BRATISLAVA. Disciplinárne konania voči sudcom Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi, Viliamovi Dohňanskému a Gabriele Šimonovej sa javia ako zdĺhavé, nekoncentrované a vzhľadom na zmeny v zložení senátov značne problematické.
Konštatuje to predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová v liste adresovanom predsedníčke Disciplinárneho senátu 6 Ds. Na vedomie ho dostal aj minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru).
Obsah listu priblížil hovorca Najvyššieho súdu Boris Urbančík. Zdôvodnil, že Švecová ako navrhovateľka disciplinárneho konania "nemôže využiť možnosti predsedu súdu dohliadať na včasnosť a plynulosť konania a rozhodovania spôsobom obvyklým v iných oblastiach rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu, aby tak nevznikli pochybnosti o ich nezaujatosti".
"Osobitne sa javí aktuálna aj potreba prehodnotenia spôsobu rozhodovania o dočasnom pozastavení výkonu funkcie, keďže súčasné znenie zákona dáva priestor pre prieťahy konania a pre odďaľovanie rozhodnutia o takom návrhu," mieni Švecová, ktorá neuspela s návrhom na dočasné pozastavenie výkonu funkcie Štefana Harabina.

Podľa Urbančíka preto šéfka NS navrhuje ministrovi spravodlivosti zvážiť primeranú zmenu legislatívy. "Predsedníčka NS v spolupráci so Súdnou radou zároveň podá viacero návrhov a námetov, ktoré sa budú týkať statusových zákonov sudcov," doplnil hovorca Najvyššieho súdu.
Švecová podala voči bývalému predsedovi NS Štefanovi Harabinovi tri disciplinárne návrhy. Dva z nich (prvý a tretí) smerujú zároveň aj proti zvyšným dvom členom trestného senátu, v ktorom Harabin pôsobil. V prvom návrhu požaduje Švecová, aby bol Harabin preložený na súd nižšieho stupňa, v druhom finančný postih a v treťom najprísnejší trest - zbavenie sudcovskej funkcie.