SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Ján Figeľ bol online: Pravicu odstavila nezrelosť politikov

Na otázky čitateľov SME.sk odpovedal predseda KDH.

Ján Figeľ. Ján Figeľ. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Na otázky čitateľov SME.sk odpovedal predseda KDH, Ján Figeľ. 

Redakcia z čitateľských otázok z časových dôvodov vybrala približne dvadsať najzaujímavejších, na ktoré Ján Figeľ odpovedal. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Online rozhovor čitateľov SME.sk s Jánom Figeľom

Aký percentuálny volebný výsledok pre KDH predpokladáte? A aký budete považovať za úspech resp. za neúspech?

Naším hlavným cieľom je premeniť dobrý volebný program na úspešný vládny program. To predpokladá dvojciferný výsledok.

Dajte mi aspoň jeden rozumný argument, prečo by som Vás mal voliť. Prečo by som mal dať svoj hlas KDH? (Jozef Hvozdík)

SkryťVypnúť reklamu

Váš hlas pre KDH podporí rozumnú politiku, silnú ekonomiku a kresťanské hodnoty. Na tom spočíva perspektíva pre krajinu i pre jednotlivcov. Navyše, s nami váš hlas neprepadne. 

Na akú skupinu voličov mierite svoju kampaň? Predpokladáte, že váš program zaujme aj mladších?

Spoločnosť – tu sú veľmi mladí, mladí a seniori. Pre všetkých máme riešenia pre pozdvihnutie životnej úrovne vychádzajúce z ľudovej múdrosti Tri groše. Pre mladších je to osobitne kvalitné a dostupné školstvo, lacnejšie nájomné bývanie a tvorba nových pracovných miest, aby nemuseli odchádzať do zahraničia ako dnes. 

Dokážete na otázku "Vylučujete akúkoľvek povolebnú koalíciu so stranou SMER?" odpovedať jedným slovom? Ak áno, aké by to bolo? (Norbert)

S tandemom Široký-Fico nemáme ani predvolebnú a nebude ani povolebná spolupráca.

SkryťVypnúť reklamu

Išli by ste radšej do vlády so Smerom alebo do vlády s týmito stranami: Sieť, Most-Híd, SNS, SaS, OĽaNO-NOVA. (Tomy)

Ctím si voľby a vôľu občanov. Oni rozhodnú o mandátoch pre strany a o východiskách pre povolebné rokovania. Pre nás je kritériom hodnotová a programová zhoda ako základ zodpovednej a stabilnej vlády. Z toho je logická preferencia pre subjekty na pravo od stredu.

Dobrý deň. V prípade že sa naskytne možnosť zostaviť pravicovú koalíciu, na ktorých bodoch z vášho programu, budete trvať a žiadať ich prenesenie do koaličnej zmluvy? A naopak, ktoré body vašich prípadných pravicových partnerov, považujete za neprijateľné pre dohodu na prípadnej pravicovej koalície? (Matúš)

Náš volebný program sa zameriava na podporu zamestnanosti a rodín s deťmi. Je to najlepšia a najúčinnejšia sociálna politika. Záleží nám na spravodlivosti a vymožiteľnosti práva a na riešení neprijateľnej situácie v zdravotníctve, školstve ale aj v sociálnej sfére. Náš program bol nezávislou inštitúciou INESS zaradený medzi tri najlepšie, to bude východisko pre rokovania a prípadné kompromisy. Je dostupný na webe www.kdh.sk

SkryťVypnúť reklamu

Chcel by som sa spýtať, ako súčasne vnímate Radoslava Procházku a jeho stranu. Boli by ste ochotný s nim ísť do prípadnej budúcej koalície, prípadne, či už ste teraz pred voľbami na túto tému spolu hovorili. (Peter Poch)

Rado Procházka sa  so svojou stranou hlási do rovnakého politického priestoru. To znamená aj základ pre hodnotovú a programovú spoluprácu. Rozprávali sme sa naposledy osobne minulý týždeň. 

