liberáli preto považujú rast platov učiteľov, najmä tých začínajúcich, za kľúčový krok, ktorý musí byť sprevádzaný ďalšími opatreniami. "Je dôležité hovoriť o témach, akými sú starnutie učiteľského zboru, nedostatočný záujem mladých ľudí o učiteľské povolanie, kvalita absolventov pedagogických fakúlt a skutočnosť, že učiteľom dnes môže byť skoro každý," uzavrel Poliačik.

Prečítajte si aj komentár: Na čo musia učitelia pri štrajku pamätať

Chcú len riadne žiť

Europoslanec za KDH Miroslav Mikolášik tvrdí, že učitelia v štrajku sa nedožadujú niečoho navyše, ale chcú len riadne žiť a prestať byť urážaní štátom, ktorý by ich mal chrániť.

"Premiér Robert Fico (Smer) sa diskvalifikoval a poškodil kredit Slovenska. Kým pred časom ešte prejavoval vôľu v budúcnosti pomôcť učiteľom, na ktorých vraj dnes už neostali peniaze, teraz jasne odhalil, že sa tak konať nechystá a neváži si ich," tvrdí Mikolášik.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov ak sa máme seriózne rozprávať o zvýšení ohodnotenia učiteľov, potrebujeme ich na začiatok prestať urážať, pochopiť ich miesto v spoločnosti a poďakovať za všetko, čo pre ňu urobili a robia.

Štrajk učiteľov podporila aj Slovenská národná strana. "Rozumieme učiteľom, ktorí štrajkujú, vážime si ich prácu, ale sme presvedčení, že súčasný štrajk nevyrieši celý súbor problémov a neprinesie systémové zmeny, lebo je krátko pred voľbami. Štrajk vnímam ako ohodnotenie pôsobenia súčasnej vlády zo strany učiteľov," povedal podpredseda mimoparlamentnej SNS Jaroslav Paška.

SNS súhlasí s tým, že treba riešiť problémy učiteľov a pedagogického procesu na základných aj stredných školách. "Rovnako ako treba riešiť problémy v zdravotníctve a ďalších sférach nášho hospodárskeho života. Preto si myslíme, že v tomto volebnom období už súčasná vláda neurobí tak zásadné opatrenia, ktoré by umožnili napraviť jej štvorročné zlyhania v oblasti riadenia školstva, zdravotníctva, ale aj sociálnych vecí," dodal Paška.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si aj komentár: Smer tému školstva stratil, nikdy ich nezaujímala

Zmena systému

Štrajk učiteľov podporuje aj OĽaNO-NOVA. "Vzdelanie je to najlepšie veno, aké môžeme dať našim deťom," odkázali Obyčajní na sociálnej sieti.

Podľa SDKÚ je štrajk o celom kontexte vzdelávania na Slovensku. "Preto nie je dnešný protest učiteľov len o ich ohodnotení, ale o tom, čo v najbližších rokoch vychováme z našej najmladšej generácie. Tisícky štrajkujúcich učiteľov dnes síce poukázali na svoje zúfalé postavenie, ale celoslovenská vlna hnevu a frustrácie je dôsledkom celého kontextu vzdelávacie systému na Slovensku," uviedol predseda SDKÚ Pavol Frešo s priznaním, že od Nežnej revolúcie bolo školstvo na periférii záujmu a ani jeden z ministrov sa neodhodlal k zásadnej zmene fungovania systému.

SkryťVypnúť reklamu

Podporu štrajkujúcim učiteľom vyslovil aj mimoparlamentný SKOK. Predseda strany Juraj Miškov považuje štrajkujúcich učiteľov za hrdinov čeliacich nátlaku zo strany vlády i časti svojho okolia. Odkazuje im, aby boli na seba hrdí.

"Nepodľahnite nátlaku a bossingu na škole. Nerobíte to pre seba, ale budúcnosť Slovenska, pre deti všetkých z nás. Vzdelanie musí byť prioritou. Ako rodič vám fandím," uzavrel Miškov.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 411
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 804
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 925
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 619
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 134
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 721
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 785
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
Petra Vlhová.

Koleno je sviňa, lebo je to najzložitejší kĺb. Nedá sa odľahčiť ako lakeť alebo rameno, hovorí Ernest Caban.


SITA
Lando Norris pred Veľkou cenou Japonska 2025.

Britský jazdec reagoval na reči o tom, že McLaren je ďaleko pred zvyškom štartového poľa.


Reuters
Talianska lyžiarka Federica Brignoneová.

Tridsaťštyriročnú Talianku previezli do nemocnice.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu