BRATISLAVA. Úroveň zdravotnej starostlivosti na Slovensku klesá. Vyplýva to z analýzy organizácie Health Consumer Powerhouse (HCP) o úrovni zdravotnej starostlivosti v 35 krajinách Európy vrátane Slovenska. Zdravotnú starostlivosť v Európe organizácia so sídlom v švédskom Štokholme posudzuje už deviaty rok.
Zohľadňuje niekoľko skupín indikátorov, ktoré sa týkajú práv pacientov a ich informovanosti, prístupu k zdravotnej starostlivosti a čakacích lehôt na liečbu, výsledkov zdravotnej starostlivosti, rozsahu a dosahu poskytovaných služieb pre pacientov, prevencie a liekov. Údaje čerpá z databáz Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a OECD.
Celú štúdiu EHCI 2015 si môžete pozrieť tu
Rieka Morava nás oddeľuje od Európy
Úroveň zdravotnej starostlivosti na Slovensku podľa jej celkového hodnotenia klesá od roku 2013. Vtedy sme z tisíc možných bodov dosiahli takmer 700 a naša zdravotná starostlivosť bola hodnotená lepšie ako v Česku.
O dva roky neskôr je to naopak. Kým my klesáme a vlani naša zdravotná starostlivosť bola ohodnotená len 653 bodmi, Česko kontinuálne stúpa. Minulý rok získalo 760 bodov. Kým Česko skončilo v celkovom rebríčku na 13., Slovensko až na 24. mieste.
Na mape Európy, ktorá podľa výsledkov rozdeľuje krajiny do troch skupín podľa dosiahnutých výsledkov, sa Slovensko ocitlo v najhoršej, červenej zóne, spolu s ešte horším Poľskom a Maďarskom. Hranica medzi lepšou (žltou) a najhoršou (červenou) skupinou vedie práve cez rieku Moravu, ktorá oddeľuje Slovensko od Česka.
Nízke hodnotenie zdravotnej starostlivosti na Slovensku je o to prekvapujúcejšie, že podľa najnovších údajov Eurostatu dávame zo všetkých krajín Európskej únie z verejných prostriedkov na zdravotníctvo najviac – až 18,3 percenta. Na štatistiku upozornil Eugen Jurzyca (SaS) na blogu Denníka N.

Stratené roky života
Štúdia HCP v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou vyčíta Slovensku niekoľko nedostatkov. Jedným z najväčších sú roky života, o ktoré prichádzajú obyvatelia pre nedostatočnú zdravotnú starostlivosť. V štúdii vychádzajúcej z údajov WHO je tento indikátor pomenovaný ako stratené roky života. V prepočte na stotisícovú vzorku obyvateľstva sa v ňom vo vekovej kategórii 0 až 69 rokov počíta, o koľko skôr ľudia zomierajú v porovnaní s tým, keby mali lepšiu zdravotnú starostlivosť.