BRATISLAVA. Do podvodov s nadmernými odpočtami dane z pridanej hodnoty (DPH), v ktorých štát prišiel najmenej o 75 miliónov eur, vraj boli zapojení aj najvyšší predstavitelia strany Smer a vlády Roberta Fica.
Vo svojej výpovedi to podľa týždenníka TREND uviedol košický právnik Milan Chovanec, ktorý je v prípade obvinený ako hlavný organizátor podvodov.
Týždenník tvrdí, že má k dispozícii dokument vyzerajúci ako vyšetrovací spis aj informácie vyzerajúce ako dve správy Slovenskej informačnej služby.
Chovanec vo výpovediach podľa týždenníka spomína ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra financií z čias prvej Ficovej vlády Jána Počiatka, ktorý v súčasnosti riadi ministerstvo dopravy.
Fiktívne obchody
O rozsiahlych podvodoch s DPH, ktoré kryjú aj bližšie nespresnení vysokí predstavitelia vládnej strany Smer, písal prvýkrát novinár Tom Nicholson v roku 2014 na svojom blogu.
V prípade bolo obvinených prinajmenšom 40 ľudí, ďalšie desiatky polícia podozrieva zo spoluúčasti.
Peniaze vyťahovali zo štátneho rozpočtu cez vracanie nadmerných odpočtov DPH. Využívali princíp, že štát musí vrátiť DPH za tovar, ktorý sa vyvezie zo Slovenska do iného štátu Európskej únie.
A tak sa cez desiatky slovenských, českých, poľských, ale aj lotyšských či írskych firiem v rokoch 2007 až 2011 fiktívne točili napríklad dubové parkety, tehly, platina či investičné zlato, aby daňové úrady podnikateľom vracali DPH.
Košický právnik Chovanec sa k podvodom priznal v novembri 2013. Chovanec vtedy policajtom opísal aj to, kto a ako z politiky, polície, tajných služieb a prokuratúry vraj kryl podvody s DPH.
Hovoril o vplyvných
Ministerstvo vnútra už v roku 2014 označilo Chovancove vyjadrenia o prepojení organizovanej skupiny na policajtov a predstaviteľov strany Smer za „čistý výmysel a klamstvo“.
Chovancovu dôveryhodnosť spochybňujú obvinenia, ktorým sám čelí. Týždenník TREND však teraz zverejnil aj informácie z odpočúvania jeho telefónu.
Podľa týždenníka ukazujú, že Chovancove terajšie výpovede o väzbách na politikov korešpondujú s obsahom odpočúvaných telefonátov z roku 2009, teda pred jeho obvinením.
V telefonátoch sa spomínajú mená Stano, Robo, ale napríklad aj prezývka „strapatý“. Chovanec vyšetrovateľom povedal, že Stano je regionálny funkcionár Smeru Stanislav Kubánek, Robo má byť minister vnútra Robert Kaliňák a prezývkou „strapatý“ mysleli telefonujúci Jána Počiatka.
Práve títo politici sa podľa Chovancových výpovedí vraj podieľali na krytí podvodov, vybavovali veci na daňových úradoch či polícii, pričom Chovanec hovorí aj o províziách v prospech strany, píše TREND.

Čo zistila SIS?
Na kontakt so Smerom vraj Chovanec využíval Vladimíra Paľondera, ktorý bol formálne zamestnancom jednej z firiem patriacich do pochybnej siete.
Paľonder vraj cez Kubánka zo Smeru zabezpečil, aby sa o sieť podvodných firiem nezaujímal vtedajší námestník daňového riaditeľstva Ján Dobrovič.
Kaliňák s Počiatkom vraj podľa výpovedí, na ktoré sa odvoláva TREND, zabezpečili vyplatenie peňazí za vrátenie DPH, ktoré vraj daňový úrad zadržiaval.
TREND v článku čerpá aj z informácií, ktoré vyzerajú ako dve správy tajnej služby. Dokumenty vraj mapujú korupciu v daňovej správe a ovplyvňovanie daňových kontrol v rokoch 2007 až 2010.
V jednom z dokumentov sa píše, že o spolupráci Chovancovej skupiny „s vysokopostaveným predstaviteľom daňového riaditeľstva“ informovala SIS už v roku 2007 policajného prezidenta, ministra financií, ktorým bol vtedy Počiatek, a ministra vnútra, ktorým bol vtedy Kaliňák. Polícia Chovanca obvinila až v roku 2012.
Počiatek: Nepoznám ho
Denník SME oslovil oboch ministrov. Kaliňák prisľúbil reagovať cez tlačové oddelenie ministerstva, do uzávierky novín to nestihol.
„Nie, nepozná (sa s pánom Chovancom). Nikdy spolu nekomunikovali osobne ani cez sprostredkovateľa,“ povedal SME hovorca ministra dopravy Martin Kóňa o vzťahu Počiatka s Chovancom.
Vylúčil tiež, že by vybavoval na daňových úradoch veci v prospech firiem, ktoré sú zapletené do podvodu s DPH.
Stĺpček Petra Schutza: Opatrne
Okolo dokumentu, ktorý sa tvári ako odkopírovaný z policajného spisu o veľkej karuselovej rozkrádačke, sa musí našľapovať veľmi opatrne. Po špičkách.
Aj keď predstava, že politické vedenie štátu kryje mimoriadne závažnú trestnú činnosť a v súčinnosti inkasuje provízie, je zlučiteľná s obrazom o svete a politikoch, ktorí ho zaľudňujú, na provokáciu si v tomto prípade treba dať trikrát pozor.
Stĺpček sa nevie ani vyjadriť, k čomu sa na prvý dotyk kloní viac. Či k pravdivosti obsahu, alebo k predvolebnej spravodajskej akcii s cieľom vyšľachtiť novú Gorilu aj umelo.
Keďže chytiť Smer „s dymiacou hlavňou“ sa nedarí, čo môže byť – uznávame – poriadne frustrujúce. V kauze sa vedie medzinárodné vyšetrovanie, takže existuje určitá nádej, že raz sa dozvieme, s ktorou verziou bolo správne pracovať.
Veci by iste pomohlo, keby sa k dokumentu vynorili i ďalšie podrobnosti. Dovtedy sa dá len konštatovať, že predstaviť si situáciu, samozrejme, vieme, ale to je aj všetko, čo vieme.

Beata
Balogová
