BRATISLAVA. Monitoring kvality ovzdušia na Slovensku sa zlepší. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) obnovil 35 monitorovacích staníc a zjednotil systém prenosu dát do centrálnej databázy, zároveň mu pribudli nové mobilné monitorovacie vozy a stanice
Projekt obnovy Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia si vyžiadal viac ako 4,3 milióna eur. Vyše tri milióny pochádzali z eurofondov, zvyšok tvorili prostriedky štátneho rozpočtu a SHMÚ.
Zariadenia boli zastaralé
Kvalita ovzdušia sa v SR meria od roku 1969. "Po celom Slovensku máme stovky monitorovacích bodov, ktoré sú vystavené nepriazni počasia. Meria sa vo dne, v noci, nepretržite, a tým pádom tieto zariadenia trpia, starnú a ich prevádzka stojí aj nemalé prostriedky. Pôvodné už boli dosť zastarané, často poruchové. Som veľmi rád, že zakúpením nových monitorovacích prístrojov znova môžeme vylepšiť kvalitu výstupov SHMÚ," uviedol na dnešnom predstavení novej techniky generálny riaditeľ SHMÚ Martin Benko.
Obnova a modernizácia monitorovacích zariadení má pomôcť aj lepšej informovanosti verejnosti.
"Chceme, aby ľudia získavali informácie o tom, aké ovzdušie sa v ich okolí nachádza a akým spôsobom sa dostávajú do ovzdušia látky, ktoré priamo môžu ohrozovať ich život a zdravie. Obnovením tejto techniky budeme dostávať detailné dáta na špičkovej úrovni v rámci celého sveta," skonštatoval minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD).
Rozšíril sa monitorovací program
Systém funguje on-line, dáta zo staníc putujú do centrály v SHMÚ a ľudia si ich následne môžu pozrieť podľa konkrétnych miest na jeho webovej stránke.
Projekt sa realizoval od septembra do novembra 2015. Technika sa nielen obnovovala, ale na desiatich staniciach sa tiež rozšíril monitorovací program.
Okrem skvalitnenia merania priniesol aj možnosť merať kvalitu ovzdušia kdekoľvek na Slovensku vďaka mobilným staniciam. Tie vedia ukázať napríklad úroveň oxidu uhoľnatého, oxidu dusnatého, ozónu či prachových častíc v ovzduší.