BRATISLAVA. Svet si v stredu pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V tento deň bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v poľskom Osvienčime.
Zachovanie pamiatky obetí holokaustu a pripomínanie si tejto tragickej kapitoly v dejinách ľudstva podporuje i naša vláda.

Otvorenie múzea v Seredi
"Pripomínanie si tragédie holokaustu je nevyhnutné ako varovanie pred predsudkami, neznášanlivosťou a rasizmom, ktoré degradujú princípy humanity a dodržiavania ľudských práv," zdôraznilo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Rezort diplomacie považuje za jeden z najdôležitejších momentov v tejto oblasti otvorenie Múzea holokaustu v Seredi, ktoré otvorili v utorok 26. januára práve pri príležitosti dnešného medzinárodného dňa.

"Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu je dôležité pripomínať si, aby sme nikdy nezabudli na to, čo sa v Európe dialo pred druhou svetovou vojnou a počas nej," uviedla pre agentúru SITA predsedníčka Ligy za ľudské práva (HRL) Zuzana Števulová.
V súvislosti s dneškom je podľa jej slov dobré pripomenúť, že všetko sa začalo práve verejným vyvolávaním rasovej, etnickej a náboženskej neznášanlivosti, v dôsledku ktorej boli milióny ľudí vyvraždených.
"Na to by sme nemali zabúdať a malo by to byť varovaním aj pre súčasných politikov, ktorí často ľahkovážne svojimi vyjadreniami podporujú v ľuďoch predsudky a neznášanlivosť k náboženskej alebo akejkoľvek inej inakosti," zdôraznila.
Postavenie Rómov počas vojny
Dnešný medzinárodný deň si pripomína i občianske združenie In Minorita, ktoré pri tejto príležitosti pripravilo prezentáciu publikácie autorov Zuzany Kumanovej a Arne B.Manna s názvom "Nové poznatky o holokauste Rómov na Slovensku".

Publikáciu združenie predstaví v stredu o 11:00 v priestoroch Goetheho inštitúte v Bratislave s voľným vstupom. "Publikácia mapuje najnovšie poznatky o postavení Rómov počas druhej svetovej vojny na Podpoľaní a na južných územiach, ktoré boli po viedenskej arbitráži pričlenené k Maďarsku," vysvetlila Zuzana Kumanová zo združenia In Minorita. Združenie sa téme rómskeho holokaustu venuje od roku 2005.
V rokoch 2005 až 2007 iniciovalo osadenie siedmich pamätníkov na miestach perzekúcií Rómov v rokoch 1939 až 1945 a v roku 2015 osadilo pamätnú tabuľu s menami zavraždených na židovskom cintoríne vo Zvolene. Cieľom všetkých aktivít je poukázať na príkoria páchané na Rómoch počas druhej svetovej vojny, poznamenala pre agentúru SITA. Dnešné podujatie je súčasťou projektu s názvom Ma bisteren!.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Počas druhej svetovej vojny bolo systematicky zadržaných a zlikvidovaných šesť miliónov Židov. Nacisti vraždili aj Sintov a Rómov, politických väzňov, homosexuálov, ľudí so znevýhodnením, Svedkov Jehovových či sovietskych vojnových zajatcov.
Na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov z roku 2005 si 27. január pripomíname ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
V tento deň bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime. Počas vojny zahynulo v procese holokaustu asi 70-tisíc Židov zo Slovenska. Väčšina obetí bola povraždená v nacistických vyhladzovacích táboroch alebo na tzv. pochodoch smrti, teda pri násilnej evakuácii táborov krátko pred koncom vojny.