BRATISLAVA. Desiati odvážni Slováci pomáhali Židom počas druhej svetovej vojny ako sa dalo. Niektorí museli svojich chránencov zamurovať do pivnice, iní ponúkli dom, do ktorého sa neskôr nasťahoval príslušník SS.
Dnes boli oficiálne ocenení titulom „Spravodliví medzi národmi“ a ich mená budú vytesané do Múru Cti v Záhrade Spravodlivých v Jad Vašem v Jeruzaleme. Pripoja sa k 546 odvážnym mužom a ženám zo Slovenska a takmer 26-tisíc jednotlivcom z celého sveta.
„Sú to príbehy obyčajných ľudí, ktorí nikdy neplánovali stať sa hrdinami a neboli pripravení na chvíľu, v ktorej budú musieť prijímať riskantné rozhodnutia. Boli to obyčajné ľudské bytosti, ale je to práve ich ľudskosť, ktorá nás tak dojíma a ktorá môže slúžiť ako žiarivý príklad,“ povedal počas príhovoru Zvi Aviner Vapni, veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku.
Príbeh objavili počas návštevy Slovenska
Na odovzdávaní ocenenia sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska.
Medzi ocenenými sú Ján Varga a jeho manželka Anna za záchranu Františka Neumanna v obci Petrovce, ktorej obyvatelia vystupovali proti nacistom. Obec neskôr Nemci vypálili.
„Starý otec nám o tom nikdy nerozprával. Pred tromi rokmi sme boli na Slovensku a našli sme tu fotografie rodiny Vargovcov. Teraz sme sa stretli s ich dcérou a som naozaj šťastný, že k tomuto momentu došlo,“ povedal Doron Levin, Neumannov vnuk žijúci v Izraeli.
Ďalší ocenení Jozef Krajčovič a jeho manželka Anna zachránili rodinu Földešovcov v komore, ktorú takmer úplne zamurovali. Na záchranu rodiny Krajčoviča presvedčila dcéra Földešovcov, ktorá bola v rovnakom veku ako jedna z jeho štyroch dcér a vedel si teda predstaviť, čo rodina prežívala. V stredu sa dve z dcér Krajčovičovcov zúčastnili na odovzdávaní ceny.
„Bola tam len vyrazená diera zakrytá skriňou. Cez ňu im naši podávali jedlo a vynášali, čo bolo treba vyniesť,“ povedala na odovzdávaní jedna z jeho dcér Elena Katrincová rodená Krajčovičová.
Ukrývať Ždov bolo nebezpečné
Ďalší ocenení Štefan Kašša a jeho manželka Mária ponúkli manželom Weissovcom a ich dvom synom ako skrýšu kozí salaš v horách, kde prečkali najťažšie časy.
„Dávali nám tam jesť a hrozila im za to smrť. Keď Nemci zistili, že niekto ukrýval Židov, tak bola ohrozená celá jeho rodina,“ povedal Gabriel Weiss, jeden zo synov ukrývaných rodičov.
Medzi spravodlivých medzi národmi pribudli aj Bratislav Handl a jeho manželka Otília, ktorí zachránili rodinu Lauferovcov v byte v Novom Meste nad Váhom, hoci vedľa žil dôstojník SS. Augustín Lacika a jeho manželka Valéria boli zase ocenení za záchranu 18-ročného Jána Bustina, o ktorého sa starali ako o vlastného syna.
„V mene tých, ktorých zachránili, ich rodín a príbuzných, ako i v mene Štátu Izrael by som im chcel vyjadriť vďaku. Ich mená a skutky nebudú zabudnuté. Ako prorok Izaiáš povedal: „Dám im večné meno, ktoré nikdy nevymizne“,“ povedal Zvi Aviner Vapni.
Prečítajte si príbehy zachránených židovských rodín:






Beata
Balogová
