Otázka kvality vzdelávania je celospoločenský problém. Týka sa nielen základných a stredných škôl ale i vysokých. Je nepochopiteľné prečo sa Slovenská rektorská konferencia doteraz nevyjadrila k otázke štrajku učiteľov a nezaujala k nemu žiadne stanovisko.
„Musím poznamenať že Iniciatíva slovenských učiteľov hovorí o štrajku v materských, základných a stredných školách. O stanovisko rektorskej konferencie nás zatiaľ nikto okrem denníka SME nepožiadal.“
„Aj keď vás Iniciatíva učiteľov nevyzvala k spoluprácu, rektori naozaj necítia potrebuje zaujať k tak závažnej situácii, ktorá vo vzdelávaní nastáva, žiaden postoj?
„Kvalita vzdelávania sa dotýka skutočne celej spoločnosti. Slovenská rektorská konferencia sa pravidelne na svojich zasadnutiach vyjadruje k týmto otázkam. Kvalita vzdelávania na základných a stredných školách je pre vysoké školy mimoriadne dôležitá z jednoduchého dôvodu: tí najlepší absolventi pokračujú na štúdiu na vysokých školách.“
Takže občiansky postoj rektorov sa verejnosť nedozvie?
„Slovenská rektorská konferencia systematicky vyjednáva zlepšovanie podmienok v oblasti vysokého školstva s predstaviteľmi vlády, ministerstva školstva a ostatnými partnermi. Stačí si pozrieť zápisnice z našich rokovaní. Aký je občiansky postoj jednotlivých rektorov vysokých škôl, na to vám odpovedať neviem.“
Prečo potom svoj postoj dokázali učiteľom vyjadriť niektoré fakulty, a podporili ich verejne?
„Z viac ako sto fakúlt na Slovensku svoj postoj vyjadrili len niektoré fakulty; možno preto, že sa jedná o štrajk v regionálnom školstve. Je prirodzené, že sa vyjadrili fakulty, ktoré vychovávajú učiteľov.“
Sú požiadavky štrajkujúcich podľa rektorov opodstatnené alebo nie?
„Slovenská rektorská konferencia uznáva právo učiteľov na vyjadrenie svojho názoru a požiadaviek na primerané financovanie školstva. Požiadavky na zvýšené financovanie školstva ako aj novú koncepciu v oblasti vzdelávania na Slovensku považujeme za opodstatnené.“

Beata
Balogová
