SME

Katastrofa menom zdravotníctvo: Kde sa najviac mrhá peniazmi

Kým zdroje v zdravotníctve stúpajú, o efektivite sa to povedať nedá. Pokúsili sme sa identifikovať, kde sa plytvá zdrojmi pre pacientov.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V priebehu troch januárových dní Všeobecná zdravotná poisťovňa rozdala pacientom ležiacim vo Fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch viac ako sto balíčkov prvej potreby. V nich našli všetko od toaletného papiera cez príbor až po štuple do uší.

Podľa vedúcej sestry centrálneho príjmu Viery Kučerovej mnohým pacientom takýto balíček pomohol odbúrať stres z hospitalizácie a sami si ho nazvali „bolestným“ za pobyt v nemocnici.

Tento pilotný projekt bude stáť VšZP zhruba tri až štyri milióny eur a hradený bude z peňazí pôvodne určených na jej prevádzku.

Dobrý úmysel štátnej poisťovne pomôcť svojim klientom či prilákať si nových nemožno vyčítať. Ilustruje to však, ako sa na Slovensku „efektívne“ narába s peniazmi v zdravotníctve. Namiesto systémových zmien sa roky iba plátajú diery či zavádzajú krátkodobé populistické opatrenia.

Namiesto tlaku na kvalitu a odmeňovania nemocníc na základe kvality, a teda aj hygienických štandardov, sa rozdávajú balíčky prvej potreby.

Viac peňazí, menej kvality

Na zdravotníctvo pritom vynakladáme na osobu najviac peňazí spomedzi krajín V4. Každý rok slovenská vláda doň nalieva viac aviac. Kým napríklad v roku 2006 boli k dispozícii 3,36 miliardy eur, tento rok sa počíta so 4,64 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je pritom v nemocniciach menej lôžok, skrátil sa počet dní hospitalizácie a vôbec je menej zdravotníckych zariadení. 

No hlavne úroveň slovenského zdravotníctva klesá. Poukazuje na to analýza organizácie Health Consumer Powerhouse, ktorá v roku 2013 ohodnotila na základe niekoľkých parametrov zdravotnú starostlivosť na Slovensku na 700 bodov.

Minuloročnú už len na 653. Slovensko sa tak ocitlo na 24. priečke z tridsaťpäťmiestneho rebríčka krajín Európy. Na porovnanie, Česko skončilo na 13. mieste.

V kontexte kvality je zaujímavým ukazovateľom aj tzv. odvrátiteľná úmrtnosť. Ide o predčasné úmrtia, ktoré sa nemuseli stať v prípade efektívnej a včasnej liečby. Dáta sa líšia podľa jednotlivých štúdií, no vo všetkých porovnaniach Slovensko končí podpriemerne.

Podľa posledných čísel Eurostatu z mája minulého roka v 2012 na Slovensku zbytočne zomrelo 237 ľudí na 100 000 obyvateľov. Priemer OECD bol 123.

Aj keď kvalitu zdravotnej starostlivosti ovplyvňuje viacero faktorov, nielen výška dostupných zdrojov, je legitímne položiť si otázku: Kde končia?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C459H na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Mikel Arteta po víťazstve Arsenalu.

Mužstvo PSG pod vedením Luisa Enriqueho našlo svoju tvár a patrí omladený tím medzi ašpirantov na celkový triumf v LM.


TASR
Podcast Bavme sa o lige.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Thibaut Courtois.

Dvadsaťdeväťročný gólman sa pravdepodobne vráti do zostavy po trojzápasovej absencii.


SkryťZatvoriť reklamu