BRATISLAVA. Nezriedka sa ich počet na oddelení dá spočítať na prstoch jednej ruky. Niektoré nemajú dostatočnú prax a špecializáciu. Iné sú už v dôchodkovom veku a ďalšie sa musia najskôr zoznámiť s tým, ako fungujú prístroje, ktoré v ich nemocnici, kde ešte minulý týždeň pôsobili, nemali.
Po tom, čo sa v nedeľu skončila výpovedná lehota 540 sestrám, na niektorých oddeleniach najmä prešovskej a žilinskej nemocnice nezostal doslova „kameň na kameni“.

Napriek tomu vedenia nemocníc a ministerstvo zdravotníctva tvrdia, že obidve nemocnice poskytujú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Komora a odborové združenie sestier však tvrdia opak.
„Zodpovednosť v plnej miere nesie pán minister zdravotníctva Viliam Čislák a pán premiér Robert Fico,“ povedala v pondelok na tlačovej konferencie odborárska predáčka sestier Monika Kavecká.

Vyprázdnené OAIM
Zrejme najhoršia situácia od nedele panuje na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v žilinskej fakultnej nemocnici.
Na jeho lôžkovom oddelení podalo a k poslednému januárovému dňu odišlo 19 z 20 sestier. Kľúčové oddelenie, kde sa liečia pacienti nezriedka v ohrození života, prestalo fungovať v nedeľu o polnoci napriek tomu, že služba sa nielen na tomto oddelení strieda ráno.
„Po skončení vášho pracovného pomeru vás žiadame o opustenie pracoviska vášho zamestnávateľa,“ písomne oznámil šéf žilinskej nemocnice Ivan Mačuga sestrám vo výpovedi, ktoré ešte v nedeľu do polnoci slúžili na oddelení.
Napriek tomu Čislák v pondelok na tlačovke povedal, že sestry opustili pacientov, hoci pri nich mohli zostať do rána.

Hovorkyňa žilinskej nemocnice síce v piatok uviedla, že pacienti z tohto oddelenia budú preložení na oddelenia jednotiek intenzívnej starostlivosti. Avšak Miroslav Vlk, ktorý do nedele ešte pracoval na oddelení ako sestra, v pondelok na tlačovej konferencii povedal, že na ňom zostala jedna pacientka, ktorá nebola schopná presunu.
Po odchode takmer všetkých sestier na starostlivosť o ňu zostali na oddelení podľa neho vedúca sestra a jedna sanitárka.
Vedenie nemocnice však tieto informácie poprelo.
V pondelok na oddelenie mali prísť dve sestry z nemocnice v Trstenej. Vlk však povedal, že ide o sestry, ktoré nevedia pracovať s prístrojmi, ktoré sú na tomto oddelení, pretože v ich nemocnici také nemali. Aj túto informáciu žilinská nemocnica poprela.
O akútnom nedostatku sestier v žilinskej nemocnici hovorí aj vyjadrenie jednej z nich pre denník SME.
„Ráno nastúpila do služby sestra, ktorá v piatok nastúpila na PN-ku, ráno jej o 6.40 volala pani námestníčka, že ma nastúpiť do služby.“

Sestry bez registrácie
Citeľný problém so sestrami mali aj v prešovskej nemocnici. Od pondelka ich z nej odišlo 304. Nemocnica podľa hovorkyne Renáty Cenkovej prijala sto nových sestier, z ktorých je sedem z armády. Nemocnici podľa hovorkyne stále chýba 195 sestier.
Avšak aj medzi novými, ktoré nemocnica prijala, nie všetky spĺňajú podmienky na svoju prácu.
„Z 39 sestier je 37 bez registrácie,“ uviedla v pondelok na tlačovej konferencii šéfka komory sestier Iveta Lazorová. Registrácia slúži napríklad na to, že potvrdzuje, že sestra má na výkon svojho povolania príslušné vzdelanie.
Nízky počet sestier na niektorých oddeleniach prešovskej nemocnice znižujú aj dlhodobo choré sestry. Platí to napríklad pre oddelenie anesteziológie a perinatologické centrum pre patologických novorodencov.
Na novorodeneckej Jednotke intenzívnej starostlivosti sú z piatich sestier, ktoré na ňom zostali, dve dôchodkyne. Minister Čislák však v pondelok poprel minulotýždňové vyjadrenie predstaviteliek sestier, že by nemocnice prijímali dôchodkyne.
Pri zníženom počte sestier môžu mať nemocnice problém dodržiavať personálne normatívy. Ide o zákonom daný pomer sestier k počtu pacientov, tak aby bola zabezpečená adekvátna zdravotná starostlivosť.
Kým nemocnice a ministerstvo tvrdia, že sa dodržiavajú, komora a odbory sestier o tom silno pochybujú.
Dodržiavanie personálnych normatívov je na Slovensku dlhodobým problémom, ktoré nikto riadne nekontroluje. Pritom pri nízkom počte zdravotníkov hrozí pochybenie pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Beata
Balogová
