BRATISLAVA. Polícia začala trestné stíhanie pre podozrenie z podvodov pri audiotextových súťažiach v komerčných televíziách. Podnetom na začatie vyšetrovania bol podnet diváka, o ktorom SME informovalo vlani.
Stíhanie policajti začali proti neznámemu páchateľovi pre trestný čin poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií.
"Vyšetrovanie v súčasnosti pokračuje. Vo veci sa vykonávajú potrebné úkony s cieľom jej náležitého objasnenia," povedal hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. Čoho konkrétne sa vyšetrovanie týka, nespresnil. Prípadom sa zaoberá Okresné riaditeľstvo polície Bratislava III.
Páchateľovi za uvedený trestný čin hrozí väzenie od jedného do piatich rokov. Polícia totiž predpokladá, že jeho konaním došlo k značnej škode.
Zásah do ústredne
Podstatou vyšetrovania je podľa informácií SME podozrenie z manipulovania súťaží Akčná výhra na stanici Dajto a iQuiz na TV8.
Doposiaľ nezistený páchateľ ako organizátor súťaže údajne získal neoprávnený prístup k audiotexovej telefónnej ústredni. Pozmenením počítačových dát maril funkčnosť programu. Takto vraj spôsobil škodu volajúcim divákom za viac ako 26-tisíc eur.

Mediatex hrozí
Súťaže prevádzkovala firma Mediatex. Spoločnosť v písomnom stanovisku odmietla, že by v minulosti postupovala v rozpore so štatútom hry, alebo manipulovala výber výhercov súťaže.
"O začatí trestného stíhania nemáme vedomosť a preto vyjadrovať sa k tejto otázke považujeme za nedôvodné," konštatovala.
Zároveň firma pohrozila, že v prípade poškodzovania jej mena bude nútená podniknúť voči SME právne kroky, vrátane uplatnenia primeraného zadosťučinenia, náhrady škody, prípadne vyvodenia trestnoprávnej zodpovednosti.
Pomohol divák
Podnet na začatie vyšetrovanie odovzdal divák Generálnej prokuratúre v polovici októbra minulého roka. V šesťstranovom dokumente detailne opísal, ako audiotextové hry fungujú. Vychádzal z analýzy 60 relácií, ktoré si doma nahrával od augusta.
Analýza rozdeľuje zistené podvody na tri časti. V prvej spochybňuje náhodný výber volajúcich.
Potom poukazuje na fingované telefonáty nastrčených ľudí, ktorí nesprávnymi odpoveďami motivujú bežných divákov, aby volali na spoplatnené číslo.
Do tretice divák zistil, že podozriví sú často aj hráči, ktorí uspejú so správnou odpoveďou v posledných minútach.

Beata
Balogová
