BRATISLAVA. Obyvatelia dediny Petrovce počas druhej svetovej vojny vedeli, že ich susedia ukrývajú Žida Františka Neumanna. Neprezradili ho napriek častým kontrolám, ktoré viedli až k vypáleniu domov a zabitiu dvoch ľudí.
„Manželia Vargoví vedeli, že som Žid. Celá dedina vedela, že som Žid,“ povedal Neumann.
Ukrývali aj partizánov
František Neumann, ktorého hebrejské meno bolo Efraim, pochádzal zo Stropkova. Počas vojenčiny ho v roku 1944 naverbovali do 6. práporovej skupiny, v ktorej slúžili len Židia ako pomocné sily pre armádu. Po rozpustení skupiny boli jej členovia rovnako ako Efraim presunutí do pracovných táborov po celom území Slovenska.
V jeden večer v pracovnom tábore Efraimovi a ďalším Židom istý veliteľ prezradil, že na ďalší deň ich budú deportovať do Osvienčimu. Poradil im, aby utiekli a rozpŕchli sa. Skupina dvadsiatich Židov počúvla jeho radu.
Efraim sa usadil v obci Petrovce. Jej obyvatelia boli evanjelici a už ukrývali niekoľkých Židov a partizánov. Obrátil Jána a Annu Vargovcov, pretože mu to odporučila Jánova sestra Anny Peterová, a ponúkol im svoje služby. Manželia Vargovci, ktorí mali štyri deti, ho zobrali za paholka a sluhu.
Oslovovali ho Jozef, aby vyzeral pred cudzími nenápadne. Keďže mali gazdovstvo, tak im Efraim pomáhal, kde bolo treba. Pracoval ako pastier kráv, pomáhal s prácami v domácnosti i okolo domu, v ktorom žil spoločne s rodinou.
„Keďže v dedine boli všetci proti nacistom, mohli sme tam zostať. Dostal som úplne iné oblečenie. Rovnaké, v akom chodili ostatní po dedine, tak, aby Nemci nezistili, že som Žid, ak by tadiaľ prechádzali, spomína na to obdobie Neumann.
Úkryt v bunkri
Keď nemeckí vojaci hľadali Židov a partizánov, schovával sa na povale v sene alebo ušiel do lesa. Neskôr sa spolu s niekoľkými kamarátmi presunul do úkrytu v neďalekom lese, kde sa zabarikádovali v bunkri. Do obce si prichádzali po jedlo, a tak sa vracal aj do domu manželov Vargovcov.
Pri jednej pátracej akcii boli dvaja dedinčania zastrelení a deviati odvlečení. Celá dedina Petrovce s 38 domami bola vypálená. Aj dom, v ktorom bývali Vargovci, vyhorel do tla. Rodina zostala žiť v pivnici, jedinej časti domu, ktorá zostala. S rodinou ostal do konca vojny aj Neumann.
Po oslobodení sa Efraim vrátil do svojho rodného mesta, ale nenašiel tam zo svojej rodiny nikoho. Jeho mama, bratia a sestry boli deportovaní do táborov smrti, okrem jedného brata, ktorý sa pripojil k partizánom, no ten bol tiež zahynul.

Beata
Balogová
