BRATISLAVA. V relácii V politike, ktorú odvysielala spravodajská televízia TA3 v nedeľu 24. januára odzneli z úst predsedu parlamentu Petra Pellegriniho veľmi vážne a nepravdivé vyjadrenia smerom k rómskej menšine.
„Máme tu určitý typ ľudí, ktorí si jednoducho za svoj životný štýl zobrali, že už nechcú pracovať a možno ani nikdy nebudú a je veľký problém im tento názor zmeniť. Chcú zotrvať v sociálnej sieti,“ uviedol v televíznej diskusii náš vrcholný ústavný činiteľ.
Moderátor Norbert Dolinský do jeho slov vstúpil s upresnením: „Hovoríme o Rómoch, aby sme boli konkrétni.“
Pellegrini: Možno nikdy do práce nenastúpia
Predseda slovenského parlamentu obhajoval takýmto spôsobom čísla súvisiace s vysokou nezamestnanosťou a chudobou v troch krajoch Slovenska, ktoré vykazujú nezamestnanosť vyššiu ako 18 percent.
Za okrúhlym stolom upozornil na realitu chudoby a hladových dolín na vidieku predseda KDH Ján Figeľ.
Pri číselnej prestrelke politikov Figeľ vysvetlil, že treba rozlišovať medzi mierou nezamestnanosti a celkovou mierou nezamestnanosti. Číslo navyšujú ľudia dlhodobo evidovaní v sociálnom systéme.
„U susedov sa podarilo za tri, štyri roky stlačiť nezamestnanosť aj o tretinu. Na Slovensku je to veľmj chabé. Máme tri kraje z ôsmich, kde je 18 a viac percentná nezamestnanosť,“ konštatoval výsledky súčasnej vlády Ján Figeľ.
Odpoveď Petra Pellegriniho popiera snaženie Únie, Európskej komisie, našich ľudskoprávnych organizácií aj pracovníkov v oblasti výchovy a vzdelávania, ktorí sa snažia o predchádzanie rasovým predsudkom v našej spoločnosti.
„Slovensko má žiaľ špecifikum aj tejto menšiny, ktorá jednoducho žije takýmto štýlom a záujem pracovať nemá, a keby bolo tých pracovných miest kvantum, možno nikdy do práce nenastúpia,“ povedal Pellegrini s tým, že „keby sme ich odpočítali, tak by reálna nezamestnanosť bola omnoho nižšia“.
Vie, čo chce volič počuť
Za Rómov reagovalo občianske združenie Romano kher, ktoré dlhodobo mapuje mediálny obraz Rómov vytváraný v našej spoločnosti. Naposledy v januári 2016 publikovalo výsledky jesennej analýzy vybraných slovenských médií, ktoré sa podieľajú na vytváraní obrazu menšín u verejnosti.

„Ak sa počas vlády Smeru niečo nepohlo, ale zhoršilo, to sú vyjadrenia politikov o Rómoch. Dovolia si všetko, lebo vedia, že si môžu kopnúť a nikto im kopanec nevráti,“ uviedla v liste redakcii SME predsedníčka združenia Romano kher – Rómsky dom Agnes Horváthová.
Podľa Horváthovej už integrovaní Rómovia nechcú viesť nekonečné debaty o tom, či Rómovia chcú alebo nechcú pracovať, nemajú záujem byť súčasťou sivej masy.
„A tí biedni, nevzdelaní v osadách, nevedia, aké „i“ by mali napísať v slovách rasizmus a stereotyp. A strach, že nepôjdu voliť Smer, nemá nik z politikov. Hlad a chudoba ich prinúti dať svoj hlas aj za tanier gulášu,“ dodala.
Chudobní Rómovia zúfalo berú každú prácu
Horváthovú mrzí, že Peter Pellegrini nedokázal v diskusnej relácii komunikovať prostý fakt – najväčšia miera nezamestnanosti Rómov je v regiónoch, v ktorých je vysoká miera nezamestnanosti aj medzi majoritnou populáciou.
Na predsedu parlamentu sa obracia priamo.
„Keď pôjdete okolo nejakej stavby a uvidíte tam robiť kopáčske práce, tak sa pozrite na tých pracovníkov. Zistíte, že väčšinou sú to Rómovia.“
Na zamestnanosť Rómov získalo Slovensko z európskych fondov veľa finančných prostriedkov.
„Tieto peniaze čiastočne pomáhajú v boji proti chudobe Rómov, ale aj príslušníkov majoritnej populácie, ktorí sú do projektov zapojení. Nebolo by na škodu, keby ste sa predvolebnej kampani unúvali zájsť aj do niektorej z osád a opýtali sa starostu, čo vie ponúknuť ľuďom, ktorí za ním chodia dennodenne a pýtajú si prácu,“ odporúča Pellegrinimu Agnes Horváthová.

Beata
Balogová
