Tento text patrí k prémiovému obsahu SME.sk. Počas trvania štrajku učiteľov sme všetky texty o školstve odomkli a vyňali z prémiového obsahu. Chceme tak podporiť kritickú diskusiu o stave slovenského školstva.
BRATISLAVA. Iniciatíva slovenských učiteľov od 15. februára prerušuje štrajk a vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Učitelia sa vrátia za katedry a v ostrom štrajku ich vystriedajú pedagógovia vysokých škôl a univerzít. Letný semester sa na niektorých fakultách nemusí začať. „Štrajk je prerušený, no neskončili sme,“ zdôraznil za štrajkujúcich učiteľov Branislav Kočan.
Novovzniknutá Iniciatíva vysokoškolských učiteľov sa rozhodla po stretnutí akademickej obce 8. februára podporiť požiadavky učiteľov a dnešným dňom vstúpila do štrajkovej pohotovosti.

Zapojí sa desať fakúlt
„Náš predbežne šestnásťčlenný štrajkový výbor pozostáva z vysokoškolských učiteľov z desiatich fakúlt viacerých slovenských univerzít,“ povedala členka výboru Alžbeta Bojková z Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.
„Sme pripravení prevziať štafetu,“ povedal v mene vysokoškolských pedagógov Juraj Halas z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Začiatok ostrého štrajku akademici načasovali na začiatok letného semestra. Zároveň vyzvali akademickú a vedeckú obec, vysokoškolských pedagógov a študentov, aby štrajk podporili. Zaregistrovať sa môžu na webovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov.
Univerzitní učitelia nepredkladajú nové požiadavky, ale plne stoja za tými, ktoré vláde predložila Iniciatíva slovenských učiteľov. „Sme presvedčení, že naše aktivity a praktická solidarita povedú k splneniu požiadaviek iniciatívy,“ vyhlásila Bojková.
„Po tom, ako ministerstvo školstva rokuje so všetkými organizáciami v rezorte školstva o tézach k programovému vyhláseniu vlády a o strategických reformách a prakticky všetky školy boli po celú dobu tejto nátlakovej akcie otvorené, toto považujeme za politickú objednávku,“ reagoval minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru).

Štrajk považujú za úspech
Do štrajku sa doteraz zapojil každý šiesty učiteľ, povedal člen štrajkového výboru učiteľov Vladimír Crmoman. „Štrajk odhalil totálny cynizmus premiéra,“ reagoval na vyhlásenia Roberta Fica a jeho slovné útoky na iniciatívu člen štrajkového výboru učiteľov Viktor Križo.
Podľa jeho slov zlyhal minister školstva Juraj Draxler, ako aj predseda školského odborového zväzu Pavel Ondek. „Premárnil možnosť rehabilitovať sa po neúspešnom štrajku v roku 2012,“ povedal o predsedovi odborov. Zároveň vyzval učiteľov zaregistrovaných v školských odboroch, aby prehodnotili, či naozaj zastupujú ich záujmy.
Učitelia neberú prerušenie ostrého štrajku ako prehru. „Štrajk bol úspešný už teraz. Pozdvihli sme hlavy a poukázali na nedôstojné podmienky,“ povedala Jana Ftáčnik Pastorková s tým, že štrajk dokázal, že pre lepšie školstvo existuje spoločenská objednávka.
Fakulty ktorých pedagógovia vstúpili do štrajkovej pohotovosti:
- Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity
- Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
- Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
- Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave
- Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave
- Filozofická fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
- Filozofická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
- Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity
- Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
- Vysoká škola múzických umení
* z uvedených fakúlt pochádzajú členovia štrajkového výboru Iniciatívy vysokoškolských učiteľov. Keďže aj naďalej ide o štrajk jednotlivcov, vstup pedagóga do štrajku sa nemusí zhodovať s postojom vedenia a zamestnancov fakulty.

Beata
Balogová
