BRATISLAVA. Vyhýbanie sa policajným hliadkam už čoskoro cestným pirátom nepomôže. Na cestách rozmiestnia do konca roka 1341 kontrolných bodov s kamerami, radarmi či inou technikou. Tá bude snímať, či vodiči jazdia v danom mieste predpisovo. Ak nie, počítač im automaticky vystaví a zašle pokutu za rýchlosť, prejazd na červenú či ďalšie vybrané priestupky.
Systém na automatické pokutovanie vodičov na základe takzvanej objektívnej zodpovednosti mal pôvodne fungovať už od tohto roka. Príprava súťaže však podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) bola napokon komplikovanejšia ako sa očakávalo.
„Museli sme stanoviť presnú technickú špecifikáciu či určiť, o aké zariadenia a ich množstvo potrebujeme,“ vysvetlil nedávno.
Ministerstvo tender napokon vyhlásilo v pondelok. Namiesto jeho pôvodnej hodnoty 49 miliónov eur, o ktorej hovoril Kaliňák vlani, má stať celý projekt dokopy 140 miliónov eur bez dane.
Na 16 rokov
Rozdiel v cenách ministerstvo vnútra nevysvetlilo. Uviedlo len, že systém bude od začiatku v jeho vlastníctve.
Podľa oznámenia vo Vestníku verejného obstarávania bude samotný návrh a vybudovanie systému stáť 40 miliónov. Ďalších 75 miliónov zas jeho technická správa. Zvyšná suma v sebe zahŕňa opciu, teda možnosť predĺžiť kontrakt uzatváraný na 16 rokov v prípade záujmu o ďalších päť rokov.
Projekt by mal byť čiastočne platený aj z eurofondov. Kaliňák avizoval už pred rokom, že peniaze naň má zo strany Európskej únie zarezervované. Podľa rezortu však pôjde len o náklady na vybudovanie systému, teda o čiastku 40 miliónov eur. Zvyšných sto miliónov bude musieť nájsť rezort vo svojom rozpočte. "Ide o približne päť miliónov eur ročne," reagoval hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík na otázku, či ministerstvo už má vyčlenené peniaze na tento účel.
Pôvodný plán hovoril o tom, že na najrizikovejších miestach ciest by malo byť rozmiestnených 1 341 kontrolných bodov. Len časť z nich, presnejšie 280, sa mala zameriavať na nedovolenú rýchlosť. Zvyšné by sledovali ďalšie priestupky, ktoré je možné pokutovať na základe kamerového záznamu. Rezort dnes tvrdí, že počty sa ešte môžu meniť. "Je to predmetom verejného obstarávania," uviedol Netík.
Pokutovať podľa kamerového záznamu síce dokáže polícia aj dnes, no podľa nahrávky musí manuálne vyhľadávať majiteľa zachyteného vozidla a vyhodnocovať, akú pokutu si zaslúži.

Rizikové miesta
Miesta, v ktorých budú rozmiestnené kontrolné body, si bude môcť verejnosť vopred pozrieť. Ministerstvo vnútra ju predbežne už pripravilo, no zatiaľ ju verejnosti neukázalo. Tvrdí, že do spustenia systému sa môže zmeniť, keďže slovo pri budovaní siete dostane aj víťaz súťaže.
Tá má pritom skončiť 8. marca, teda len tri dni po parlamentných voľbách. Zavážiť pri vyhodnocovaní súťaže má najmä cena, v menšej miere aj efektívnosť pokrytia a správnosť rozoznávania.
Dopravný analytik Jozef Drahovský považuje budovanie systému za správny krok, hoci pomerne oneskorený. Do zákona sa totiž objektívna zodpovednosť dostala ešte v roku 2012, no ministerstvo projekt práve z dôvodu nedostatku financií dlhodobo odkladalo.
„Dôležité bude, aby boli miesta merania stanovené v rizikových úsekoch a nie tak, aby slúžili len na vyberanie pokút,“ povedal Drahovský.
Kaliňák avizoval, že prioritou bude pokryť cesty prvej triedy, na ktorých dochádza k nehodám najčastejšie.

Beata
Balogová
