BRATISLAVA. Po úvodných dvoch týždňoch ostrého štrajku učitelia prehodnocujú svoju pozíciu. Napriek odmietavému postoju vládnych špičiek a klesajúcemu počtu zatvorených škôl mnohí v štrajku zostávajú naďalej.

Priebeh štrajku:
- učitelia vstúpili do ostrého neobmedzeného štrajku pred dvoma týždňami, v pondelok 25. januára.
- doposiaľ sa do štrajku zaregistrovalo vyše 14 500 učiteľov z 950 škôl. Aktuálne ich štrajkuje asi šesťtisíc z takmer 550 škôl,
- ďalšia demonštrácia je naplánovaná na stredu 10. februára o 17.00 na bratislavskom Námestí SNP.
V radoch učiteľov síce cítiť vyčerpanie, no štrajk vzdať nechcú. „Ľudia už po dvoch týždňoch začínajú mať problém zaplatiť nájomné,“ vysvetľuje Viktor Pončák z košickej iniciatívy učiteľov.
Aj keď štrajkujúci učitelia majú šancu prihlásiť sa o finančnú podporu z verejnej zbierky portálu pomoz.sk, mnohí tak neurobia. „Učitelia chcú dostať iba to, čo im patrí. Aj keď je to krásna myšlienka, niektorí to vnímajú ako formu žobrania a preto sa hanbia požiadať o pomoc,“ hovorí učiteľka Jana Kovaľová.
Viaceré školy sa preto rozhodli zmeniť spôsob štrajku. Vstúpili do štafetového štrajku, v ktorom sa jednotliví učitelia postupne striedajú. Striedať sa plánujú napríklad na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne, kde budú každý deň štrajkovať dvaja učitelia.
Pre časť učiteľov nie sú problémom peniaze, ale skôr rodičia a žiaci. „Rodičia ma začínajú emocionálne vydierať, že moji prváci bezo mňa neprežijú,“ povedala počas piatkovej diskusie v bratislavskom Divadelnom klube 10x10 učiteľka na prvom stupni základnej školy. „Deti mi veľmi chýbajú, ale chcem pokračovať a ukázať, že to dokážeme,“ povedala.
„Mnohí z nás majú prvú životnú skúsenosť s neobmedzeným štrajkom. Už sa to zdá byť dlho a tlak je silný,“ priznáva Mária Rothensteinová zo štrajkového výboru. Napriek tomu však povzbudzuje učiteľov, aby vydržali, aj keď rozhodnúť sa musí každý zvlášť.
Úspechom štrajku je podľa Sone Puterkovej z bratislavskej iniciatívy už to, že školstvo zapĺňa stránky novín. „Verím, že sa nám podarilo o školstve rozpútať spoločenskú diskusiu, ktorá tak skoro neutíchne,“ hovorí.
V stredu učitelia plánujú ďalšiu demonštráciu v Bratislave, jej pracovný názov je ZRPŠ – Zhromaždenie rodičov a priateľov školy. Načasovaná je na popoludnie, aby sa vedeli zapojiť aj rodičia a pracujúca verejnosť.

Beata
Balogová
