SME

Štrajk požiadavkám učiteľov otvoril dvere, do volieb však neuspejú

Kampaň štrajkujúcich dokázala verejnosť nadchnúť. Podporu učitelia nenašli u vlády, ale u rodičov a študentov.

Demonštrácia na podporu učiteľov na bratislavskom Námestí SNP.Demonštrácia na podporu učiteľov na bratislavskom Námestí SNP. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

Tento text patrí k prémiovému obsahu SME.sk. Počas trvania štrajku učiteľov sme všetky texty o školstve odomkli a vyňali z prémiového obsahu. Chceme tak podporiť kritickú diskusiu o stave slovenského školstva.

BRATISLAVA. Kým v prípade sestier sa skloňuje neúspech, výsledok štrajku učiteľov zatiaľ taký jednoznačný nie je. Aj keď učitelia prerušený štrajk nevnímajú ako prehru, vláda kritickú masu ľudí stále nepostrehla a naďalej hovorí o hŕstke nespokojných jednotlivcov.

Učitelia sa začali mobilizovať už v priebehu jesene a prvý deň ostrého štrajku vyzeral pre nespokojných učiteľov sľubne. Za požiadavky iniciatívy sa postavilo vyše 11-tisíc pedagógov z viac ako 900 škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek početným akciám v regiónoch však čísla ďalej nestúpali, naopak klesali. Silný tlak vedení škôl a ich zriaďovateľov, ako aj finančná situácia učiteľov vyčerpali a pred prerušením štrajku denne ubúdali tisíce jeho účastníkov.

Prečítajte si tiež: Učitelia pokračujú, do štrajku vstupujú aj vysokoškolskí pedagógovia Čítajte 

Načasovanie a demotivácia

Učiteľskú obec silno demotivoval aj odmietavý prístup vlády. Minister školstva Juraj Draxler od začiatku pristupoval k štrajkujúcim s odstupom a rokovať s nimi odmietol.

Premiér zasa štrajk nevysvetliteľne spájal s opozičnou stranou OĽaNO a opakovane verejnosti pripomínal, že učitelia mali nedávno 19 dní vianočných prázdnin. Taktika vydržať počiatočný nátlak sa vláde napokon osvedčila.

Štrajku uškodili aj nezhody učiteľskej iniciatívy a najväčšieho odborového zväzu učiteľov pod vedením Pavla Ondeka. Aj keď štrajk podporili menšie odborové organizácie, nestačilo to na to, aby sa zapojilo aspoň toľko učiteľov ako v neúspešnom štrajku v roku 2012. Do ulíc vtedy vyšlo 60-tisíc učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Učiteľská iniciatíva čelila výčitkám, že štrajk je zle načasovaný. Sociologička Oľga Gyarfášová si však myslí, že akcií, ktorými učitelia upozorňovali na kritickú situáciu, bol dostatok aj predtým, no požiadavky neboli vypočuté.

Prečítajte si tiež: Odbory nepodporia politické a divoké štrajky učiteľov, tvrdí Ondek Čítajte 

Získanie prísľubu

Školstvu nebola daná taká priorita, aká mu patrí a načasovanie štrajku je preto logickým vyústením. „Učitelia očakávali, že v predvolebnom období sa predsa len niekto témy ujme a že sa bude na ňu viac zameriavať,“ vysvetľuje Gyarfášová.

Striktne formulované požiadavky iniciatívy sa síce nenaplnili, no úspešne sa im podarilo zmeniť atmosféru v spoločnosti a pred voľbami upriamiť pozornosť z utečeneckej krízy na vnútorné problémy Slovenska.

So splnením požiadaviek ešte pred voľbami učitelia zrejme ani nerátali. „Ide o získanie prísľubu, že ich požiadavky budú zrealizované bez ohľadu na to, kto bude zostavovať novú vládu,“ myslí si sociologička Silvia Porubänová.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pellegrini zvolal mimoriadnu schôdzu k školstvu a zdravotníctvu na štvrtok Čítajte 

Marketingová sila

Učitelia zároveň ukázali nečakanú silu v tlmočení svojich požiadaviek verejnosti a médiám. „Na kampani bolo vidno určitú neprofesionalitu. Nebolo z nej cítiť peniaze, marketingom bolo nadšenie učiteľov. Možno práve to urobilo ich kampaň uveriteľnou,“ hovorí riaditeľ reklamnej agentúry Triad Marek Mrázik.

V rámci rozpočtu, aký mali učitelia k dispozícii, Mrázik oceňuje aj kreatívny prístup a originálne motívy protestných akcií, ako boli napríklad denné videoreporty či živé reťaze. Sám by učiteľom odporúčal práve takýto postup. „Bolo to tak, ako sa kampane majú robiť, v reálnom svete aj online a nadchlo ma to,“ povedal.

Prečítajte si tiež: Učitelia prerušia štrajk, vystriedajú ich univerzity Čítajte 

Bez zatvorených škôl

Postoj verejnosti vyčíslil januárový prieskum agentúry Focus, v ktorom štrajk učiteľov podporilo 51,7 percent opýtaných. Problémová sa však ukázala nátlaková forma protestu, keďže proti zatvoreným školám bolo až 45,2 percent respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Učiteľské povolanie si podľa sociológa Martina Slosiarika stále veľa ľudí spája s dvojmesačnými prázdninami počas leta a kratším pracovným časom počas roka.

Na stranu učiteľov sa napriek tomu v desiatkach miest postavili rodičia, umelci, organizácie a verejnosť. Zhromaždenia organizujú aj študenti a Slováci v zahraničí. Rodičia zasa v týchto dňoch zvažujú, že na znak podpory učiteľov nebudú dávať deti do školy každý piatok.

Učitelia sa síce postupne vracajú späť do škôl, no za svoje požiadavky plánujú bojovať aj naďalej. Pomôcť by im mali pedagógovia vysokých škôl, ktorí ich plánujú od pondelka v štrajku zastúpiť. Učitelia sa pritom plánujú naďalej mobilizovať.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu