BRATISLAVA. Požiadavky učiteľov považuje za chaotické, štrajk podľa neho nemá šancu a vyjednávať sa nebude. Slová ministra školstva Juraja Draxlera, ktoré kopírujú rétoriku jeho šéfa premiéra Roberta Fica zo Smeru, učiteľov v plánovanom štrajku neodradili a budúcnosť po voľbách v prípadnej vláde Smeru mu tak zrejme nezaistia.
Štrajk učiteľov šesť týždňov pred voľbami ohrozuje podľa politológov volebný zisk vládnej strany. Draxlerovi však okrem neschopnosti odvrátiť ho, priťažila aj dotácia vo výške 4,4 milióna eur škole, ktorej v septembri minulého roka vzal akreditáciu pre doktorandské štúdium.
Aktivistka Veronika Remišová (OĽaNO-Nova) upozornila na to, že Draxler udelil súkromnej Vysokej škole Danubius v Sládkovičove dotáciu pre excelentné vedecké tímy, za ktorú malo byť nakúpené nové vybavenie. Prostriedky ministerstvo pridelilo napriek tomu, že podľa hodnotenia Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry je veda a výskum na škole takmer nulová.
Škola si vybavenie objednala u spoločnosti CellQos, ktorej väčšinovým vlastníkom bol podľa zápisnice z valného zhromaždenia Vladimír Poor. V spise Gorila sa o ňom hovorí ako o jednom zo sponzorov Smeru.
Súťaž na dodanie zariadení navyše prebehla niekoľko mesiacov pred tým, než škola dotáciu od ministerstva vôbec dostala.
"Žiadne politické prepojenie na stranu Smer a konkrétne na osobu p. Poóra neexistuje," reagovala škola vo svojom stanovisku. Píše v ňom, že vedecko-výskumnú činnosť vykonáva na "vysokej vedeckej úrovni" a nakúpená technika bude využitá na jej rozvoj.
Draxler povedal, že príspevok pre školu preverí.

Politológ: Žiarivá budúcnosť v Smere ho nečaká
„Vzhľadom k tomu, kam vyústili problémy v školstve, nečakám, že Draxlera v Smere čaká žiarivá budúcnosť,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.
Draxler je podľa politológa technokrat. Neupiera mu istú odbornosť v oblasti školstva, ale ako politik sa podľa neho neprejavoval. „Väčšina ľudí ho navyše bude mať spojeného so štrajkom, s nezvládnutou situáciou v školstve,“ hovorí Mesežnikov. Negatívny obraz v očiach verejnosti mu na získaní dôvery vedenia Smeru, nepridá.
Smer svojho ministra školstva nezaradil ani na volebnú kandidátku. Draxler síce nie je členom strany, pri iných kandidátoch to však neprekážalo.
Šéf volebnej kampane a minister kultúry Marek Maďarič na decembrovom sneme Smeru povedal, že jeho odbornosť si cenia. „Ale v zásade je veľmi krátko vo vláde, či už ako štátny tajomník alebo minister,“ povedal pre SME. Maďarič povedal, že o jeho odbornosť by mali v strane záujem aj v budúcnosti, či to však bude na ministerskom poste, nepovedal.

Ministrom bol krátko
Draxler vyštudoval komparatívnu politológiu na University of York vo Veľkej Británii a integrované sociálne vedy na Jacobs University v Nemecku. Pracoval ako výskumný pracovník v oblasti školstva v Centre pre európske politické štúdiá v Bruseli, aj ako vysokoškolský pedagóg na University of New York v Prahe a na Angloamerickej univerzite v Prahe.
V lete 2014 sa stal poradcom ministra školstva Petra Pellegriniho, od septembra do novembra bol štátnym tajomníkom na ministerstve. Po vymenovaní Pellegriniho za predsedu parlamentu ho vo funkcii nahradil.
Verejnosť a média po vymenovaní Draxlera za ministra upozornili na viaceré jeho blogy, kde napríklad kritizoval stranu Smer, ale aj Fica, ktorého priradil k „mladým hýčkaným kádrom predošlého režimu“.

Beata
Balogová
