BRATISLAVA. Predseda strany a vlády Robert Fico predstavil 21 dní pred voľbami na straníckom zjazde Smeru v Banskej Bystrici volebné priority strany.
Programovú konferenciu Smer zvolal naposledy v roku 2010, vtedy však zostávali do parlamentných volieb dva mesiace. Konferenciu moderuje opäť bývalý šéf parlamentu Pavol Paška, ktorého Smer na kandidátku nezaradil. Z parlamentných postov odstúpil pre plánovaný predražený nákup CT-prístroja v piešťanskej nemocnici.
Prišla aj Zmajkovičová
Na stranícky zraz prišli ministri, ktorí by mali urobiť odpočet za štyri roky, kandidáti, ktorí sú na volebnej listine Smeru, ale aj bývalá podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá nie je na kandidátke. Aj ona odstúpila pre plánovaný predražený nákup CT-prístroja v piešťanskej nemocnici.
Cieľom zrazu bolo schválenie programového dokumentu s názvom „Robíme pre ľudí a chránime Slovensko“.
Smer zverejnil volebný program 18. januára. Obsahuje však len päť krátkych bodov, ktoré nazval programovými prioritami. Analytici ich považujú na ničnehovoriace frázy, z ktorých sa volič veľa nedozvie.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že za konferenciou zvolanou 21 dní pred voľbami môže byť snaha Smeru zviditeľniť sa, pretože strane klesajú preferencie.

Čakali na posledné údaje
Robert Fico povedal, že Programovú konferenciu zvolali 21 dní pred voľbami preto, lebo čakali na všetky najnovšie údaje o stave ekonomiky, daňovú prognózu a údaje o stave nezamestnanosti, aby mohli vedieť, čo ľuďom môžu reálne ponúknuť.
„Hospodársky rast, inflácia a nezamestnanosť nie sú predmetom kampane, a to potvrdzuje, že tieto čísla sú mimoriadne dobré,“ povedal Fico.
Spomenul, že sa im podarilo splniť opatrenia prvého a druhého sociálneho balíčka, konsolidovali verejné financie a podporili rast hospodárstva.
Fico: Nevytvoríme žiadne ucelené komunity
Fico povedal, aké budú priority Smeru, ak bude jeho strana vo vláde po marcových voľbách. Zaradil medzi ne zvýšenie minimálnej mzdy na 500 eur, vznik nových 100-tisíc pracovných miest, odstraňovanie regionálnych rozdielov, pokračovanie diskusií o rozširovaní okruhu potravín s nižšou DPH a pokračovanie v sociálnych balíčkoch.
Súčasťou prejavu premiéra bola aj utečenecká kríza. „Dostali sme demarš, že čo si to dovoľuje V4 baviť sa s Bulharskom a Macedónskom o ochrane vonkajších hraníc,“ povedal Fico.
Zopakoval, že na Slovensku „nebudeme vytvárať žiadne ucelené komunity s inými náboženstvami“ a že Slovensko pokračuje v žalobe Európskej únie pre prijatie povinných kvót.
Za výrok v súvislosti s ucelenou moslimskou komunitou Fica nedávno riešila generálna prokuratúra.
Podobný postoj, aký vládny Smer zastáva v utečeneckej kríze, má aj nacionalistická SNS.
Maďarič: Cieľom nie je jednofarebná vláda
Minister kultúry Marek Maďarič povedal, že Smer bude po voľbách rokovať o spolupráci so všetkými stranami, ktoré sa dostanú do parlamentu, primárne so štandardnými. Za tie považuje najmä KDH, Most-Híd a SNS.
„Dôležité je, aby vznikla stabilná a funkčná vláda. V roku 2010 sa Smer ako víťaz volieb obišiel, vytvorila sa nesúrodá vláda, ktorá hanebne skončila. Preto chceme byť súčasťou stabilnej koalície s menším počtom štandardných strán,“ vysvetlil Maďarič.
Na otázku, či niektoré spomedzi štandardných strán Smer preferuje, Maďarič odvetil, že teraz je to predčasné. „Bude to závisieť od sily tej-ktorej strany a od otázky, ako sa dokáže naladiť na naše priority, a aj od postoja k bezpečnosti. Ak bude EÚ zavalená migrantmi, ak tu bude hrozba teroristických útokov, tak všetko ostatné nebude možné realizovať,“ myslí si Maďarič.
Maďarič ďalej informoval, že kľúčové pri rokovaniach s budúcimi možnými partnermi bude aj otázka, ako sa stavajú k utečencom a bezpečnosti Slovenska.
Nemecko kritizovalo summit V4
V súvislosti s nadchádzajúcim mimoriadnym summitom Vyšehradskej štvorky Fico povedal, že Nemecko kritizovalo iniciatívu krajín V4, že prizvali aj Macedónsko a Bulharsko s cieľom spoločnej ochrany spoločných hraníc.
Mimoriadne stretnutie predsedov vlád krajín V4 sa v pondelok uskutoční v Prahe. Témou bude vývoj migračnej krízy, problematika efektívnejšej ochrany vonkajšej hranice EÚ a koordinácia spoločného postupu krajín V4.
Stretnutie lídrov V4 zvolal do Prahy predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, keďže ČR v súčasnosti Vyšehradskej skupine predsedá.

Beata
Balogová
