BRATISLAVA. Nový návrh Legislatívnych pravidiel vlády Slovenskej republiky, ktoré nadväzujú na zákon o tvorbe právnych predpisov účinný od januára, je v pripomienkovom konaní. Predkladateľom je Úrad vlády SR.
Legislatívne pravidlá záväzne určujú pravidlá tvorby všeobecne záväzných právnych predpisov a upravujú postup ministerstiev a ostatných orgánov verejnej moci.
Neprípustná nepriama novelizácia zákona
V navrhovaných pravidlách je upravené, ako majú vyzerať zákony tzv. systematika členenia návrhu zákona. Zdôrazňuje sa v nich, že nepriama novelizácia zákona je neprípustná.
Jedným zákonom možno priamo novelizovať viac zákonov, len ak je novelizácia týchto zákonov vzájomne obsahovo súvisiaca. Návrh zákona nemôže obsahovať novelizáciu iného zákona, ktorá obsahovo nesúvisí s návrhom zákona, zdôrazňuje sa v návrhu. Zavádza sa inštitút tzv. predbežnej informácie.
Predkladatelia v stanovených prípadoch v dostatočnom časovom predstihu pred spustením tvorby návrhu zákona, v záujme informovania verejnosti a orgánov verejnej správy, budú zverejňovať predbežnú informáciu o pripravovanom návrhu zákona. Nové pravidlá určujú aj to, kedy sa vypracováva legislatívny zámer a upravujú pravidlá pripomienkového konania.
Aktivisti ho odmietajú
Práve úpravu pripomienkového konania kritizujú predkladatelia hromadnej pripomienky, ktorú možno podporiť na portáli www.changenet.sk.
Podľa aktivistov, oproti doterajšiemu zneniu Legislatívnych pravidiel vlády sa navrhuje, aby pripomienkové konanie k návrhom zákonov mohlo byť za určitých okolností nielen skrátené, ale aj úplne vynechané.
Takýto návrh podľa ich názoru ohrozuje reálne uplatňovanie práva verejnosti vyjadrovať sa k pripravovaným návrhom zákonov a preto ho odmietajú.
Navrhujú preto, aby nový návrh Legislatívnych pravidiel Vlády SR nezavádzal možnosť úplného vynechania pripomienkového konania. Chcú tiež, aby sa sprísnili podmienky pre skracovanie pripomienkového konania.
Navrhujú aj zverejňovanie predbežných informácií ku všetkým návrhom zákonov. Verejnosť by mala byť podľa aktivistov zapojená už do procesu tvorby návrhov zákonov, nie až v rámci pripomienkového konania.
Pod hromadnou pripomienkou sú okrem iných podpísaní:
Marcel Zajac (Centrum pre filantropiu) Imrich Vozár a Eva Kovačechová (spolupracujúci z VIA IURIS), Peter Kunder, (Aliancia Fair-play), Tomáš Szalay (Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku – Health Policy Institute), Grigorij Mesežnikov (Inštitút pre verejné otázky), Pavel Nechala (advokát spolupracujúci s Transparency international Slovensko) či Pavel Sibyla (Nadácia Zastavme korupciu), Zuzana Piussi (filmárka) a Viera Dubáčová (aktivistka, nezávislá poslankyňa mestského zastupiteľstva, Banská Bystrica).