BRATISLAVA. Ústupky starých školských odborov voči vláde Smeru pri presadzovaní požiadaviek učiteľov vyústili do vzniku novej Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorá stojí za súčasným štrajkom. Hlavnými tvárami aj hlasmi štrajkového výboru sú Vladimír Crmoman a Branislav Kočan.
Vladimír Crmoman, Iniciatíva slovenských učiteľov
Učiteľ hudobnej výchovy a umenia na Spojenej škole Novohradská v Bratislave je lídrom Iniciatívy bratislavských učiteľov, ktorá zorganizovala Zraz dlhých nosov, učiteľskú kvapku krvi a Babysitting day. Crmoman je aj prezidentom Slovenskej komory učiteľov a už v minulosti založil iniciatívu „Vláda tvrdí, že nie sú peniaze, tak jej ich učitelia pomôžu nájsť.“
Crmoman je držiteľom ocenenia Biela vrana za rok 2013. Upozornil na viaceré kauzy ministerstva školstva pod vedením Dušana Čaploviča (Smer). Crmoman odhalil, že ministerstvo zaplatilo v roku 2012 za servis jedného zo svojich áut výše 11-tisíc eur, nesedeli ani počty najazdených kilometrov. Po tom, čo Crmoman poskytol médiám získané objednávky a faktúry, ministerstvo prepustilo dvoch zamestnancov. Učiteľ podal aj trestné oznámenie, kde žiadal dôslednejšie prešetrenie prípadu.
Novinárom tiež poskytol audit ministerstva, ktorý si vyžiadal cez infozákon. Kontrolóri našli predražený nákup kvetov, alkoholu a drahé ubytovanie ministerskej výpravy na paralympijské hry v Londýne.
Branislav Kočan, Iniciatíva slovenských učiteľov

Učitelia z Gymnázia na ulici Ladislava Sáru v Bratislave založili ako prví nezávislú odborovú organizáciu. Bol medzi nimi aj učiteľ nemčiny a dejepisu Branislav Kočan, ktorý upozorňoval na nepružnosť celoslovenského odborového zväzu.
Kočan je členom Slovenskej učiteľskej komory pre stredné školy. Dlhodobo kritizuje vládu za tvrdenia, že na vyššie platy učiteľov nie sú peniaze. Upozornil napríklad na to, že Úrad vlády si objednal mobilný tanečný parket pre účelové zariadenie Bôrik za vyše deväťtisíc eur, čo je viac než ročný plat učiteľa.
"Tragédiou je, keď nefunguje čo i len jedna škola z dôvodov, ktorým sa dá predísť. Bohužiaľ nemáme inú možnosť," povedal Kočan k súčasnému štrajku. Učiteľ zdôraznil, že štrajk nie je cieľom, ale len prostriedkom, ako upozorniť na pomery v školstve.
Pavel Ondek, Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku

Predseda školského odborového zväzu a kandidát Smeru do obecného zastupiteľa v obci Raslavice v roku 2010. čelí dlhodobej kritike z radov učiteľov za viaceré ústupky vláde Smeru.
Prvá výraznejšia vlna kritiky sa spustila v roku 2012, keď Ondek ukončil neobmedzený celoslovenský štrajk učiteľov po troch dňoch so zdôvodnením, že vláda je opäť ochotná rokovať. Namiesto učiteľmi požadovaného zvýšenia platov o desať percent, však vyjednal o päť percent menej. Šéf odborárov upokojoval učiteľov, že štrajk je iba prerušený, no neprišiel so žiadnymi návrhmi, ako situáciu zvrátiť v prospech učiteľov.
Učitelia kritizovali aj priebeh rokovaní Ondeka so súčasným ministrom školstva Jurajom Draxlerom. Odbory totiž vyjednali len štvorpercentné zvýšenie platov. Staré odbory pod jeho vedením oficiálne nepodporili ani súčasný štrajk. Po podpise kolektívnej zmluvy o zvyšovaní platov z konca roka 2015 by nebolo podľa Ondeka primerané, keby podporili ďalší štrajk.

Beata
Balogová
