BRATISLAVA. Najzásadnejšou otázkou po úvodnom proteste je, či a ako dlho dokážu učitelia vytrvať v štrajku. Odpovede pedagógov, ktorí sa zišli na bratislavskom Námestí SNP, sa líšili, no väčšina oslovených berie slovíčko „neobmedzený“ záväzne.
„Učím už tridsať rokov, pred Úradom vlády som pochodovala niekoľkokrát. Zažila som viacero štrajkov, ktoré sa deň pred spustením zrušili. Tentoraz už vydržíme dokedy bude treba,“ hovorí učiteľka Soňa Zelienková zo základnej školy Andreja Kmeťa v Leviciach.
„Verím, že vydržím tak dlho ako bude treba a ako dlho to bude mať zmysel. Týždne aj mesiace. Vstúpili sme do časovo neobmedzeného štrajku a to nie je ani na deň, ani na tri,“ povedal Tibor Pataj z Gymnázia Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši.
Po skončení demonštrácie Branislav Kočan so štrajkového výboru učiteľov vyhlásil, že vláda by mala dobre zvážiť, čo spraví ďalej. "Sme pripravení rokovať,“ povedal. Vláda a minister Juraj Draxler by mali podľa neho spraviť všetko pre to, aby sa štrajk čo najskôr skončil a učitelia sú pripravení vydržať až do konca.

Bez úspor len týždeň
Fakty
Štrajk v číslach
- Na demonštrácii sa zúčastnilo okolo dvetisíc ľudí, registrovaných štrajkujúcich bolo vyše 11-tisíc,
- po demonštrácii sa na stránke iniciatívy učiteľov pridalo k štrajku vyše 400 učiteľov z približne 40 škôl,
- zatvorených bolo podľa ministerstva 179 škôl,
- najviac v Bratislavskom (43), najmenej v Prešovskom (4) kraji
Niektorí učitelia už teraz vedia odhadnúť, kde leží hranica ich možností. „Ja osobne vydržím mesiac, jeden plat určite obetujem,“ hovorí Katarína Ambrusová zo základnej školy v Dunajskej Lužnej.
„Týždeň. Z môjho žobráckeho platu nemám žiadne úspory. Nedávno sa mi konečne podarilo zohnať schopný podnájom a nechcem skončiť na ulici,“ povedal stredoslovenský učiteľ Tomáš Horník.
Draxler je k štrajku naďalej skeptický. „Nie je možné, aby táto vláda zaviazala pred voľbami ďalšiu vládu opatreniami, ktoré môže nová vláda po voľbách kedykoľvek zrušiť,“ vyhlásil.
Bratislavský kraj lídrom
Na pondelkovom brífingu tiež Draxler zhodnotil zapojenosť škôl. V pondelok podľa jeho slov zostalo zatvorených 179 škôl zo 6700 škôl a školských zariadení, teda len 2,66 percenta. Najviac zavretých škôl, spolu 43, bolo v Bratislavskom kraji. Najmenej v Prešovskom kraji, spolu štyri školy.

K pondelku bolo podľa ministra zo zdravotnej poisťovne odhlásených 6969 učiteľov a „čísla na ďalšie dni sú menšie“. Iniciatíva slovenských učiteľov však už v sobotu upozornila, že číslo nie je smerodajné, keďže na odhlásenie majú učitelia osem dní od vstupu do štrajku.
Po úvodnej demonštrácii sa na stránke iniciatívy zaregistrovalo ďalších 400 učiteľov zo 41 škôl. Ďalší môžu pribudnúť po ohlásených demonštráciách v Leviciach a Košiciach, stretnutiach učiteľov a verejnosti v regiónoch, a prispieť k nárastu môže aj ostrá rétorika štátnych špičiek.
O prípadoch, že by riaditelia na miesta štrajkujúcich povolávali učiteľov na dôchodku, zatiaľ iniciatíva nevie. „Môže sa to stať, riaditelia sú v nezávideniahodnej situácii a potrebujú zabezpečiť chod školy,“ hovorí Kočan.
Ako najväčší „štrajkokazi“ sa zatiaľ podľa neho ukázali zriaďovatelia škôl. „Čo je prinajmenšom čudné, keďže by mali chcieť mať v správe kvalitné školy,“ hovorí.

Mrzí ich načasovanie
K štrajku sa nepripojila napríklad Spojená škola v Nitrianskom Pravne, dôvodom je nízky záujem pedagogických zamestnancov. „K štrajku chcelo pristúpiť len pár učiteľov, no doposiaľ ma nekontaktovali, či tak urobia. Preto bude na škole prebiehať riadne vyučovanie," povedal riaditeľ Stanislav Holec. Štrajk je podľa neho aj slov učiteľov nešťastne načasovaný, a to aj pre polročnú klasifikáciu, vypisovanie vysvedčení či plánovaný lyžiarsky výcvik.

„Učiteľov odrádza asi aj to, že by si museli platiť odvody a počas štrajku mali neplatené voľno. Pýtali sa ma tiež, či si nemôžu zobrať na toto obdobie dovolenku,“ dodal s tým, že ak by bol záujem učiteľov vyšší, škola by sa do štrajku určite zapojila.
Pedagógovia na Gymnáziu Ľ. Štúra vo Zvolene sa s požiadavkami učiteľov stotožňujú, no zatiaľ vyučovanie neprerušili. Problémom je opäť načasovanie. Podľa riaditeľky Evy Chylovej majú triedy gymnázia už týždne vopred zaplatené lyžiarske výcviky. „Situáciu však sledujeme a ak rokovania neprinesú posun, sú niektorí kolegovia pripravení do štrajku aj osobne vstúpiť."


Beata
Balogová
