SME
Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Ján Figeľ bol online: Pravicu odstavila nezrelosť politikov

Na otázky čitateľov SME.sk odpovedal predseda KDH.

Ján Figeľ. Ján Figeľ. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Na otázky čitateľov SME.sk odpovedal predseda KDH, Ján Figeľ. 

Redakcia z čitateľských otázok z časových dôvodov vybrala približne dvadsať najzaujímavejších, na ktoré Ján Figeľ odpovedal. 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Online rozhovor čitateľov SME.sk s Jánom Figeľom

Aký percentuálny volebný výsledok pre KDH predpokladáte? A aký budete považovať za úspech resp. za neúspech?

Naším hlavným cieľom je premeniť dobrý volebný program na úspešný vládny program. To predpokladá dvojciferný výsledok.

Dajte mi aspoň jeden rozumný argument, prečo by som Vás mal voliť. Prečo by som mal dať svoj hlas KDH? (Jozef Hvozdík)

Skryť Vypnúť reklamu

Váš hlas pre KDH podporí rozumnú politiku, silnú ekonomiku a kresťanské hodnoty. Na tom spočíva perspektíva pre krajinu i pre jednotlivcov. Navyše, s nami váš hlas neprepadne. 

Na akú skupinu voličov mierite svoju kampaň? Predpokladáte, že váš program zaujme aj mladších?

Spoločnosť – tu sú veľmi mladí, mladí a seniori. Pre všetkých máme riešenia pre pozdvihnutie životnej úrovne vychádzajúce z ľudovej múdrosti Tri groše. Pre mladších je to osobitne kvalitné a dostupné školstvo, lacnejšie nájomné bývanie a tvorba nových pracovných miest, aby nemuseli odchádzať do zahraničia ako dnes. 

Dokážete na otázku "Vylučujete akúkoľvek povolebnú koalíciu so stranou SMER?" odpovedať jedným slovom? Ak áno, aké by to bolo? (Norbert)

S tandemom Široký-Fico nemáme ani predvolebnú a nebude ani povolebná spolupráca.

Skryť Vypnúť reklamu

Išli by ste radšej do vlády so Smerom alebo do vlády s týmito stranami: Sieť, Most-Híd, SNS, SaS, OĽaNO-NOVA. (Tomy)

Ctím si voľby a vôľu občanov. Oni rozhodnú o mandátoch pre strany a o východiskách pre povolebné rokovania. Pre nás je kritériom hodnotová a programová zhoda ako základ zodpovednej a stabilnej vlády. Z toho je logická preferencia pre subjekty na pravo od stredu.

Dobrý deň. V prípade že sa naskytne možnosť zostaviť pravicovú koalíciu, na ktorých bodoch z vášho programu, budete trvať a žiadať ich prenesenie do koaličnej zmluvy? A naopak, ktoré body vašich prípadných pravicových partnerov, považujete za neprijateľné pre dohodu na prípadnej pravicovej koalície? (Matúš)

Náš volebný program sa zameriava na podporu zamestnanosti a rodín s deťmi. Je to najlepšia a najúčinnejšia sociálna politika. Záleží nám na spravodlivosti a vymožiteľnosti práva a na riešení neprijateľnej situácie v zdravotníctve, školstve ale aj v sociálnej sfére. Náš program bol nezávislou inštitúciou INESS zaradený medzi tri najlepšie, to bude východisko pre rokovania a prípadné kompromisy. Je dostupný na webe www.kdh.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Chcel by som sa spýtať, ako súčasne vnímate Radoslava Procházku a jeho stranu. Boli by ste ochotný s nim ísť do prípadnej budúcej koalície, prípadne, či už ste teraz pred voľbami na túto tému spolu hovorili. (Peter Poch)

Rado Procházka sa  so svojou stranou hlási do rovnakého politického priestoru. To znamená aj základ pre hodnotovú a programovú spoluprácu. Rozprávali sme sa naposledy osobne minulý týždeň. 

Čo si myslíte o názore, ktorý som zaregistroval od jedného politológa, že vaša strana by mala väčší voličský potenciál, keby sa profilovala viac ako "ekumenická" (po vzore nemeckej CDU-CSU) ako len katolícka (zas príklad bavorskej CSU)?

