BRATISLAVA. Spoločnosť Lege Artis znalecká organizácia, ktorej pätinovou spolumajiteľkou je manželka bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku Jana, získala znaleckú licenciu o mesiac skôr, ako vôbec vznikla.
Špecializuje sa na znalecké výkony v zdravotníctve, napríklad v gynekológii, psychiatrii či toxikológii.
Znaleckú firmu Lege Artis zapísali do obchodného registra 16. mája 2012, no už mesiac predtým – 19. apríla 2012 – získala organizácia oprávnenie vydávať znalecké posudky.

Mali to odmietnuť?
Podľa zákona však licenciu môže získať iba v tom čase existujúca spoločnosť, čo Lege Artis nebola.
„Žiadosť mala byť zamietnutá pre nesplnenie zákonných podmienok, takáto právnická osoba ani nemohla k žiadosti priložiť výpis z obchodného registra,“ hovorí advokát a docent na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Tomáš Strémy.
Ministerstvo podľa neho nemalo Lege Artis znaleckú organizáciu v roku 2012 zapísať do zoznamu znalcov.
Ministerstvo spravodlivosti na otázku, či je správne, že Lege Artis získala znaleckú pečiatku ešte pred svojím vznikom, neodpovedalo.
Firma môže existovať pred svojím zapísaním do obchodného registra, vykonávať však môže iba činnosť smerujúcu k zápisu.
V stanovisku pre denník SME ministerstvo situáciu Lege Artis znaleckej organizácie pripodobnilo k prípadu, keď založená, no v obchodnom registri ešte nezapísaná spoločnosť zažiada napríklad o živnostenské oprávnenie.
Takýto postup je pri zakladaní nových firiem bežný a je právne úplne v poriadku.
„Zo spisu (k žiadosti o zápis do zoznamu znaleckých organizácií) možno usudzovať, že vybavujúci referent sa v tom čase podľa všetkého priklonil k takémuto výkladu,“ povedala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.
Problém s posudkami
Nejednoznačnosť vzniku znaleckej firmy Lege Artis však môže spôsobiť problém s jej znaleckými posudkami, ktoré sa využívajú napríklad aj v trestných konaniach.