Považujete štrajk učiteľov za vhodnú formu, ako práve teraz riešiť problémy školstva?

Zuzana Števulová, predsedníčka Ligy za ľudské práva
„Áno, určite. Aj my z Ligy za ľudské práva sme ich boli podporiť. Učiteľom došla trpezlivosť. Nečudujem sa im, že štrajkuju v predvolebnom období, keď strany stavajú svoju kampaň na boji proti migrantom a ignorujú reálne problémy Slovenska, ku ktorým patrí aj systém vzdelávania a nízke platy učiteľov. Majú na to navyše právo. Za šesť týždňov má vláda dosť možností reagovať na ich požiadavky. Protiteroristické zákony boli prijataté ešte rýchlejšie.“

Karol Lovaš, kňaz a básnik
„Štrajk je legitímnym nástrojom riešenia dlhodobo neriešenej situácie. Biskup Milan Lach vyzval najnovšie premiéra aj na zodpovednosť za zúfalý stav v zdravotníctve. Netypicky ostré slová použil na adresu finančných skupín, ktoré označil ako priamo zodpovedné za zdravotnícku krízu. Treba byť však opatrní, aby sa nátlakové aktivity učiteľov a zdravotníkov nestali predvolebnou hrou, ktorá nakoniec získa body tým, ktorí sú za ňu reálne zodpovední. Slovenský volič je v tomto zmysle nevyspytateľná veličina.“

Milan Šagát, výkonný riaditeľ Via Iuris
„Právo na štrajk je garantované slovenskou ústavou a možnosť toto právo využívať je výrazom slobody, ktorú ako spoločnosť máme. Štrajk považujem za legálny a legitímny bez ohľadu na čas, v ktorom sa realizuje. Tento krok učiteľov má navyše širší spoločenský význam: učí nás ostatných, že ak sme ako občania s vecami verejnými nespokojní, máme sa o zmenu aktívne zasadiť. Aj preto VIA IURIS štrajk podporila a zabezpečila iniciatíve učiteľov právnu pomoc.“


Martin Vlachynský, analytik INESS
„Štrajk opäť pripomenul tradičný problém tabuľkového odmeňovania vo verejnej správe, ktorý sa dá okrem učiteľov aplikovať aj na zdravotné sestry, policajtov či úradníkov. Nadštandardný prístup a kvality učiteľa nie je ako odmeniť, vyšší plat sa dá len „odslúžiť“. Nielen životnej úrovni učiteľov, ale aj kvalite slovenského školstva by prospelo viac rozhodovacej, ale aj finančnej autonómie škôl.

Michal Truban, iniciatíva slovensko.digital a zakladateľ Websupport
„Štrajk podporujem. Vzdelanie na Slovensku, podobne ako štátne IT je multifaktoriálny problém. Na jeho vyliečenie potrebujete vyriešiť naraz desiatky symptómov. A ani schválenie všetkých požiadaviek z tohto štrajku nebude záchranou školstva. Ale je to prvý krok, ako začať. Ako ukázať, aké majú byť priority vyspelej spoločnosti. Nie policajti, ale učitelia.“

Fedor Gömöry, vedec roka 2014, Elektrotechnický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV)
„Štrajk považujem za vhodnú formu, ako na nevyhnutnosť riešenia problémov školstva upozorniť. Keď to učitelia skúšali jemnejšími formami, primeranej reakcie sa nedočkali. Takže ak by teraz nenašli odvahu štrajkovať, znamenalo by to, že na možnosť zmeny rezignovali. To by bola pre budúcnosť našej spoločnosti smutná perspektíva.“

Zuzana Wienk, Aliancia Fair-play
„Bez nátlakových metód doteraz učitelia nedosiahli nápravu problémov napriek ich trpezlivosti, slušnosti a kreativite. Obávam sa, že ju vlády dokonca zneužívali na odsúvanie riešení a mnohí rodičia si zrejme tiež kritický stav neuvedomovali. Domnievam sa, že to bolo nevyhnutné.“

Vlado Rafael, publicista, riaditeľ občianskeho združenia eduRoma
„Počas štyroch rokov sa na ministerstve školstva vystriedali už traja ministri. Aj to svedčí o tom, že školstvo pre dosluhujúcu vládu nebolo prioritou. Štrajk učiteľov je vyústením ich dlhodobej frustrácie a isto bude slúžiť ako memento pre budúcu vládu. Treba však upozorniť na to, že so zvýšením platov učiteľov musí prísť súčasne aj zásadná zmena fungovania slovenského školstva. Hlavným subjektom vzdelávania nie je učiteľ, ani minister, ale tisíce detí, ktorý sa počas 26 rokov dostáva v školách mizerná kvalita vzdelávania.“

Alena Čermáková, speváčka, režisérka, hlasová pedagogička
„Je to dobrá forma. Najmä vzhľadom na to, že s vládou už niekoľko rokov nie je možná iná komunikácia. Štrak, samozrejme, podporujem, no či z neho niečo bude, sa dá len ťažko predpovedať. Všetko závisí od toho, ako dlho vydržia byť učitelia jednotní a či vláda bude aspoň teraz schopná odpovedať.“

Jaro Vojtek, režisér
„Ten štrajk už mal byť skôr. Vláda je hluchá, učiteľov nepočúva, inú cestu, ako by dosiahli svoje požiadavky, nevidím. Je to jediné a dobré riešenie a verím, že bude aj účinné. Ak to učitelia v polovici cesty nevzdajú, nestiahnu sa a ak pocítia, že aj spoločnosť je na ich strane. Potrebujú našu podporu.“

Beata
Balogová