My sa členov nepýtame na ich vieru. Základ pre členstvo je rešpektovanie stanov hnutia a jeho programu a ten je pre všetkých ľudí dobrej vôle bez ohľadu na vierovyznanie alebo pôvod.

Skryť Vypnúť reklamu

V KDH sú aj evanjelici, napríklad vicežupan BSK Martin Berta alebo v KDH+ s nami spolupracuje Vlado Sirotka, prezident živnostníkov a podnikateľov SAMP. To je cesta k spájaniu nielen podľa CSU ale aj podľa CDU.

Chcem sa opýtať, ako by ste v prípade účasti vo vláde riešili otázku predaja v nedeľu, či by ste zrušili Mečiarove amnestie a či by ste vyriešili a uzavreli dodatky ku zmluve so Svätou stolicou?

Rozsiahly nedeľný predaj nie je dôkazom bohatstva, skôr chudoby. Na Slovensku sa v rámci EÚ 28 pracuje v nedeľu rekordne veľa. Považujeme nedeľu viac za kultúrny, než ekonomický fenomén. Nedeľa, to je aj európske dedičstvo ako deň pokoja a rodiny. Ľudia si to zaslúžia.

Riešili by sme citlivo túto otázku.

Mečiarove amnestie sú jazvou na Slovenskej republike, ktorá je stále živá. Slovensko je jediný moderný štát v Európe, kde štátna moc amnestovala vlastné zločiny bez nápravy. Príde čas, keď to definitívne zrušíme, najlepšie po marcových voľbách. Bude to dvadsať rokov od vraždy mladého Roberta Remiáša. KDH sa v tomto úsilí nevzdáva. Ak získame silný mandát od voličov, pomôžeme spravodlivosti konať nielen v tomto prípade.  

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa medzinárodného práva zmluvy treba dodržiavať a Slovensko zatiaľ nenaplnilo dve chýbajúce čiastky vo vzťahu so Svätou stolicou. Náš program na to pamätá.

Kedy sa aj na Slovensku dožijeme odsúdenia politika za korupciu? Stále počúvame v debatách politikov ako sa tu kradne a zneužíva moc a nič. (Rasťo).

Dúfam, že po marcových voľbách sa začne spravodlivosti a zákonnosti viac dariť. My sme mali odvahu v roku 2014 zahájiť deharabinizáciu a potrebné zmeny v justícii. Treba dosiahnuť viac systémových i personálnych zmien v boji s korupciou – v oblasti polície, prokuratúry, súdnictva, ÚVO a NKÚ. Rovnosť pred zákonom sa musí týkať všetkých, osobitne politikov. V našom programe obhajujeme aj hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov a skutočnú trestnú zodpovednosť právnických osôb (firiem).  

Skryť Vypnúť reklamu

Je KDH pripravené reagovať na výzvy prichádzajúce z vonkajšieho prostredia? Má na to svojich odborníkov alebo je zamerané iba na riešenie vnútroštátnych problémov. Pomenujte niektoré medzinárodné výzvy a ako by ste na ne reagovali.

KDH bolo motorom európskej integrácie a euroatlantickej spolupráce Slovenska. Presadili sme európsku hviezdičku a stoličku pre Slovensko. Naša čerstvá iniciatíva presadzuje európsku podporu náboženskej slobode vo svete. Je to dôležité aj pre Európu, pretože ak sa nerešpektuje sloboda svedomia, niet ani slobody politickej a občianskej. A potom sme súčasťou kríz, akú dnes predstavujú utečenci a migranti. Európske témy sa nás týkajú a sme pripravení ich konštruktívne a zodpovedne v prospech Slovenska riešiť.

Za veľkú výzvu považujem potrebu európskej obrannej a bezpečnostnej politiky, pretože dnes je EÚ ekonomickým obrom, ale zároveň bezpečnostným trpaslíkom a to treba zmeniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Aký máte Vy a Vaša strana postoj k moslimom a k islamu?

Islam je jedno z troch veľkých náboženstiev Knihy, je pozvaním nie ku zrážke civilizácií, ale k abrahámovskej ekuméne. To si však vyžaduje zrelých lídrov aj na strane islamu. Žiaľ, dnes skôr dominuje militantný islamizmus, islamský terorizmus ba fanatizmus. A to treba zastaviť, respektíve eliminovať jeho živnú pôdu, ktorou je v súčasnosti predovšetkým tzv. Islamský štát.

