PREŠOV. Deti z Prešovského kraja vyjadrili prejavy rasizmu a intolerancie sériou fotografií, ktoré teraz kolujú ako putovná výstava. Z Mestského úradu v krajskom meste sa presunula do neďalekých Kendíc, kde bude inštalovaná do konca februára.
„Cieľom výstavy je ukázať, ako vidí svet rómska mládež a že rasizmus nie je len slovo, ale existuje,“ uviedla pre SME Iva Grejtáková z organizácie Člověk v tísni Slovensko.
Na projekte Správy spoza dediny pracovali s deťmi z Roškoviec, Sveržova, Prešova a Petrovian, kde organizácia dlhodobo pôsobí.
„Projekt vznikol ako možnosť venovať sa hlbšie téme diskriminácie, rasizmu a xenofóbnych prejavov. Bola to súčasť dlhodobých aktivít, ktoré v centrách realizujeme v rámci sociálnych služieb,“ spresnila I. Grejtáková.

Aktivity boli hlavne o tom, že sa vytvorili a stretávali mládežnícke skupiny spolu s lokálnymi koordinátormi a niekoľko mesiacov spolu pracovali a rozprávali sa o tejto téme. Spočiatku si s deťmi hovorili o tom, čo znamená pojem diskriminácia, rasizmus. Pracovali hlavne so žiakmi deviatych ročníkov základných škôl a stredoškolákmi.

Podľa realizátorov projektu sa výrazy rasizmus, diskriminácia a xenofóbia často používajú nesprávnych situáciách.
„Hovorili sme aj o tom, prečo xenofóbne prejavy sú, prečo sa ľudia takto správajú. V neposlednom rade bolo naším cieľom vybaviť deti aj zručnosťami, ako sa v takýchto situáciách správať a brániť,“ vysvetlila Grejtáková.
Člověk v tísni sa venuje práci s rómskou komunitou od roku 2004 v Roškovciach, kde postupne vzniklo komunitné centrum. Dnes táto organizácia prevádzkuje ďalších šesť komunitných centier v obciach Sveržov, Petrovany, Kojatice, Spišské Podhradie, Plavecký Štvrtok a meste Prešov. V centrách ponúkajú nízkoprahový klub pre deti a mládež, poradenské a vzdelávacie programy pre deti aj dospelých.

„Služby sú rôznorodé v lokalite aj v regióne. Nie všade sa majorita zapája, nie všade sa zapájajú Rómovia. Je to rôzne,“ hovorí I. Grejtáková.
Dobrú a zlú spoluprácu s majoritou konkretizovať nechce. Podľa jej slov to takto nedelia ani nesledujú, skôr vnímajú potrebu komunity.
„Vo Sveržove je úplne normálnou súčasťou nízkoprahu dieťa z majority hrajúce sa s rómskym dieťaťom. Je to bežné a nikto sa nad tým nepozastavuje. V segregovanej komunite v Roškovciach si to neviem predstaviť," spresnila s tým, že každú službu zverejňujú tak, aby bola prístupná pre všetkých.
Súčasťou projektu je komiks, minibrožúra príbehov, ktorú vytvorili mladšie deti.


Beata
Balogová
