BRATISLAVA. Učiteľský štrajk, výpovede zdravotných sestier a kauza s masérom Kostkom oslabujú Smer. Za prvý februárový týždeň vládna strana klesla oproti januáru o 2,2 percentuálneho bodu. Polepšila si však Sieť, Most-Híd aj SNS.
Smer by na zostavenie vlády podľa prieskumu agentúry Focus pre RTVS potreboval koaličného partnera. V parlamente by obsadil 62 kresiel, s SNS by však dokázali vytvoriť krehkú väčšinovú vládu so 77 kreslami.
Martin Slosiarik z Focusu upozorňuje, že Smer klesá už dlhodobo. "Utečenci už nie sú top témou, udalosti z posledných dní Smer oslabujú a alternatívou pre voliča tejto strany môže byť aj SNS," vysvetľuje nárast preferencií SNS, ktorá si polepšila oproti januáru o 0,8 percentuálneho bodu.

Sieť aj Most stúpli
Druhou najsilnejšou stranou je Sieť, ktorú by volilo 13,7 percenta respondentov. Strana Radoslava Procházku zaznamenala medzimesačne mierny rast o 0,7 percentuálneho bodu. Do parlamentu by na základe tohto výsledku zasadlo 25 poslancov.
SNS by volilo 8,1 percent a získala by 15 mandátov. Most-Híd by získal osem percent a 14 kresiel. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH s podporou 7,5 percenta voličov a so ziskom 13 mandátov. OĽANO-NOVA by volilo 6,4 percenta respondentov a získali by 12 kresiel. Poslednou stranou, ktorá by sa dostala do parlamentu ju SaS so ziskom 5,1 percenta a deviatimi mandátmi.
Slosiarik hovorí, že Sieť aj Most-Híd dosiahli za posledné mesiace najvyššie preferencie. Nárast môže podľa neho súvisieť s novými témami v kampani. Kým dominovala utečenecká kríza, ktorá bola témou Smeru, opozícia podľa neho ťahala za kratší koniec. Proti postoju vládnej strany, s ktorou sa stotožnila väčšina voličov, sa nedokázala vyhraniť, no pri domácich témach ako zdravotníctvo či korupcia môže byť dôstojným súperom Smeru.
Kollár je voľbou protestu
Strana podnikateľa Borisa Kollára Sme rodina má podľa Focusu 4,1 percenta. Kollár pri tom ohlásil vznik strany len koncom novembra. Aby nemusel zháňať podpisy na registrovanie strany, kúpil si ju.
Kollár patrí k známych verejným tváram, čo mu môže pomáhať pri náraste preferencií. Slosiarik hovorí, že ľuďom môže byť sympatický aj spôsob jeho vyjadrovania, keď povie, čo si myslí a kritizuje politikov. Upozorňuje však, že napriek dobrému výsledku v prieskume vstup do parlamentu nemá zďaleka istý.
"To sú protestné hlasy. Títo voliči nie sú pevne rozhodnutí, že ho pôjdu voliť aj 5. marca. Kollár sa na nich nemôže spoliehať," hovorí.
Kollárovu stranu prirovnáva k strane 99 percent, ktorá kandidovala do parlamentu v roku 2012. Aj jej pre voľbami prieskumy dávali šancu na vstup do parlamentu, no nakoniec získal len 1,58 percent.

Beata
Balogová