Zaujíma ma váš osobný, ale aj celostranícky postoj voči kvótam v rámci utečeneckej krízy.

Povinné kvóty sme odmietli opakovane, pretože neriešia problém s migrantmi na európskom kontinente. Ani krátkodobo, ani dlhodobo. 

Na Slovensku sa ako jeden z dôvodov pomalej výstavby diaľnic uvádza pomalé vykupovanie pozemkov. Prečo sa teda pozemky nezačnú vykupovať už 2 roky pred plánovaným začiatkom výstavby a/alebo prečo sa nezvýši výkupná cena?

Skryť Vypnúť reklamu

Treba predovšetkým prijať z gruntu nový stavebný zákon, keďže súčasný má pôvod v roku 1976. Za štyri roky nebol Ján Počiatek schopný presadiť v parlamente, aj keď má Smer pohodlnú väčšinu. Zároveň je dôležité, aby sa celému procesu prípravy diaľnic z hľadiska územného a stavebného konania venovala dlhodobá a profesionálna pozornosť a príprava.

Čo hovoríte na policajný zásah voči Matovičovi? Čo si myslíte o kauze Matovič-Fico?

Robert Fico evidentne zneužíva svoju moc a porušuje zákony. Polícia koná v týchto rokoch selektívne a to nie je správne a ani spravodlivé. Viaceré prípady túto neférovú líniu vedenia polície potvrdzujú, a to aj v prvom období Ficovho vládnutia. Je to neprijateľné.

Vaše vyjadrenie: "Z povolebnej spolupráce vylučujeme iba tandem Široký-Fico" znamená, že ak Fico nebude na čele novej vlády, tak spolupráca so Smerom je pre vás reálna?

Skryť Vypnúť reklamu

Je to nie len o osobách, ale aj o odmietnutí oligarchizácie slovenskej politiky, osobitne vládnej. Keď som bol ministrom dopravy zachránili sme vyše dve miliardy eur pre ľudí preto, lebo my sme určovali podmienky tendrov a vyhrávala najvýhodnejšia ponuka. Dnes je to naopak: zámery a záujmy diktujú vláde firmy a často to vedie nielen k predraženiam vo verejnom obstarávaní, ale aj k úprave zákonov v prospech niektorých firiem. Takto prebiehala kauza Váhostav, keď vláda roky zakrývala odvody pri neplatení živnostníkov a malých podnikateľov ba finálne bola ochotná v skrátenom konaní upraviť reštrukuralizačný zákon tak, aby dlhy Širokého zaplatili daňoví platcovia. Toto odmietame a to sa musí zmeniť. 

Dobrý deň, keďže zastávate kresťanskú stranu (presne kresťanské demokratické hnutie), očakávala by som väčšiu lojalitu a prejav kresťanskosti. Ten ste pri získaní titulu PhD. neprejavili a titul po prevalení škandálu nevrátili, čo je dosť smutné. A taktiež kauza nadobudnutého bytu, keby sa neprevalila, ani by ste sa nepriznali. Neviem, čo je na Vašom správaní kresťanské, nemyslíte, že svoju pôsobnosť na čele strany by ste mali dostatočne zvážiť?

Skryť Vypnúť reklamu

Moju obhajobu dizertácie hodnotila skúšobná komisia, vedecká rada i akreditačná komisia. Ich pozitívne závery považujem za relevantnú odpoveď na všetky spochybňovania a útoky.

Dostal som zruinovaný nebytový priestor pre 6-člennú rodinu, z ktorého sme veľkými investíciami postupne bývanie urobili. Nadobudol som tento podnájom legálne a legitímne a odkúpenie prebehlo po rokoch rovnocenne so všetkými obyvateľmi v danom objekte. Takto byty odkúpilo na Slovensku vyše 200-tisíc rodín. Svoje slovo o darovaní som dodržal a byt som daroval do užívania postihnutým deťom a mládeži. Poznáte niekoho iného spomedzi verejne známych osôb, ktorých boli stovky, aby tak urobili?

