BRATISLAVA. Namiesto podpory onkologického výskumu zariadil minister školstva za Smer Juraj Draxler školu súkromníkovi.
Vysoká škola Danubius v Sládkovičove mala oficiálne použiť 4,4 milióna eur z eurofondov na vedu a výskum. Časť z nich však minula na nákup najmodernejšieho vybavenia, ktoré s výskumom nemá nič spoločné.
Na obchode zarobila firma, ktorá patrí rodine Vladimíra Poóra. Trnavský podnikateľ v Sládkovičove obhájil pred niekoľkými rokmi malý doktorát.

Škola: Poór je len náhoda
V zmluve, ktorú škola podpísala s Poórovou firmou CellQos, sa napríklad spomína e-learning a výučbový softvér za 1,2 milióna eur. „To sú ale programy, ktoré slúžia na výučbu angličtiny, nie na výskum,“ upozornila kandidátka OĽaNO Veronika Remišová, ktorá kauzu dotácie otvorila.
Na otázky SME, ako chce program na výučbu angličtiny použiť na vedeckú a výskumnú činnosť, škola včera napriek prísľubu neodpovedala.
“"Neviem si predstaviť, že by som sa vôbec uchádzal o takýto príspevok."
„
"Cieľom projektu je zefektívnenie vzdelávacieho procesu, výskumu, odbornej komunikácie a samotného obsahu vzdelávania v jednotlivých študijných odboroch, s výraznou podporou vzdelávania pre prax, s podporou tréningu a rozvojom aplikačných a praktických zručností," napísala v stanovisku na svojej webovej stránke.
Nevyjadrila sa ani k nákupu desiatich multifunkčných tlačiarní, ktoré od CellQos kúpila za niekoľkonásobne vyššiu cenu, ako je bežná cena na trhu.
Ministerstvo školstva preverí či boli peniaze správne použité, povedala Martina Slušná z jeho tlačového oddelenia.
"Žiadne politické prepojenie na stranu Smer a konkrétne na osobu pána Poóra neexistuje. To, že syn pána Poóra Martin je členom predstavenstva spomínanej firmy, je úplne náhodné," obhajovala sa škola. Patrí azerbajdžanskému konzulovi Džalalovi Gasymovi, ktorý ju kúpil pred pár rokmi za štyri milióny eur.
Súkromnú vysokú školu ministerstvo školstva uprednostnilo pred viacerými štátnymi vysokými školami a vedeckými inštitúciami.
„Neviem si predstaviť, že by som sa vôbec uchádzal o takýto príspevok, keďže ani verejné vysoké školy nemajú dosť peňazí,“ komentoval dotáciu bývalý rektor Vysokej školy v Sládkovičove Mojmír Mamojka zo Smeru.
Podporu nedostala napríklad Univerzitná nemocnica v Martine, ktorá ju chcela použiť na onkologický výskum. Aj keď splnila odborné kritériá, peniaze pre malý počet bodov od dvoch hodnotiteľov nedostala. Peniaze sa neušli napríklad ani Technickej univerzite vo Zvolene, Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici či viacerým ústavom Slovenskej akadémie vied.
Postup je tajný
Kto o pridelení peňazí rozhodoval, sa uchádzači nedozvedeli. „Odborní hodnotitelia projektov sú v zmysle schválených postupov žrebovaní z databázy hodnotiteľov,“ vysvetlila Slušná z ministerstva. Ich mená ministerstvo odmietlo zverejniť.
Do roku 2011 rozhodovala o prideľovaní peňazí z eurofondov na výskum a vývoj viacčlenná komisia, ktorej členov zverejňovala agentúra spolu s úspešnými uchádzačmi na webovej stránke. Po zmene predpisu to robiť nemusí.
CellQos má prepojenie na mládežnícku organizáciu Smeru Mladí sociálni demokrati. Jej sekretár Ján Hrubý, ktorý kandiduje za Smer do marcových volieb, pracoval ešte pred rokom a pol vo firme ako obchodník.
V ďalšej Poórovej firme Consiglieri Group bol Hrubý spoločníkom. Súčasne robil asistenta poslancovi Smeru Petrovi Náhlikovi, ktorého otec Miroslav podniká s Póorom napríklad aj v FC Spartak Trnava. Dnes je Hrubý zastupujúcim šéfom Iuventy.

Beata
Balogová
