Chcete ako prví vedieť, že na SME+ pribudol nový článok?
Prihláste sa do nášho týždenného newslettra.
Čo navrhujú strany v školstve? Smer nič

Školstvo je jedným z najvážnejších a najvypuklejších problémov tejto krajiny. Kým v uliciach žiadajú pedagógovia razantné zmeny, my sme sa pozreli na programy politických strán a ich vety o školstve. Kandidujúce strany predstavili svoje návrhy rôzne - niektoré sú prepracované, iné zúfalé, píše v rozsiahlej analýze Petr Šabata.
Povedali aj o svojich platoch. Toto sú štrajkujúci učitelia

Fico síce rozpráva, že učitelia zarábajú dosť, niečo by mali radšej urobiť pre štát a on má aj iné problémy. No naozaj zarábajú pedagógovia dosť? Gabriel Kuchta a Renáta Zelná sa počas štrajku učiteľov pýtali – a výsledkom sú skutočné čísla i nádherná fotoesej.
Arabská jar väčšinou neuspela. Prečo? (otázky a odpovede)

Arabská jar mala zásadným spôsobom zmeniť Blízky východ. Mala pred piatimi rokmi ľuďom priniesť slobodu, demokraciu i prístup k novým príležitostiam. Namiesto toho sa však časť regiónu zmieta v chaose či dokonca vo vojne. Matúš Krčmárik, Lukáš Onderčanin a Pavol Štrba v rozsiahlej analýze vysvetľujú, prečo Arabská jar zlyhala.
Najväčšie katastrofy, ktoré otvorili ľudstvu cestu do vesmíru

Pred tridsiatimi rokmi zasiahla americký vesmírny program katastrofa. Zhruba 73 sekúnd po štarte explodoval kozmický raketoplán Challenger a na jeho palube zahynulo sedem astronautov, vrátane prvej učiteľky. Uznávaný český odborník na kozmonautiku Tomáš Přibyl pripomína, že Challenger nebol jediným kozmickým nešťastím. A opisuje, koľko ľudstvo zaplatilo za dobývanie kozmu.
Stvorili inžinieri umelú inteligenciu? Stroj sa učil a porazil človeka

Raz o tom budú písať učebnice. Počítačovému programu AlphaGo sa totiž podarilo zvíťaziť nad človekom v nesmierne zložitej staročínskej stolovej hre Go. Aby to dokázal, museli inžinieri zapojiť strojové učenie, vymyslieť umelé neurónové siete a prakticky stvoriť umelý mozog. V skutočnosti to znamená revolučný krok k stvoreniu riadnej umelej inteligencie, ktorá je oveľa bližšie, ako odhadovali aj sami odborníci.
Čítanie, ktoré odporúčame inde:
(vyberá Tomáš Prokopčák)
Pokúsil som sa poslať telegram v roku 2016 (The Atlantic)
Živí mŕtvi: baktérie, ktoré sa objavia po vašej smrti (The New York Times)
Desať vecí, ktoré generácia bez vodičov nezažije (BBC)
Ako vytvoriť nemožné hodiny (The Atlantic)
Ľudia veria Googlu viac ako novinám - pri rovnakých správach (Quartz)

Beata
Balogová
