BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) sa často chváli úspechmi svojej reformy verejnej správy ESO, no tá patrí stále medzi slabiny krajiny. Po štyroch rokoch od spustenia reformy poukázal najnovšie na problémy v správe krajiny aj materiál vypracovaný samotným rezortom vnútra.
„Napriek reformným snahám v minulom období pretrvávajú v oblasti kvality verejnej správy na Slovensku rezervy,“ pripustilo vnútro v dokumente o prioritách opatrení vo verejnej správe do roku 2020.
Ako príklady zlyhania použilo viacero medzinárodných porovnaní, v ktorých krajina zaostáva. Spomedzi 28 hodnotených štátov Európskej únie sa totiž Slovensko v roku 2014 umiestnilo na 21. mieste v kategórii efektivity vlády. V kategórii sprenevery verejných prostriedkov v spojení s korupciou to bolo dokonca na poslednom mieste. Rovnako dopadlo aj v miere poskytovania úplatkov.
Aj keď správa nezachytáva minulý rok, ani v ňom sa podľa analytikov veľa nezmenilo. Kaliňákova reforma sa totiž podľa nich nedostala ďalej ako k spájaniu niektorých úradov pod jednu strechu. „Neprebehlo odstránenie zbytočnej administratívy, zbytočných úloh, nezmyselných výkazníckych povinností a zavedenie komunikácie medzi jednotlivými úradmi,“ zhrnul Radovan Ďurana z INESS.

Veľa úradov aj ľudí
V rámci reformy ESO sa najskôr zrušili rôzne krajské úrady a neskôr aj špecializované obvodné úrady. Nahradilo ich 72 nových okresných úradov. K tým začali postupne pribúdať klientske centrá, v ktorých by mali občania vybaviť všetko. Od vydania občianskeho preukazu až po založenie živnosti či získanie stavebného povolenia.
Povedať o reforme, že nezmenila nič, sa preto podľa riaditeľa Nadácie F. A. Hayeka Matúša Pošvanca nedá. Dodáva však, že vládny Smer svoj potenciál nevyužil.