SME

Veľká anketa politických strán: Uvoľnili by ste zákonník práce?

Aké riešenia majú politici pre problémy ľudí na Slovensku? Pozrite si aké kroky strany sľubujú pri zákonníku práce.

SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si ako strany odpovedali na otázku:

Uvoľnili by ste zákonník práce? Zrušili by ste napríklad súbeh odstupného a výpovednej doby?

1.TIP: Pri Zákonníku práce by sme hľadali dohodu naprieč celým politickým spektrom, aby sa prijalo také znenie, ktoré sa aspoň dve volebné obdobia nebude zásadne meniť, nech firmy a zamestnanci majú konečne istotu stability hlavných zákonov. 

2. Strana moderného Slovenska:  Treba nový Zákonník práce. 

SkryťVypnúť reklamu

3. OĽaNO-Nova: Zákonník práce by mal ľudí chrániť, no ochrana práce by nemala spôsobovať pokles pracovných miest. Slovenský zákonník práce potrebuje poznať aj flexibilnejšie formy zamestnávania. Avšak jedným z hlavných problémov, ktoré má Zákonník práce je to, že sa neustále mení, čo znižuje právnu istotu zamestnávateľov, ktorí pracovné miesta vytvárajú. Preto by sme ku jeho zmenám pristupovali len veľmi opatrne.

4. Demokrati Slovenska- Ľudo Kaník: Odstránili by sme deformácie zavedené Ficovou vládou. Súbeh je opodstatnený len pri dlhodobo zamestnaných


5. Šanca: Áno, spolu s krokmi na podporu rastu miezd.  Pružný pracovný trh považujeme z dlhodobého hľadiska za jeden z najvýznamnejších stimulov ekonomiky.

6. Sme rodina- Boris Kollár: Áno, zákonník práce by sme uvoľnili. Súbeh odstupného a VL nepovažujeme za momentálny problém zamestnávania, takže momentálne nie.

SkryťVypnúť reklamu

7. Strana Zelených Slovenska: Zákonník práce musí poskytovať dôslednú ochranu pre zamestnanca, lebo ten väčšinou ťahá za kratší koniec.

8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Koalícia Spoločne za Slovensko presadzuje zmenu Zákonníka práce tak, aby tento zohľadnil pripomienky všetkých členov tripartity a stal sa flexibilným a jednoduchým legislatívnym rámcom pre všetkých zamestnancov i zamestnávateľov.

9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: neodpovedala

10. VZDOR- strana práce: V zákonníku práce by sme pre každého práceschopného občana garantovali právo na prácu, povinnosť pracovať a mzdu zodpovedajúcu množstvu, kvalite a významnosti jeho práce. Zákonník práce musí zo zamestnancov robiť pánov ich pracoviska a nie otrokov podnikateľov.

11. Most-Híd: Áno. V Zákonníku práce treba obmedziť privilégia odborárov, zrušiť súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa by nemali platiť pre firmy, ktoré s nimi nesúhlasia. Budeme presadzovať zrušenie niektorých zbytočných zákonov a pravidiel, ako aj zníženie administratívnej záťaže. Navrhujeme sunset klauzulu, aby niektoré zákony mali len dočasný charakter.

SkryťVypnúť reklamu

12. SNS: Zákonník práce je jedným z najdôležitejších legislatívnych nástrojov upravujúcich pracovno-právne vzťahy, preto je dôležité, aby pri jeho zmene prišlo k širšej dohode medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Ukončenie pracovného vzťahu bez výpovednej lehoty nie je vhodné ani z pohľadu zamestnanca, ani z pohľadu zamestnávateľa. Rovnako je potrebné, aby odstupné bolo dlhodobo systematicky viazané v pracovných vzťahoch na obdobie, ktoré u zamestnávateľa zamestnanec odpracoval. 

13. Odvaha- Veľká národná a proruská koalícia: Zákonník práce aj keby bol akýkoľvek dobrý, alebo zlý nám nikdy nenahradí korektnosť správania zamestnávateľa a zamestnanca.  

14. KSS: Nie. Zákonník práce je v súčasnosti jedným z mála ochranných mechanizmov  zamestnancov v neoliberálnej spoločnosti v ktorej biznis a zisk stoja nad človekom. 

SkryťVypnúť reklamu

15. SDKÚ: Áno, pri našom nastavení zákonníka práce budú mať ľudia viac peňazí v peňaženkách, aj vďaka tomuto.

16. Smer: neodpovedal 

17. KDH: Áno, uvoľnili by sme ZP. Áno, zrušili,  pretože tento súbeh je priam likvidačný pre mnohých, najmä malých zamestnávateľov a v konečnom dôsledku škodí i zamestnancom, lebo je brzdou vytvárania nových pracovných miest.

18. SKOK: SKOK! presadzuje princípy tzv. „evidence-based policy“, prijímania rozhodnutí na základe dôkazov a faktov. Všetky naše rozhodnutia sa budú odvíjať od toho. Faktom je, že počas ministrov vlády R. Fica vzniklo len 5100 nových pracovných miest (oproti 54 tisíc, keď bol ministrom hospodárstva Juraj Miškov), a to aj v dôsledku sprísneného zákonníka práce. Samotný zákonník práce však nie je zďaleka jediné, čo treba zmeniť, aby si ľudia ľahšie našli dobre platenú prácu. 

SkryťVypnúť reklamu

19. Ľudová strana- Naše Slovensko: neodpovedala

20. Sieť: Zákonník práce je jedným z najdôležitejších legislatívnych nástrojov upravujúcich pracovno-právne vzťahy, preto je dôležité, aby pri jeho zmene prišlo k širšej dohode medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Ukončenie pracovného vzťahu bez výpovednej lehoty nie je vhodné ani z pohľadu zamestnanca, ani z pohľadu zamestnávateľa. Rovnako je potrebné, aby odstupné bolo dlhodobo systematicky viazané v pracovných vzťahoch na obdobie, ktoré u zamestnávateľa zamestnanec odpracoval.

21. SMK: Nie, súbeh výpovednej doby a odstupného by sme nezrušili. Ľudia, ktorí dostanú výpovede najmä v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti, potrebujú mať dlhšiu dobu na to, aby si našli nové zamestnanie, ak sa im to  vôbec podarí. 

SkryťVypnúť reklamu

22. Priama demokracia: Zákonník práce vyžaduje úplnú rekodifikáciu. Má byť zameraný na tvorbu a dodržiavanie hygienických, zdravotných, kultúrnych a bezpečnostných podmienok práce. Po zavedení nepodmieneného príjmu a jedinej dane, nemá vôbec riešiť odmeňovanie práce, či napríklad súbeh odstupného a výpovednej doby, lebo to má byť výlučne na dohode zamestnanca so zamestnávateľom.

23. SaS: Určite áno – reforma Zákonníka práce je jednou z nami pripravených a ponúkaných ekonomických reforiem. Okrem významného zjednodušenia ponúka uvoľnenie pravidiel v zamestnávaní a ponúka vyššiu slobodu dvom subjektom, ktoré sa na spolupráci dohadujú. Zmeny v nami navrhovanom Liberálnom zákonníku práce obsahuje aj zrušenie súbehu odstupného a výpovednej doby.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu