BRATISLAVA. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer) v závere svojej druhej vlády využíva až zneužíva objektívnu situáciu súvisiacu s migráciou na zdôrazňovanie politiky, ktorú osem rokov zanedbával. Vyhlásil to vo štvrtok pred novinármi líder KDH Ján Figeľ s tým, že pre jeho hnutie nie je bezpečnosť teraz objavená téma, ale bola vždy prioritou.
"Robert Fico hovoril, že vojaci by sa mali naučiť najmä pochodovať. Tiež povedal, že rozširovanie rozpočtu na obranu je číre bláznovstvo. Teraz presadzuje opačný prístup," zdôraznil Figeľ, podľa ktorého je aktuálne téma bezpečnosti politicky alebo marketingovo často spomínaná buď nekorektne, alebo až falošne, a to pre účely volieb.
"Na bilbordoch po celom Slovensku sú nápisy 'Chránime Slovensko'. Ale to, čo Smer ponúka, je skôr mýtus. Obe vlády Roberta Fica od roku 2006 obranyschopnosť Slovenska skôr oslabili. Nebola to ani len formálna priorita," tvrdí Figeľ.
Obrana by mala byť prioritou
Šéf kresťanských demokratov je presvedčený, že postoje premiéra znedôveryhodňovali našu obranu i zahraničnú politiku.
"Bolo to opakované, veľmi silné a poškodzujúce našu dôveryhodnosť hlavne v línii konfliktu na Ukrajine, kde Rusko neprijateľným spôsobom anektovalo veľkú časť územia. Počas vlády Smeru tiež došlo k paralýze Vojenského spravodajstva (VS). Príbehy o nezodpovednom konaní VS boli pertraktované v médiách. Vláda tiež nepripravila žiadny koncepčný dlhodobý materiál pre záväznú politiku SR v oblasti obrany a bezpečnosti," podotkol Figeľ.
Expert KDH pre bezpečnosť a obranu a exminister obrany Ivan Šimko je presvedčený, že Slovensko potrebuje, aby obranná politika a bezpečnosť štátu boli prioritou štátnej politiky, potrebuje prehlbovanie našich spojeneckých záväzkov, rozvoj Ozbrojených síl SR sústredením sa na nové spôsoby boja a tiež konsolidácia VS.
Podľa Šimka v súčasnosti dominuje kontrarozviedka nad rozviedkou, v ozbrojených silách by to však malo byť skôr naopak. "Toto všetko sa musí diať na základe jasnej koncepcie, teda je potrebná nová bezpečnostná a obranná stratégia SR. Tie súčasné pochádzajú ešte z roku 2005," upozornil.
Nepáči sa mu rétorika Smeru
Figeľ uznal, že súčasná masová nekontrolovaná migrácia je bezpečnostnou hrozbou. "Je potrebné vytvoriť spoločnú pohraničnú a pobrežnú stráž. To by však mal byť doplnok pre členské štáty, tie sa nemôžu zbaviť svojich základných povinností. Takýto návrh je racionálny, ak štáty nestíhajú krízovú situáciu riešiť," povedal.
Líder KDH tiež odmietol rétoriku lídrov Smeru, že ak tu po voľbách bude vládnuť pravica, navozí na Slovensko tisíce migrantov. "Nie, nenavozíme migrantov, ale zdôrazňujeme solidaritu na dobrovoľnej báze. Ak nebudeme mať cit pre tých, ktorí sú likvidovaní na životoch, hovoriť o charaktere národa sa bez výkričníka nedá," podotkol.
Figeľ pripomenul, že kvóty na prerozdelenie migrantov opakovane odmietla v NR SR aj pravica. "Migrantov treba preveriť, aby sa oddelili skutoční utečenci od ekonomických migrantov. Tí druhí musia byť bezodkladne vrátení. Je tiež potrebné zastaviť prílev, Európa nemôže byť v rukách počasia. Musí konať tak, aby zastavila či oslabila intenzitu konfliktu na Blízkom Východe," uzavrel.
Ficova reakcia
Ján Figeľ podľa Roberta Fica svojimi vyjadreniami potvrdil, že ak by boli kresťanskí demokrati v budúcej vláde, navozia moslimských migrantov na územie Slovenska.
"Je pritom úplne jedno, či to urobia na základe povinných kvót, alebo dobrovoľne. Môžem len zopakovať, že my nikdy nebudeme súhlasiť s umiestnením moslimských migrantov v našej krajine, a to nielen na základe kvót, ale ani na dobrovoľnej báze," reagoval Fico.