SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Katastrofa menom zdravotníctvo: Kde sa najviac mrhá peniazmi

Kým zdroje v zdravotníctve stúpajú, o efektivite sa to povedať nedá. Pokúsili sme sa identifikovať, kde sa plytvá zdrojmi pre pacientov.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V priebehu troch januárových dní Všeobecná zdravotná poisťovňa rozdala pacientom ležiacim vo Fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch viac ako sto balíčkov prvej potreby. V nich našli všetko od toaletného papiera cez príbor až po štuple do uší.

Podľa vedúcej sestry centrálneho príjmu Viery Kučerovej mnohým pacientom takýto balíček pomohol odbúrať stres z hospitalizácie a sami si ho nazvali „bolestným“ za pobyt v nemocnici.

Tento pilotný projekt bude stáť VšZP zhruba tri až štyri milióny eur a hradený bude z peňazí pôvodne určených na jej prevádzku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobrý úmysel štátnej poisťovne pomôcť svojim klientom či prilákať si nových nemožno vyčítať. Ilustruje to však, ako sa na Slovensku „efektívne“ narába s peniazmi v zdravotníctve. Namiesto systémových zmien sa roky iba plátajú diery či zavádzajú krátkodobé populistické opatrenia.

Namiesto tlaku na kvalitu a odmeňovania nemocníc na základe kvality, a teda aj hygienických štandardov, sa rozdávajú balíčky prvej potreby.

Viac peňazí, menej kvality

Na zdravotníctvo pritom vynakladáme na osobu najviac peňazí spomedzi krajín V4. Každý rok slovenská vláda doň nalieva viac aviac. Kým napríklad v roku 2006 boli k dispozícii 3,36 miliardy eur, tento rok sa počíta so 4,64 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je pritom v nemocniciach menej lôžok, skrátil sa počet dní hospitalizácie a vôbec je menej zdravotníckych zariadení. 

No hlavne úroveň slovenského zdravotníctva klesá. Poukazuje na to analýza organizácie Health Consumer Powerhouse, ktorá v roku 2013 ohodnotila na základe niekoľkých parametrov zdravotnú starostlivosť na Slovensku na 700 bodov.

Minuloročnú už len na 653. Slovensko sa tak ocitlo na 24. priečke z tridsaťpäťmiestneho rebríčka krajín Európy. Na porovnanie, Česko skončilo na 13. mieste.

V kontexte kvality je zaujímavým ukazovateľom aj tzv. odvrátiteľná úmrtnosť. Ide o predčasné úmrtia, ktoré sa nemuseli stať v prípade efektívnej a včasnej liečby. Dáta sa líšia podľa jednotlivých štúdií, no vo všetkých porovnaniach Slovensko končí podpriemerne.

Podľa posledných čísel Eurostatu z mája minulého roka v 2012 na Slovensku zbytočne zomrelo 237 ľudí na 100 000 obyvateľov. Priemer OECD bol 123.

Aj keď kvalitu zdravotnej starostlivosti ovplyvňuje viacero faktorov, nielen výška dostupných zdrojov, je legitímne položiť si otázku: Kde končia?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ján Slota prichádza na súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde.

Usvedčuje ho exsudca Polka, ktorý v obdobnej kauze na súde odmietol vypovedať.


3 h
Lietadlo spoločnosti AirExplore.

Firma AirExplore sa stane súčasťou írskej skupiny Avia Solutions Group.


1 h
Nataša Holinová

Ešte aj Fico si dáva pozor, aby neschvaľoval ruskú agresiu. Harabin nie.


3 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


16m

Sportnet

Gergely Geri.

Geri prijal ponuku iného klubu.


Sportnet 4 h
Slovenský futbalista v drese SSC Neapol Stanislav Lobotka (vpravo) oslavuje so spoluhráčmi zisk titulu v talianskej Serie A.

TOP 5: Ktorí slovenskí futbalisti mali úspešnú sezónu v zahraničí?


17 h
Radosť hráčov FTC Fiľakovo po spečatení záchrany v III. lige Východ.

Fiľakovo si už v predstihu zabezpečilo záchranu.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu