BRATISLAVA. Presuny vážne chorých pacientov, rušenie oddelení v nemocniciach a ich zlučovanie, či škrtanie plánovaných operácii. Nič z toho zrejme nepohne tvrdým jadrom voličskej základne Smeru, ktorú volebný geograf odhaduje do 30 percent voličov.
Prípadné komplikácie v poskytovaní zdravotnej starostlivosti spôsobené odchodom sestier z nemocníc však podľa ďalšieho politológa môžu aktivovať nerozhodnutých voličov, aby išli voliť – proti Smeru.
Od pondelka z ôsmich slovenských nemocníc odchádza zhruba 600 sestier.
Z hľadiska poskytovania zdravotnej starostlivosti bude najkritickejšia situácia vo fakultných nemocniciach v Prešove a v Žiline. Do prvej ministerstvo zdravotníctva pre nedostatok sestier povolalo armádu.
V druhej sa v nedeľu o polnoci zrušilo kľúčové oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny. Nedá sa tak vylúčiť, že aj vážne chorých pacientov budú zo žilinskej nemocnice prevážať do iných okolitých zdravotníckych zariadení.


Verní Ficovi nadovšetko
„Elektorát Smeru je dosť pevný a neočakávam zásadný vplyv naň z toho, čo sa odohráva,“ vraví politológ Grigorij Mesežnikov o vplyve odchodu sestier z nemocníc a prípadnej zhoršenej situácie v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na voličov vládnej strany.
Súhlasí s ním aj volebný geograf Tibor Madleňák.
Tvrdé jadro voličov Smeru podľa neho považuje za dôležitejšiu otázku utečencov, ktorú vytrvalo zdôrazňuje a komunikuje premiér Robert Fico (Smer), než problematiku zdravotníctva a školstva.