Čo si myslíte o názore, ktorý som zaregistroval od jedného politológa, že vaša strana by mala väčší voličský potenciál, keby sa profilovala viac ako "ekumenická" (po vzore nemeckej CDU-CSU) ako len katolícka (zas príklad bavorskej CSU)?

My sa členov nepýtame na ich vieru. Základ pre členstvo je rešpektovanie stanov hnutia a jeho programu a ten je pre všetkých ľudí dobrej vôle bez ohľadu na vierovyznanie alebo pôvod.

SkryťVypnúť reklamu

V KDH sú aj evanjelici, napríklad vicežupan BSK Martin Berta alebo v KDH+ s nami spolupracuje Vlado Sirotka, prezident živnostníkov a podnikateľov SAMP. To je cesta k spájaniu nielen podľa CSU ale aj podľa CDU.

Chcem sa opýtať, ako by ste v prípade účasti vo vláde riešili otázku predaja v nedeľu, či by ste zrušili Mečiarove amnestie a či by ste vyriešili a uzavreli dodatky ku zmluve so Svätou stolicou?

Rozsiahly nedeľný predaj nie je dôkazom bohatstva, skôr chudoby. Na Slovensku sa v rámci EÚ 28 pracuje v nedeľu rekordne veľa. Považujeme nedeľu viac za kultúrny, než ekonomický fenomén. Nedeľa, to je aj európske dedičstvo ako deň pokoja a rodiny. Ľudia si to zaslúžia.

Riešili by sme citlivo túto otázku.

Mečiarove amnestie sú jazvou na Slovenskej republike, ktorá je stále živá. Slovensko je jediný moderný štát v Európe, kde štátna moc amnestovala vlastné zločiny bez nápravy. Príde čas, keď to definitívne zrušíme, najlepšie po marcových voľbách. Bude to dvadsať rokov od vraždy mladého Roberta Remiáša. KDH sa v tomto úsilí nevzdáva. Ak získame silný mandát od voličov, pomôžeme spravodlivosti konať nielen v tomto prípade.  

SkryťVypnúť reklamu

Podľa medzinárodného práva zmluvy treba dodržiavať a Slovensko zatiaľ nenaplnilo dve chýbajúce čiastky vo vzťahu so Svätou stolicou. Náš program na to pamätá.

Kedy sa aj na Slovensku dožijeme odsúdenia politika za korupciu? Stále počúvame v debatách politikov ako sa tu kradne a zneužíva moc a nič. (Rasťo).

Dúfam, že po marcových voľbách sa začne spravodlivosti a zákonnosti viac dariť. My sme mali odvahu v roku 2014 zahájiť deharabinizáciu a potrebné zmeny v justícii. Treba dosiahnuť viac systémových i personálnych zmien v boji s korupciou – v oblasti polície, prokuratúry, súdnictva, ÚVO a NKÚ. Rovnosť pred zákonom sa musí týkať všetkých, osobitne politikov. V našom programe obhajujeme aj hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov a skutočnú trestnú zodpovednosť právnických osôb (firiem).  

SkryťVypnúť reklamu

Je KDH pripravené reagovať na výzvy prichádzajúce z vonkajšieho prostredia? Má na to svojich odborníkov alebo je zamerané iba na riešenie vnútroštátnych problémov. Pomenujte niektoré medzinárodné výzvy a ako by ste na ne reagovali.

KDH bolo motorom európskej integrácie a euroatlantickej spolupráce Slovenska. Presadili sme európsku hviezdičku a stoličku pre Slovensko. Naša čerstvá iniciatíva presadzuje európsku podporu náboženskej slobode vo svete. Je to dôležité aj pre Európu, pretože ak sa nerešpektuje sloboda svedomia, niet ani slobody politickej a občianskej. A potom sme súčasťou kríz, akú dnes predstavujú utečenci a migranti. Európske témy sa nás týkajú a sme pripravení ich konštruktívne a zodpovedne v prospech Slovenska riešiť.

