BRATISLAVA. Predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) Vladimír Skalský sa obrátil 8. februára otvoreným listom na všetky parlamentné strany s relevantnými preferenciami so štyrmi otázkami.
Otázky sa týkali podpory zahraničných Slovákov v nasledujúcom volebnom období. Ako prvá mu odpovedala strana NOVA, odpovede dostal i od SaS a Smeru-SD.
Ako ďalej agentúru SITA informoval Skalský, KDH a SNS avizovali, že odpovede pripravujú. "Strešná krajanská organizácia chce verejný prísľub, že sa na tretinu slovenského národa, ktorá žije v zahraničí, nezabudne. A to zďaleka nie iba preto, že vyše 20-tisíc občanov SR žijúcich v zahraničí sa prihlásilo voliť poštou a podľa našich odhadov ďalších najmenej 30-tisíc pricestuje na voľby na Slovensko, ale aj pre význam, ktorý majú dva milióny krajanov, bez ohľadu na ich občianstvo, či na hodnoty, ktoré vytvárajú," vysvetlil.
Za Smer-SD združeniu Slovákov v zahraničí odpovede poslal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, za SaS z poverenia jej predsedu Richarda Sulíka tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus a za NOVA z poverenia jej predsedu Daniela Lipšica predseda krajskej organizácie NOVA v Bratislavskom kraji Vladimír Dolinay.
Otázka grantov
Prvá otázka sa týkala podpory zvýšenia objemu grantových prostriedkov minimálne na úroveň, ku ktorej sa vláda už v minulosti svojím uznesením zaviazala a ktorý sa i skutočne pred krízou rozdeľoval, podľa Skalského išlo približne o 1,3 milióna eur. Strana NOVA zvýšenie prostriedkov podporí, pretože to je nevyhnutné.
"Tiež je dôležitá podpora autochtónnych komunít v zahraničí, pretože aj tie obohacujú ich domovské krajiny svojou prítomnosťou, spoločenským a kultúrnym prejavom a celá spoločnosť je tak rozmanitejšia, pestrejšia a mala by byť aj tolerantnejšia," poznamenal Vladimír Dolinay.
SaS si uvedomuje potrebu zvýšenia grantových finančných prostriedkov, tejto požiadavke sa pokúsi venovať hneď, ako to možnosti štátneho rozpočtu dovolia. Ako napísal Miroslav Lajčák, podľa Správy o štátnej politike vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí za rok 2014, ktorú prijala NR SR v októbri 2015, rozdelil v roku 2014 Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí medzi krajanov 1 144 470,80 eur. "Ďalšie prostriedky do prostredia krajanských komunít poskytujú aj iné inštitúcie a štátne orgány, najmä ministerstvo školstva a ministerstvo kultúry aj v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí," uviedol.
Vláda zároveň splnomocnila Lajčáka ako aj predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, aby pri príprave rozpočtu rokovali s ministerstvom financií o alokácii účelových finančných prostriedkov určených na podporu aktivít Slovákov žijúcich v zahraničí v rámci grantového systému Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
Centrum slovenského zahraničia
Druhou otázkou je podpora projektu zriadenia Centra slovenského zahraničia v Bratislave, ktoré SZSZ spolu s partnermi pripravuje. Strana NOVA zriadenie centra podporuje, pretože môže pomôcť odkrývať a objavovať našu zabudnutú minulosť a pomáhať zvlášť učiteľom a žiakom v dopĺňaní dejinnej mozaiky.
"Tejto dôležitej a zmysluplnej požiadavke môžeme už teraz prisľúbiť pomoc. V prípade, že by sme neboli súčasťou exekutívy, radi sa za túto myšlienku aspoň prihovoríme na relevantných miestach," napísal v odpovedi Martin Klus zo SaS. Miroslav Lajčák nepochybuje, že keď sa objaví konsenzuálny návrh, bude zodpovedne posúdený aj príslušnými orgánmi Slovenskej republiky.
"Príležitosť na diskusiu o tejto otázke poskytne aj Stála konferencia Slovákov žijúcich v zahraničí na jeseň tohto roku," informoval.
Komisia pre Slovákov
Tretia otázka sa týka obnovenia Komisie pre Slovákov žijúcich v zahraničí pri Zahraničnom výbore NR SR so zastúpením krajanov, aby sa prehĺbil dialóg so slovenskou politickou scénou. NOVA obnovenie komisie vníma prospešne, pretože môže pomôcť Slovákom v zahraničí najmä v oblasti školstva a udeľovania štipendií. Rovnako i SaS túto požiadavku rada podporí. MZV, vláda i NR SR stále podľa Lajčáka hľadajú optimálny model komunikácie s predstaviteľmi krajanov v zahraničí.
"Na vládnej úrovni sme v štádiu formovania Rady pre krajanské otázky, ktorá by mala zohrávať koordinačnú úlohu zástupcov príslušných rezortov pri naplňovaní štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu ku krajanom," vysvetlil s tým, že takisto konferencia pre Slovákov žijúcich v zahraničí poskytuje príležitosť na prezentovanie názorov a postojov na štátnu politiku vo vzťahu ku krajanom, a tým sa cez Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí podieľať na jej realizácii.
Problematika volieb zo zahraničia
Posledná otázka pre politické subjekty bola zameraná na podporu komfortnejších volieb zo zahraničia, či už ide o voľby cez internet alebo aspoň o otvorenie volebných miestností na zastupiteľských úradoch. NOVA komfortnejšie voľby zo zahraničia podporuje. Súčasne nastavený systém volieb poštou je podľa Vladimíra Dolinaya ťažkopádny a neflexibilný.
"Chceme umožniť voličom v zahraničí, aby sa mohli zúčastňovať na prezidentských voľbách a referendách na svojich zastupiteľských úradoch a počas štvorročného volebného obdobia pripraviť nasledujúcu voľbu do parlamentu aj prostredníctvom internetu," vysvetlil v odpovedi za stranu NOVA.
SaS takisto podľa Klusa patrí k dlhodobým kritikom súčasného stavu a presadzovateľom možnosti voľby cez internet. K tejto téme publikovala strana i blogy, venuje sa jej tiež vo svojej predvolebnej brožúre zameranej na zefektívnenie politického systému na Slovensku.
Podľa Lajčáka sú voľby zo zahraničia komplexnou otázkou. "Otázka volieb prostredníctvom internetu alebo na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky je vecou posúdenia politickými stranami v zákonodarnom zbore SR, kde je potrebné zohľadniť všetky aspekty, vrátane finančných," poznamenal.
Svetové združenie Slovákov v zahraničí zastrešuje 101 najvýznamnejších slovenských spolkov a inštitúcií v 24 krajinách a ich prostredníctvom má takmer polmiliónovú členskú základňu.