Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Nespokojní učitelia, rodičia a žiaci v pondelok v Bratislave a ďalších trinástich slovenských mestách vytvorili živú reťaz. Chceli upozorniť na nepriaznivý stav školstva a podporiť štrajkujúcich učiteľov.
V Bratislave sa reťaz začínala pri Úrade vlády, tiahla sa okolo Prezidentského paláca smerom na Štefánikovu ulicu a potom na Leškovu ulicu späť k Úradu vlády. Protestnej akcie sa aj napriek dažďu zúčastnilo približne 2500 ľudí.
Spoluorganizátor košickej reťaze Viktor Pončák odhadol účasť pred mestským magistrátom na viac než 500 ľudí, rovnaký počet oznámili aj organizátori v Trenčíne.
„Školstvo je živý organizmus a musí držať spolu,“ prehovoril k zhromaždeniu Branislav Kočan zo štrajkového výboru učiteľov. Potom sa skupinky v sprievode organizátorov postupne presúvali z Námestia Slobody na plánovanú trasu reťaze.
Prišli aj sestry
„Bojujeme za to, aby mal kto o desať rokov učiť, aby sa niečo zmenilo v školstve, aby sa celý systém začal točiť smerom ku kvalite a k tomu, aby žiaci mali kvalitné školstvo, od čoho závisí blahobyt celej spoločnosti a celá naša budúcnosť,“ vysvetlil Vladimír Crmoman z iniciatívy učiteľov. „Vládla dobrá nálada, bolo cítiť spolupatričnosť. Prišli rodičia, pripojili sa aj sestry, prišlo priamo z tlačovky,“ povedal.
„Nechcem mať pocit, že už je všetko zbytočné. Nedostatok peňazí v školstve pociťujem už dvanásť rokov, sledujem to rovnako ako nesplnené sľuby vlád,“ hovorí učiteľka Martina Juračková zo Základnej školy Milana Hodžu.
Zo školstva už chcela viackrát odísť, no podľa vlastných slov zakaždým uverila, že sa situácia zmení. Z finančných dôvodov neštrajkuje, no rozhodla sa svoju nespokojnosť ukázať aspoň účasťou v reťazi.

Bezplatné školstvo?
„Už sme unavení z toho, že sa nič nedeje. Mám skoro 58 rokov a napriek všetkým kreditovým príplatkom a odpracovaným rokom nemám plat ani tisíc eur,“ hovorí Mária Surgentová zo strednej odbornej školy v Ivanke pri Dunaji.
Prekáža jej najmä kreditový systém, nedostatočná podpora učiteľov od ministra školstva a nesystematické a chaotické zmeny vo vzdelávacom systéme.
Denisa Simetová zo Základnej školy Kráľová pri Senci sa reťaze zúčastnila ako učiteľka aj ako matka troch detí. „V ústave sa hovorí o bezplatnom školstve, no hradíme všetko. Družiny, školské pomôcky, na každej škole majú deti iné podmienky a prostriedky na vzdelanie,“ hovorí.
Najzásadnejšia je pre ňu požiadavka iniciatívy, aby sa vyrovnala vybavenosť škôl didaktickými pomôckami. Do štrajku sa od prvého dňa zapojila celá jej škola. „Stále sa stretávame a riešime dokedy vydržíme. Dnes sme tu,“ hovorí s tým, že zatiaľ štrajk neplánujú ukončiť.

Trápia ich polopravdy
Pavol Šima-Juriček z Pedagogickej a kultúrnej akadémie v Modre už s kolegami s ostrým štrajkom musel skončiť. Po troch dňoch si nemohli dovoliť pokračovať. „Mňa momentálne najviac trápia polopravdy, ktoré hovorí premiér. Nech si uvedomí, že nás nie je málo preto, že súhlasíme s jeho politikou, ale preto, že pri viactýždňovom štrajku by sme nedokázali zaplatiť účty,“ hovorí.
Vládny argument o zvyšovaní platov Juriček neuznáva. „Nezvýšili nám platy ale dorovnávajú dlh za päťdesiat rokov,“ hovorí a dopĺňa, že vláda si nemôže dovoliť ignorovať 10-tisíc ľudí.
Zástupcovia štrajkujúcich učiteľov sa v utorok 2. februára zúčastnia mimoriadneho zasadania parlamentného výboru, ktorý sa venuje aktuálnej situácii v školstve. Zúčastniť sa má aj minister školstva za Smer Juraj Draxler. Do štrajku je podľa internetovej stránky iniciatívy učiteľov aktuálne registrovaných vyše deväťtisíc učiteľov z takmer 700 škôl.

Beata
Balogová
