BRATISLAVA. Učitelia a sestry žiadajú zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. „Situácia je kritická vinou systému. Preto chcem požiadať každého poslanca národnej rady nech sa alarmujúcou situáciou začne zaoberať parlament,“ povedala zástupkyňa sestier Monika Kavecká.
Konkrétny návrh kompromisného riešenia zaslali ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi a trom najvyšším ústavným činiteľom. „Očakávame, že bude prijatý zákon, ktorý upraví odmeňovanie sestier v kompromisnej podobe,“ povedala Kavecká s tým, že sestry sú pripravené rokovať. O mimoriadny zdravotnícky výbor záujem sestry nemajú.
Učitelia žiadajú, aby sa poslanci začali zaoberaj aj požiadavkami štrajkujúcich pedagógov. Keďže na utorkovom mimoriadnom školskom výbore neuspeli, parlamentnú schôdzu žiadajú priamo od poslancov. „Opakovane vyzývame parlament aby zasadol. Nerozumieme prečo v kritickej situácii poslanci nekonajú a nehľadajú riešenia,“ povedal za učiteľov Vladimír Crmoman s tým, že problémy sestier aj učiteľov sú ignorované.
„Keď nebudeme investovať do školstva a zdravotníctva dnes, zajtra nás to vyjde veľmi draho,“ doplnil Branislav Kočan zo štrajkového výboru učiteľov. Zatiaľ čo sestry pripustili kompromisy, učitelia sú zatiaľ otvorení diskusii. „Tá teraz neprebieha. Keď si sadneme za rokovací stôl, potom sa môžeme baviť o tom kam sa môžeme posunúť v požiadavkách,“ povedal Kočan.
Sestry a učitelia oslovujú jednotlivých poslancov, aby schôdzu iniciovali. „V prvom rade však vyzývame poslancov Smeru, oni majú mandát,“ povedala Kavecká.
Opozičné poslanecké kluby KDH a Most-Híd pre SME potvrdili, že podporia zvolanie mimoriadnej schôdze k situácii v školstve a zdravotníctve. Kluby aktuálne zbierajú potrebné podpisy, na zvolanie schôdze je potrebných 30 poslaneckých hlasov.
Počas trvania štrajku učiteľov sme všetky texty o školstve odomkli a vyňali z prémiového obsahu. Chceme tak podporiť kritickú diskusiu o stave slovenského školstva.


Beata
Balogová