Nedozrel čas na riešenie problémov školstva a zdravotníctva menovaním odborníkov mimo politických strán, pod kontrolou vlády, odborných a občianskych spoločností? Lebo dopady činnosti politických strán a politikov za 25 rokov demokracie sú katastrofálne. Napr. zdravotníctvo je v rozklade ekonomickom, materiálnom, organizačnom, morálnom a už aj odbornom. Najlepší sú už mimo Slovenska. Programy politických strán sú len nekonečné opakovanie toho, čo zlyhalo! Ďalej je to problém dôchodkov a súčasných dôchodcov. Spôsob valorizácie je biedny. Tam pravica stále prepadá. Ako ďalej? (Dr. Bažík)

Skryť Vypnúť reklamu

Pravicu odstavila nezrelosť niektorých politikov. My chceme riešiť školstvo, zdravotníctvo i dôchodky účinne. Máme na to riešenia a odborníkov.

Situáciu určite nezlepší balíčková ekonomika a marketingová sociálna politika ľavice. V zdravotníctve je treba definovať nárok pacienta ako základ celého systémového prístupu a ktomu rozvinúť práva a povinnosti všetkých aktérov v rámci zdravotníctva. Keď sme mali zodpovednosť oddlžili sme nemocnice o 420 miliónov eur, zachránili sme pred nútenou správou VŠZP, ktorá bola v strate 120 miliónov eur, zaviedli sme referencovanie ceny liekov na druhej najnižšej úrovni v EÚ a takisto doplatky za lieky pre seniorov a invalidov. Máme odvahu a odhodlanie dnešné kolabujúce zdravotníctvo dávať do poriadku, podobne ako aj školstvo. Bol som komisárom EÚ pre vzdelávanie a som presvedčený, že školstvo má najväčší vplyv na charakter spoločnosti a perspektívu každého národa.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je to len o platoch pedagógov ale o dostatočnom financovaní a motivácii pre kvalitné a relevantné vzdelávanie a výchovu.

Čo sa týka dôchodkov, chceme umožniť ženám skorší odchod do dôchodku, možnosť dôchodcom privyrobiť si popri dôchodku bez zdaňovania zo strany štátu až do 200 eur mesačne, umožniť asignáciu časti dane od pracujúcich detí svojim žujúcim rodičom na dôchodku (do 50 eur ročne), znížiť doplatok na lieky u príjmovo slabších seniorov a invalidov na jedno euro mesačne a tiež umožniť rehabilitačné pobyty pre seniorov a invalidov v rámci rozvoja slovenského kúpeľníctva a cestovného ruchu. 

Keď som videl pochodovať vedenie KDH,  po sneme, pripadalo mi to ako starobinec na nedeľnej prechádzke. Prečo Vás opúšťa po mladých aj stredná generácia? Nemáte pocit, že vy a pán Hrušovský ako politici nemáte čo ponúknuť tomuto národu?

Skryť Vypnúť reklamu

Máme najmladšieho podpredsedu spomedzi parlamentných strán, volá sa Miloš Moravčík. Je ekonóm a má 32 rokov. Polovica vedenia KDH sú mladí ľudia, nové tváre v politike. Desať kandidátov z prvej dvadsiatky doteraz v parlamente nepôsobilo. Silná strana, silná firma, silná rodina spája skúsenosť a mladosť. O toto sa usilujem, a aj preto si ľudia môžu na kandidátke KDH vyberať zaujímavé osobnosti a životné príbehy. Sme stálica na rozdiel od komét, ktorých už v politike bolo veľa. Nie všetko nové je dobré a nie všetko staré je zlé. Dvadsaťšesť rokov je jedna generácia a KDH ako hnutie novembra 89 predstavuje nielen vytrvalosť v zápase o spravodlivé a demokratické Slovensko, ale aj reálnu obnovu vlastného spoločenstva.

Poslednú dobu tu máme štrajk učiteľov. Nástupný plat učiteľa je takmer 670 eur v hrubom. Viete vy vôbec, že napr. nástupný plat hasiča je 522,50 v hrubom? Ak budete vo vláde ste ochotný s tým niečo robiť? (Milan).

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme, prekáža mi, že Robert Fico má vyše 100 miliónov na budúcich 2500 policajtov ale nie sú peniaze pre učiteľov. Príbehy ako sú „teta Anka, masér Kostka, dunajská kompa, palivové mýtne karty“ pripravujú ľudí o desiatky ba stovky miliónov. Na diaľniciach som ich pri výstavbe zachránil viac než dvetisíc miliónov alebo CT-čiek. Dokážeme takto konať aj v iných oblastiach verejnej správy, aby bolo na vyššie a spravodlivé mzdy pre všetkých.

Prečo vláda Radičovej zobrala možnosť osobným asistentom, starajúcich sa o ZŤP možnosť dobrovoľne sa poistiť v nezamestnanosti? A KDH nenamietalo a ani teraz to nechce zmeniť? (Miro)

Riešenie asistenčných a opatrovateľských služieb pre invalidov a seniorov máme v programe. Pred pár dňami som to riešil aj s vozíčkarmi, Jánom Mihom a Borisom Klohnom v Prešove. Chceme to riešiť, nie o nich bez nich, ale s nimi. Vozíčkar Ján Miho kandiduje do NR SR. Záleží nám na tejto agende – Integrácia a solidarita obohacuje všetkých.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobý deň pán Fígeľ, 25 rokov ste v politike a Slovensko nevidí výsledky Vašej práce. Kedy necháte miesto mladším?

Iba slepý nevidí, alebo ten kto nechce vidieť. Vodiči jazdia po diaľniciach medzi Martinom a Prešovom a hovoria, že sú Figeľove. Ústava na základe mojej iniciatívy vytvára základ pre lepšiu prorodinnú politiku a skrz deharabinizáciu justície pre viac účinnej spravodlivosti.

Pomohol som Slovensku na úspešnej ceste do zjednotenej Európy a v rámci EÚ som založil napríklad EIT – Európsky inovačný a technologický inštitút, najlepší univerzitný program Erasmus mundus, Európsky kvalifikačný rámec pre porovnávanie a uznávanie kvalifikácie a podobne.

Mladým v KDH a politike fandím a podporujem ich angažovanosť. Pozývam aj vás a vašich mladých.

 

Ďakujem za pozvanie na rozhovor a za všetky otázky a pozývam všetkých k voľbám, pretože sú dôležité. Slovensko má svoj osud vo svojich rukách. So všetkou skromnosťou a hrdoťou môžem za hnutie Kresťanských demokratov povedať: „ Nie sme bez chýb, nie sme najlepší ale široko-ďaleko lepších nenájdete.“ :) Ján Figeľ. 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Čím môže Slovensko pomôcť vo svete? Ukážkovou nemocnicou
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 9. Prieskum: Prázdnu peňaženku už zažilo sedem z desiatich Slovákov
 10. Stretne sa minister, bankár a analytik. Zhodnú sa na niečom?
 1. Úpravy automobilov pre ZŤP
 2. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 3. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Tovar vám vynesú na miesto, ktoré ukážete prstom
 9. Slováci sú pri výbere investičných produktov čoraz náročnejší
 10. Humenčanov čakajú extra zľavy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 275
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 158
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 302
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 14 076
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 310
 6. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 10 088
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 237
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 8 973
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 961
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 790
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Rozhovory z denníka SME

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Online prenosy, Strana KDH, Ján Figeľ
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Ministerstvo obrany identifikovalo päťtisíc odberných miest.

Testovanie obyvateľov na Covid-19 v odberovom centre v Košiciach.

Za vyliečených považujú ľudí aj bez testu. Je to podložené výskumom, tvrdia hygienici

Aj bez testu môže karanténu ukončiť len lekár alebo hygienik.

Ilustračné foto.

Koronavírus na Slovensku: Máme nedeľný rekord, nákaza sa šíri v rodinách a práci (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo za nedeľu 860 ľudí pozitívne testovaných na nový koronavírus. Laboratóriá otestovali 5 025 vzoriek. Pribudli aj štyri úmrtia pacientov s Covid-19, celkovo si pandémia vyžiadala 92 obetí. Vyliečilo sa ďalších 177 osôb. Aktívnych prípadov nákazy je 23 067.

Testovanie na nový koronavírus.
Prezidentka Zuzana Čaputová počas navštevy Univerzitnej nemocnice v Martine.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšie operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.

Mestá žiadajú pokyny od štátu k celoplošnému testovaniu

Únia miest sa obáva, že bez jasných pravidiel operáciu nezvládnu.

Vojaci na RÚVZ v Dolnom Kubíne.

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Ministerstvo obrany identifikovalo päťtisíc odberných miest.

Testovanie obyvateľov na Covid-19 v odberovom centre v Košiciach.

Plošné testovanie vyskúšajú na Bardejove. Mesto ešte nevie nič

Zatiaľ iba okresný úrad dal armáde kontakty.

Ilustračné foto.