Za veľkú výzvu považujem potrebu európskej obrannej a bezpečnostnej politiky, pretože dnes je EÚ ekonomickým obrom, ale zároveň bezpečnostným trpaslíkom a to treba zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Aký máte Vy a Vaša strana postoj k moslimom a k islamu?

Islam je jedno z troch veľkých náboženstiev Knihy, je pozvaním nie ku zrážke civilizácií, ale k abrahámovskej ekuméne. To si však vyžaduje zrelých lídrov aj na strane islamu. Žiaľ, dnes skôr dominuje militantný islamizmus, islamský terorizmus ba fanatizmus. A to treba zastaviť, respektíve eliminovať jeho živnú pôdu, ktorou je v súčasnosti predovšetkým tzv. Islamský štát.

Zaujíma ma váš osobný, ale aj celostranícky postoj voči kvótam v rámci utečeneckej krízy.

Povinné kvóty sme odmietli opakovane, pretože neriešia problém s migrantmi na európskom kontinente. Ani krátkodobo, ani dlhodobo. 

Na Slovensku sa ako jeden z dôvodov pomalej výstavby diaľnic uvádza pomalé vykupovanie pozemkov. Prečo sa teda pozemky nezačnú vykupovať už 2 roky pred plánovaným začiatkom výstavby a/alebo prečo sa nezvýši výkupná cena?

SkryťVypnúť reklamu

Treba predovšetkým prijať z gruntu nový stavebný zákon, keďže súčasný má pôvod v roku 1976. Za štyri roky nebol Ján Počiatek schopný presadiť v parlamente, aj keď má Smer pohodlnú väčšinu. Zároveň je dôležité, aby sa celému procesu prípravy diaľnic z hľadiska územného a stavebného konania venovala dlhodobá a profesionálna pozornosť a príprava.

Čo hovoríte na policajný zásah voči Matovičovi? Čo si myslíte o kauze Matovič-Fico?

Robert Fico evidentne zneužíva svoju moc a porušuje zákony. Polícia koná v týchto rokoch selektívne a to nie je správne a ani spravodlivé. Viaceré prípady túto neférovú líniu vedenia polície potvrdzujú, a to aj v prvom období Ficovho vládnutia. Je to neprijateľné.

Vaše vyjadrenie: "Z povolebnej spolupráce vylučujeme iba tandem Široký-Fico" znamená, že ak Fico nebude na čele novej vlády, tak spolupráca so Smerom je pre vás reálna?

SkryťVypnúť reklamu

Je to nie len o osobách, ale aj o odmietnutí oligarchizácie slovenskej politiky, osobitne vládnej. Keď som bol ministrom dopravy zachránili sme vyše dve miliardy eur pre ľudí preto, lebo my sme určovali podmienky tendrov a vyhrávala najvýhodnejšia ponuka. Dnes je to naopak: zámery a záujmy diktujú vláde firmy a často to vedie nielen k predraženiam vo verejnom obstarávaní, ale aj k úprave zákonov v prospech niektorých firiem. Takto prebiehala kauza Váhostav, keď vláda roky zakrývala odvody pri neplatení živnostníkov a malých podnikateľov ba finálne bola ochotná v skrátenom konaní upraviť reštrukuralizačný zákon tak, aby dlhy Širokého zaplatili daňoví platcovia. Toto odmietame a to sa musí zmeniť. 

Dobrý deň, keďže zastávate kresťanskú stranu (presne kresťanské demokratické hnutie), očakávala by som väčšiu lojalitu a prejav kresťanskosti. Ten ste pri získaní titulu PhD. neprejavili a titul po prevalení škandálu nevrátili, čo je dosť smutné. A taktiež kauza nadobudnutého bytu, keby sa neprevalila, ani by ste sa nepriznali. Neviem, čo je na Vašom správaní kresťanské, nemyslíte, že svoju pôsobnosť na čele strany by ste mali dostatočne zvážiť?

