SME

Odborníci spustili výzvu na ochranu utečencov, podpísali ju aj Slováci

Výzvu podporilo 160 odborníkov na migráciu, intelektuálov a sociálnych aktivistov zo všetkých krajín EÚ.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Profesor Ludger Pries z nemeckej univerzity Ruhr-Universität Bochum spustil Európsku výzvu na ochranu utečencov, pod ktorú sa podpísali aktivisti i zo Slovenska.

Ako ďalej agentúru SITA informovala jedna zo signatárov Zuzana Kusá zo Sociologického ústavu SAV, výzvu podporilo 160 odborníkov na migráciu, intelektuálov a sociálnych aktivistov zo všetkých krajín Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Výzva volá po obnovení záväzku únie a jej členských štátov voči základným normám, na ktorých je založený európsky projekt a ochrana ľudí na úteku pred vojnou a prenasledovaním," vysvetlila. Okrem nej sa zo Slovenska pod výzvu podpísala i Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Práve vo forme Európskej výzvy na ochranu utečencov sa chcú odborníci, intelektuáli a ľudia pracujúci v oblasti kultúry obrátiť na politikov a občiansku spoločnosť, aby s vážnosťou prijali spoločnú zodpovednosť za ochranu utečencov.

Žiadajú, aby štandardy a opatrenia Spoločného európskeho azylového systému boli prijímané s vážnosťou všetkými členskými štátmi EÚ a zavádzané do praxe a aby boli kontroly na vnútorných hraniciach nahradené systémom legálnych ciest do Európy pre osoby, ktoré hľadajú ochranu pred vojnou a prenasledovaním.

Vo výzve tiež žiadajú, aby politici a médiá prestali obviňovať krajiny, ktoré nesú najväčšie bremeno, signatári to považujú za nečestný spôsob odvádzania pozornosti od vlastnej zodpovednosti.

"Je nutné ihneď ustanoviť spoločné podieľanie sa na zodpovednosti členských štátov na financovaní napríklad európskych prijímacích centier, snažiť sa zlepšovať a posilniť situáciu utečencov v krajinách susediacich s vojnovými oblasťami, aby sa zaistili bezpečné a humánne podmienky pre utečencov a ich rodiny. Potrebujeme tiež podniknúť silné a udržateľné európske iniciatívy, ktoré by pomohli riešiť príčiny, pre ktoré ľudia utekajú zo svojich domovov a zlepšiť spoločenskú situáciu v oblastiach, ktoré ľudia masovo opúšťajú,"

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vo výzve ďalej píše, "úloha ochrany utečencov je jednou z najzložitejších a najťažších otázok, ktoré dnes stoja pred Európskou úniou." Vlani hľadalo viac ako milión utečencov ochranu v Európskej únii, pričom väčšina utekala pred vojnou a násilím na Strednom východe a smerovala do členských štátov ako Rakúsko, Nemecko a Švédsko. "Očakáva sa, že v roku 2016 bude pokračovať výrazný pohyb utečencov do EÚ, a to najmä cez grécke územie," píšu autori výzvy.

Signatári uznávajú, že Európska únia nie je schopná vyriešiť všetky medzinárodné konflikty a problémy, no aj napriek tomu je podľa nich dôležité zdôrazniť viaceré fakty. "Medzinárodné a humanitárne právo, ľudské práva a osobitne Spoločný európsky azylový systém ukladajú EÚ ako celku a jej členským štátom poskytnúť ochranu a bezpečné útočisko všetkým, ktorí utekajú zo svojej krajiny pred vojnou a prenasledovaním."

SkryťVypnúť reklamu

Únia nebude podľa nich schopná prijať všetkých utečencov, mnohí nájdu ochranu aj v susediacich krajinách ako Jordán, Libanon a Turecko. "Tieto právne, morálne a politické záväzky únie a jej členských štátov nie sú vecou na vyjednávanie alebo časové obmedzovanie z dôvodu ich možných ekonomických a politických nákladov. Škody, ktoré spôsobí zrieknutie sa týchto záväzkov, budú oveľa rozsiahlejšie, než len poškodenie práv stoviek tisícok utečencov," píše sa ďalej v texte výzvy s tým, že historický a sociálny projekt EÚ bude poškodený, ak opätovne nenadviažeme na jeho základné normy ochrany utečencov.

Únia je podľa odborníkov neoddeliteľnou súčasťou pôvodu násilných konfliktov a útekov, a preto nemôžeme poprieť našu zodpovednosť za to, aby sme boli súčasťou riešenia.

Utečenecká kríza vo svete

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 948
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 244
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 129
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 517
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 637
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 461
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 360
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 278
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu