BRATISLAVA. Sestry, ktoré pre neplnenie svojich požiadaviek podali hromadné výpovede, v utorok (2.2.) deklarovali ochotu robiť kompromisy.
"Pán minister, chceme sa dohodnúť a chceme sa dohodnúť hlavne aj s vládou SR... Sestry sú pripravené rokovať o kompromisnom návrhu," vyhlásila šéfka sesterských odborov Monika Kavecká. Má sa tak zabrániť ďalším škodám v zdravotníctve.
"Odborové združenie sestier naďalej verí v dohodu, ku ktorej dôjde po konštruktívnej diskusii s úprimnou snahou oboch strán pristúpiť ku kompromisu. V mene slovenských pacientov čakáme na ústretový krok zo strany vlády SR," uviedla Kavecká.
Prezidentka sesterskej komory Iveta Lazorová pripustila, že dohoda by sa mohla týkať iba sestier vo výpovediach a ostatné by sa riešili iným spôsobom.
Sestry upozornili, že proces hromadných výpovedí sa neskončil. Ďalšie majú odísť z nemocníc v Martine, Trenčíne, Dolnom Kubíne či Trstenej. Ide asi o 120 sestier.

Kompromisné riešenie
S kompromisným návrhom sa podľa Kaveckej v súčasnosti oboznamujú jednotlivé sestry vo výpovediach, kedy by ho mohli predložiť, nie je zatiaľ jasné. Jeho konkrétne znenie s novinármi sestry riešiť nechceli, pripustili však, že sú ochotné ustúpiť z platových požiadaviek.
Dôležitá má byť, naopak, požiadavka o personálnom zabezpečení nemocníc. "Platy nie sú najdôležitejšie," povedala Kavecká.
Komora aj odbory očakávajú, že teraz dostanú pozvanie na rokovanie. Kavecká priznala, že si myslela, že za rokovacím stolom budú sedieť už dnes. Splnenie ich požiadaviek nemôže byť podľa Lazorovej problémom, vzhľadom na to, kde všade sa v zdravotníctve plytvá.
Komora aj odbory zároveň upozorňujú, že súčasný výpadok sestier pre hromadné výpovede sa nedá len tak nahradiť a že z neba nespadnú. Krízový stav má potvrdzovať povolanie armádnych sestier do nemocníc.

Vláda sa musí dohodnúť
Nasadenie armády do prešovskej nemocnice či situácia v žilinskej nemocnici musia byť podľa opozičných strán KDH a SDKÚ považované za krízový stav. Nepáči sa im, že ministerstvo zdravotníctva trvá na tom, že to tak nie je. Rezortu aj premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) preto odporúčajú, aby so sestrami našli dohodu v prospech pacienta.
KDH označilo súčasné správanie rezortu za nezodpovedné. "Vláda by mala namiesto vyhrocovania situácie začať hľadať so sestrami dohodu v prospech pacienta," myslí si Figeľ. Možnosti nasadenia armádnych zdravotníkov majú podľa neho svoje limity. Ak sa vláda so sestrami s platnými výpoveďami nestretne, riskuje zdravie pacientov, myslí si.

Obmedzenie operácií
Operačné kapacity v Žiline a Prešove sú podľa KDH obmedzené "a pritom ide o spádové nemocnice pre veľké aglomerácie". Rizikový je podľa Mariana Faktora z KDH tiež fakt, že tímy nie sú po hromadných výpovediach v nemocnici zohraté a sestry nemusia poznať všetky postupy. KDH opäť zdôraznilo, že podporí zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentného výboru pre zdravotníctvo, ale aj zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR.
Mimoriadnu schôdzu parlamentu pre výpovede sestier chce zvolať líder SDKÚ Pavol Frešo. Tá môže podľa neho schváliť legislatívny rámec, ktorý nebude môcť ignorovať ani ďalšia vláda SR. Návrh na jej zvolanie zaslala strana všetkým parlamentným politickým stranám. OĽaNO, Most-Híd či SaS nedávno avizovali, že situáciu v zdravotníctve by radšej chceli riešiť na zasadnutí mimoriadneho výboru.
O pacientov je postarané, tvrdí ministerstvo
Zdravotná starostlivosť vo Fakultnej nemocnici v Žiline je podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka zabezpečená.
"O všetkých pacientov je adekvátne postarané,“ konštatoval po utorňajšej návšteve nemocnice minister. Nemocnica v Žiline mala k utorku približne 800 hospitalizovaných pacientov.
Za ostatné dva dni prijala na hospitalizáciu 118 nových pacientov. Zároveň do utorňajšieho obeda bolo v nemocnici vykonaných vyše 50 operácií, z toho väčšina plánovaných.
"Na všetkých oddeleniach nemocnice sú naplánované a personálne zabezpečené služby, vrátane medializovaného oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny," skonštatovalo ministerstvo zdravotníctva.
Podobne je podľa rezortu zdravotná starostlivosť zabezpečená aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove. "V pondelok bolo v prešovskej nemocnici hospitalizovaných celkovo 714 pacientov, v utorok sa počet hospitalizovaných zvýšil na 760. Zároveň za posledné dva dni bolo v tejto nemocnici operovaných 61 pacientov," oznámilo ministerstvo.
Rezort vyjadril ľútosť, že predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká v utorok zrušila dlhodobo plánované rokovanie ku kolektívnej zmluve v žilinskej nemocnici.
"Opätovne tak znemožnila podpis tejto zmluvy. Mimochodom, táto zmluva vychádza v maximálne možnej miere v ústrety zamestnancom žilinskej nemocnice a zohľadňuje aj požiadavky sestier, pokiaľ ide o započítavanie odbornej praxe, či navýšenie mzdy v nadväznosti na odpracované roky," uzavrelo ministerstvo.