SkryťVypnúť reklamu

Moju obhajobu dizertácie hodnotila skúšobná komisia, vedecká rada i akreditačná komisia. Ich pozitívne závery považujem za relevantnú odpoveď na všetky spochybňovania a útoky.

Dostal som zruinovaný nebytový priestor pre 6-člennú rodinu, z ktorého sme veľkými investíciami postupne bývanie urobili. Nadobudol som tento podnájom legálne a legitímne a odkúpenie prebehlo po rokoch rovnocenne so všetkými obyvateľmi v danom objekte. Takto byty odkúpilo na Slovensku vyše 200-tisíc rodín. Svoje slovo o darovaní som dodržal a byt som daroval do užívania postihnutým deťom a mládeži. Poznáte niekoho iného spomedzi verejne známych osôb, ktorých boli stovky, aby tak urobili?

Nedozrel čas na riešenie problémov školstva a zdravotníctva menovaním odborníkov mimo politických strán, pod kontrolou vlády, odborných a občianskych spoločností? Lebo dopady činnosti politických strán a politikov za 25 rokov demokracie sú katastrofálne. Napr. zdravotníctvo je v rozklade ekonomickom, materiálnom, organizačnom, morálnom a už aj odbornom. Najlepší sú už mimo Slovenska. Programy politických strán sú len nekonečné opakovanie toho, čo zlyhalo! Ďalej je to problém dôchodkov a súčasných dôchodcov. Spôsob valorizácie je biedny. Tam pravica stále prepadá. Ako ďalej? (Dr. Bažík)

SkryťVypnúť reklamu

Pravicu odstavila nezrelosť niektorých politikov. My chceme riešiť školstvo, zdravotníctvo i dôchodky účinne. Máme na to riešenia a odborníkov.

Situáciu určite nezlepší balíčková ekonomika a marketingová sociálna politika ľavice. V zdravotníctve je treba definovať nárok pacienta ako základ celého systémového prístupu a ktomu rozvinúť práva a povinnosti všetkých aktérov v rámci zdravotníctva. Keď sme mali zodpovednosť oddlžili sme nemocnice o 420 miliónov eur, zachránili sme pred nútenou správou VŠZP, ktorá bola v strate 120 miliónov eur, zaviedli sme referencovanie ceny liekov na druhej najnižšej úrovni v EÚ a takisto doplatky za lieky pre seniorov a invalidov. Máme odvahu a odhodlanie dnešné kolabujúce zdravotníctvo dávať do poriadku, podobne ako aj školstvo. Bol som komisárom EÚ pre vzdelávanie a som presvedčený, že školstvo má najväčší vplyv na charakter spoločnosti a perspektívu každého národa.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to len o platoch pedagógov ale o dostatočnom financovaní a motivácii pre kvalitné a relevantné vzdelávanie a výchovu.

Čo sa týka dôchodkov, chceme umožniť ženám skorší odchod do dôchodku, možnosť dôchodcom privyrobiť si popri dôchodku bez zdaňovania zo strany štátu až do 200 eur mesačne, umožniť asignáciu časti dane od pracujúcich detí svojim žujúcim rodičom na dôchodku (do 50 eur ročne), znížiť doplatok na lieky u príjmovo slabších seniorov a invalidov na jedno euro mesačne a tiež umožniť rehabilitačné pobyty pre seniorov a invalidov v rámci rozvoja slovenského kúpeľníctva a cestovného ruchu. 

Keď som videl pochodovať vedenie KDH,  po sneme, pripadalo mi to ako starobinec na nedeľnej prechádzke. Prečo Vás opúšťa po mladých aj stredná generácia? Nemáte pocit, že vy a pán Hrušovský ako politici nemáte čo ponúknuť tomuto národu?

