SME

Ľudia sa skladajú na platy štrajkujúcich učiteľov

Demonštrácie pokračujú, po učiteľoch preberá štafetu verejnosť.

Rokovanie školského výboru k situácii v školstve.Rokovanie školského výboru k situácii v školstve. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.

BRATISLAVA. Parlament pre štrajk učiteľov pred voľbami nezasadne, ich požiadavkami sa bude zaoberať až budúca vláda. Po rozhodnutí školského výboru parlamentu, ktorý sa v utorok mimoriadne zišiel, zostávajú tisíce učiteľov naďalej v štrajku.

Učiteľov, ktorí aktívne štajkujú, čím sa pripravujú o časť výplaty, síce opäť ubudlo, no podpora verejnosti postupne narastá. Naznačujú to početné demonštrácie, desiatky zahraničných a rodičovských iniciatív, ale aj podpora petície za požiadavky učiteľov, ktorú už podpísalo viac než osemtisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Časť učiteľov si už nemôže dovoliť štrajkovať. Štafetu teraz prebrala verejnosť,“ hovorí Jana Ftáčnik Pastorková zo štrajkového výboru. Niektorí sa uspokoja s podpisom pod petíciu, iní učiteľom priamo posielajú peniaze.

Posielajú aj stovky

Miroslav Pagáč založil otvorený účet na podporu štrajkujúcich učiteľov iba pred týždňom. Za pomerne krátky čas sa mu po výzve Pomôž svojmu učiteľovi podarilo vyzbierať vyše 12-tisíc eur. „Keďže mnohí štrajkujúci nie sú schopní dlhodobo zostať bez príjmu, rozhodol som sa im pomôcť v ich boji,“ hovorí o zbierke cez stránku pomoz.sk.

Prečítajte si tiež: Bubny a rapkáče. Nespokojní učitelia protestovali pred parlamentom Čítajte 

Príspevky konkrétnym príjemcom prevedú priamo učiteľom, ktorí si podali žiadosť, a to vo výške presne podľa dĺžky ich zapojenia do štrajku. Peniaze majú nahradiť príjem, o ktorý učitelia štrajkom prichádzajú. Horná hranica príspevku je preto prepočítaná na počet dní, počas ktorých štrajkujúci nepracuje, maximom je jeho mesačný plat. Či učiteľ skutočne štrajkoval, iniciatíva vždy skontroluje.

SkryťVypnúť reklamu

K odoslanej sume môžu darcovia pripísať odkaz. Pri daroch v hodnote desiatich eur bývajú poznámky, že ľudia učiteľom preposielajú svoje vratky za plyn. „Nech je výsledkom lepšie vzdelanie pre každého žiaka, aby sa na Slovensko oplatilo vrátiť a žiť,“ napísal odkaz učiteľom darca 500 eur.

Výzva je občianskou aktivitou, jej účelom je pomoc jedného človeka druhému. „Rád by som požiadal politikov, aby sa nezúčastnili a neprispievali do tejto výzvy,“ hovorí Pagáč s tým, že akékoľvek príspevky od politikov, politických združení alebo politicky aktívnych ľudí vráti.

Požiadavky odmietli

Poslanci Smeru odmietli požiadavky predstaviteľov učiteľského štrajkového výboru, ktorí chceli do uznesenia dostať aj vyjadrenie k oprávnenosti ich požiadaviek z obsahovej stránky. Chceli tiež, aby výbor vyzval vládu vykonať konkrétne kroky na zabezpečenie riadneho chodu výchovno-vzdelávacieho procesu, ani to im neprešlo.

SkryťVypnúť reklamu

"Plne chápem situáciu učiteľov vrátane mnohých problémov a frustrácií, s ktorými sa boria. V zásade rozumiem aj duchu ich požiadaviek, ale trvám na tom, že sú extrémne zle naformulované a forma nátlakovej akcie je nešťastná. Nikto doteraz neodpovedal na dve otázky: prečo neprišiel tento tlak už v priebehu kolektívneho vyjednávania a prečo, ak už potom štrajkové akcie prišli, sa to nedeje štandardným štrajkom cez riadne odbory?" pýtal sa minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru), ktorého mrzí forma nátlakovej akcie nespokojných učiteľov, lebo to nepovažuje za štandardný európsky postup.

Draxler tiež odmietol tvrdenia časti učiteľov, že vláda nesplnila svoje programové vyhlásenie. "Ja tvrdím, že splnila, na budúci týždeň predložíme odpočet. Vláda vyšla učiteľom v ústrety aj pri platoch, za posledné štyri roky rástli o 22 percent a musia sa zvyšovať aj ďalej. Ak Smer bude zostavovať vládu, je pripravený razantne navyšovať platy," avizoval Draxler.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tisíce ľudí sa spojili za lepšie školstvo Čítajte 

Objednávka od prezidenta

Prezident Andrej Kiska do predvolebnej kampane, ktorá sa pre štrajk točí aj okolo školstva, vstúpil vlastnou internetovou stránkou. Portál Verejná objednávka, ktorý založil, pripomína online predajňu. Namiesto tovaru si však človek objednáva kvalitné zdravotníctvo a školstvo.

Objednávka v prípade základného školstva má päť položiek – predškolskú príprava pre všetky deti, podporu každého dieťaťa vo vzdelávaní, zlepšenie výučby v dôležitých predmetoch, zvýšenie platov učiteľov a skvalitnenie výučby na pedagogických školách.

Prečítajte si tiež: Pozrite si živé reťaze učiteľov v slovenských mestách Čítajte 

Prezidentov hovorca Roman Krpelan priznal, že ide o predvolebnú kampaň. Nesúvisí však podľa neho s Kiskovou politickou budúcnosťou, jej jediným cieľom je, aby ľudia išli voliť. Portál možno vnímať aj ako reakciu na vyjadrenia vládnych špičiek, že na vyššie platy pre učiteľov chýba verejná objednávka.

SkryťVypnúť reklamu

Odpadli státisíce hodín

Do učiteľského štrajku sa doposiaľ zapojilo 14 500 učiteľov z viac ako 950 škôl. Aktuálne štrajkuje viac než osemtisíc pedagógov. Ministerstvo oznámilo, že prvý deň po polročných prázdninách, zostalo zatvorených 58 škôl, čo je 0,86 percenta z celkového počtu 6724 škôl a školských zariadení na Slovensku. 

„Doposiaľ odpadlo alebo bolo neodborne zastúpených približne 300-tisíc vyučovacích hodín,“ vypočítal Branislav Kočan zo štrajkového výboru učiteľov s tým, že vláda situáciu zbytočne bagatelizuje.

Prečítajte si tiež: Keby bolo školstvo autom, nemohlo by jazdiť, tvrdí učiteľ Čítajte 

 

 

 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 888
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 090
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 036
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 868
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 820
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 545
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alexander Zverev.

Problém s elektronickým systémom mal v Madride Alexander Zverev.


Antonín Nekut
Luka Radivojevič v zápase Slovensko - Fínsko na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Vo výbere najlepších nováčikov zámorskej juniorky sa objavili dvaja Slováci, ktorí bojujú aj na MS v hokeji do 18 rokov 2025.


Futbalisti Arsenalu.

Obidva zápasy semifinále Ligy majstrov odvysielajú stanice Nova Sport.


Česká tenistka Sarah Melany Fajmonová.

Na podujatí v Turecku stratila iba jeden set.


Jan Kamarád
SkryťZatvoriť reklamu