„Antisemitizmus tu bude tak dlho, ako dlho tu budú Židia. Isté percento ľudí v spoločnosti, a to akokoľvek vyvinutej, jednoducho bude vždy hľadať na vysvetlenie svojich trápení či neúspechov symbolického vinníka,“ hovorí Lucia Livschitz Kollárová, hovorkyňa Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku.
Deportácie a prenasledovanie počas druhej svetovej vojny znížili počet Židov na Slovensku na 33 percent. Z asi 30-tisíc židov, ktorí u nás žili tesne po vojne mnohí emigrovali.
„Antisemitizmus určite nie je v súčasnosti zakorenený v celej spoločnosti a je typický najmä pre predstaviteľov extrémnej pravice,“ tvrdí politológ Tomáš Nociar, ktorý sa zaoberá pravicovým extrémizmom, s tým, že antisemitizmus neprináša politické body.

Kňaz o holokauste
Rímskokatolícky kňaz Emil Floriš na bohoslužbe v Čadci v čase osláv 70. výročia SNP v auguste 2014 vyhlásil, že Židia si za vyvražďovanie v koncentračných táboroch mohli sami. Varoval, že to isté sa môže stať znovu Rómom.
Floriš povedal, že deportácie Židov z Európy do koncentračných táborov sa diali preto, „lebo voči nim bola nenávisť, ale oni si tú nenávisť urobili mnohokrát sami“.
Jeho slová vyvolali pobúrenie a výrokom sa venovala aj polícia. Prípad uzavrela tak, že jeho slová neboli trestným činom.