SkryťVypnúť reklamu

Máme najmladšieho podpredsedu spomedzi parlamentných strán, volá sa Miloš Moravčík. Je ekonóm a má 32 rokov. Polovica vedenia KDH sú mladí ľudia, nové tváre v politike. Desať kandidátov z prvej dvadsiatky doteraz v parlamente nepôsobilo. Silná strana, silná firma, silná rodina spája skúsenosť a mladosť. O toto sa usilujem, a aj preto si ľudia môžu na kandidátke KDH vyberať zaujímavé osobnosti a životné príbehy. Sme stálica na rozdiel od komét, ktorých už v politike bolo veľa. Nie všetko nové je dobré a nie všetko staré je zlé. Dvadsaťšesť rokov je jedna generácia a KDH ako hnutie novembra 89 predstavuje nielen vytrvalosť v zápase o spravodlivé a demokratické Slovensko, ale aj reálnu obnovu vlastného spoločenstva.

Poslednú dobu tu máme štrajk učiteľov. Nástupný plat učiteľa je takmer 670 eur v hrubom. Viete vy vôbec, že napr. nástupný plat hasiča je 522,50 v hrubom? Ak budete vo vláde ste ochotný s tým niečo robiť? (Milan).

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, prekáža mi, že Robert Fico má vyše 100 miliónov na budúcich 2500 policajtov ale nie sú peniaze pre učiteľov. Príbehy ako sú „teta Anka, masér Kostka, dunajská kompa, palivové mýtne karty“ pripravujú ľudí o desiatky ba stovky miliónov. Na diaľniciach som ich pri výstavbe zachránil viac než dvetisíc miliónov alebo CT-čiek. Dokážeme takto konať aj v iných oblastiach verejnej správy, aby bolo na vyššie a spravodlivé mzdy pre všetkých.

Prečo vláda Radičovej zobrala možnosť osobným asistentom, starajúcich sa o ZŤP možnosť dobrovoľne sa poistiť v nezamestnanosti? A KDH nenamietalo a ani teraz to nechce zmeniť? (Miro)

Riešenie asistenčných a opatrovateľských služieb pre invalidov a seniorov máme v programe. Pred pár dňami som to riešil aj s vozíčkarmi, Jánom Mihom a Borisom Klohnom v Prešove. Chceme to riešiť, nie o nich bez nich, ale s nimi. Vozíčkar Ján Miho kandiduje do NR SR. Záleží nám na tejto agende – Integrácia a solidarita obohacuje všetkých.

SkryťVypnúť reklamu

Dobý deň pán Fígeľ, 25 rokov ste v politike a Slovensko nevidí výsledky Vašej práce. Kedy necháte miesto mladším?

Iba slepý nevidí, alebo ten kto nechce vidieť. Vodiči jazdia po diaľniciach medzi Martinom a Prešovom a hovoria, že sú Figeľove. Ústava na základe mojej iniciatívy vytvára základ pre lepšiu prorodinnú politiku a skrz deharabinizáciu justície pre viac účinnej spravodlivosti.

Pomohol som Slovensku na úspešnej ceste do zjednotenej Európy a v rámci EÚ som založil napríklad EIT – Európsky inovačný a technologický inštitút, najlepší univerzitný program Erasmus mundus, Európsky kvalifikačný rámec pre porovnávanie a uznávanie kvalifikácie a podobne.

Mladým v KDH a politike fandím a podporujem ich angažovanosť. Pozývam aj vás a vašich mladých.

 

Ďakujem za pozvanie na rozhovor a za všetky otázky a pozývam všetkých k voľbám, pretože sú dôležité. Slovensko má svoj osud vo svojich rukách. So všetkou skromnosťou a hrdoťou môžem za hnutie Kresťanských demokratov povedať: „ Nie sme bez chýb, nie sme najlepší ale široko-ďaleko lepších nenájdete.“ :) Ján Figeľ. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 2. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 3. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 4. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 5. Gestačný diabetes mellitus
 6. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 8. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 763
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 806
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 835
 4. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 2 199
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 139
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 501
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 402
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 015
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu