Tento text patrí k prémiovému obsahu SME.sk. Počas trvania štrajku učiteľov sme všetky texty o školstve odomkli a vyňali z prémiového obsahu. Chceme tak podporiť kritickú diskusiu o stave slovenského školstva.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico zo Smeru radil štajkujúcim, aby sa už vrátili k žiakom. V desiatkach škôl sa neučí už deviaty deň a podľa odhodlania Iniciatívy slovenských učiteľov to nevyzerá, že by chceli predsedovi Smeru vyhovieť.
Ak by chcel minister školstva za Smer Juraj Draxler proti učiteľom rázne zakročiť, nemá veľa možností, potvrdil advokát Igor Augustinič z kancelárie bpv Braun Partners. Jedinou právnou cestou, ako štrajk prerušiť, sa javí návrh na súd, aby ho označil za nezákonný.

Štrajk je právne prípustný
Advokát Augustinič hovorí, že štrajk učiteľov treba vnímať ako ústavnoprávny, teda právne prípustný.
Problém je v tom, že žiadny zákon podrobnejšie neupravuje výkon práva na štrajk. „Zákon o kolektívnom vyjednávaní reguluje výlučne štrajk v súvislosti s vyjednávaním kolektívnej zmluvy,“ vysvetľuje Augustinič.
Ústava odopiera právo na štrajk napríklad sudcom, vojakom či hasičom. Učitelia k týmto povolaniam nepatria a možnosti, ako im odoprieť ústavné právo na štrajk, sú podľa Augustiniča veľmi obmedzené.
Návrh by museli posúdiť
Návrh na súd, aby vyhlásil štrajk za nezákonný, tiež priamo reguluje len zákon o kolektívnom vyjednávaní, ktorý sa na štrajk učiteľov podľa Augustiniča nedá uplatniť. „Súd by sa však podľa nášho názoru musel prípadným návrhom zaoberať, inak by sa dopustil takzvaného protiústavného odmietnutia spravodlivosti.“
Návrh by mohol podať najmä prokurátor, organizácia zamestnávateľov alebo dotknutý zamestnávateľ.
Prázdniny zrušia ťažko
V štrajkujúcich školách už neodučili viac ako 300-tisíc hodín a rodičia chcú vedieť, či by ministerstvo preto nemohlo zrušiť či skrátiť jarné prázdniny. Augustinič povedal, že ani tento krok by nebol jednoduchý.
Organizáciu školského roka reguluje školský zákon a termíny prázdnin vyhláška ministerstva. Dĺžka všetkých prázdnin je v nich presne stanovená a podľa zákona ministerstvo termíny vyhlasuje na tri školské roky vopred.
„Minister školstva má na základe vyhlášky síce možnosť obdobie vyučovania mimoriadne prerušiť alebo zmeniť, avšak výlučne z dôvodov, pri ktorých môže dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia žiakov, či zamestnancov škôl (napríklad živelná pohroma, epidémia atď.). Akékoľvek iné zmeny by si vyžadovali zmenu právnych predpisov,“ povedal Augustinič.
Ako štrajkujú
- učitelia vstúpili do ostrého štrajku v pondelok 25. januára,
- doposiaľ sa podľa štrajkového výboru priebežne zapojilo zhruba 15-tisíc učiteľov z približne 1000 škôl,
- aktuálne je na webe učiteľskej iniciatívy do štrajku zaregistrovaných okolo 7400 učiteľov zo 600 škôl,
- ministerstvo školstva tvrdí, že vo štvrtok (4.2.) bolo zatvorených 43 škôl, čo je 0,64 percenta z celkového počtu 6724 škôl a školských zariadení,
- učitelia pokračujú v podporných regionálnych akciách. V piatok (5.2.) budú protesty v Komárne, Spišskej Novej Vsi a v Košiciach,
- v Bratislave sa protest zopakuje v stredu 10. februára na Námestí SNP.

Beata
Balogová
